Žebříček vlivu ve vládě: Číslo 5

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 5 – ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Šéf české diplomacie otevírá první pětku nejvlivnějších členů Sobotkova kabinetu. Jeho vliv je do značné míry spojen s tím, jak dlouho se už Lubomír Zaorálek v politice pohybuje. Je zkušený harcovník, vyjednavač, diplomat v pravém slova smyslu, který se umí oprostit od emocí a domluvit se vlastně  s kýmkoli. Plus: ve vládě má osobně k Bohuslavovi Sobotkovi nejblíž. Vždy je k němu loajální, pojí je dlouhá společná minulost; svým způsobem je Zaorálek poslední ze staré “party”, kdo premiérovi zbyl.

TOP vlivní ve vládě: Lubomír Zaorálek

Pro Sobotku je Zaorálek nepostradatelný v zahraniční politice. Premiér se chce profilovat jako proevropský politik a získat v Evropě zázemí proti nacionalistickému tažení prezidenta Zemana a vicepremiéra Babiše. Neumí však anglicky, a proto potřebuje prostředníka. Zaorálek tuto funkci plní důsledně a spolehlivě.

Jak zkušeným je politikem, ukazuje linka Černínský palác – Pražský hrad.

Není tajemstvím, že prezident Zaorálka skutečně bytostně nemá rád. Má ho zapsaného na seznamu zrádců – soupisce 27 zákonodárců ČSSD, kteří pro něj při prvním prezidentském klání, do kterého se Miloš Zeman přihlásil (v roce 2003), nehlasovali. Zvolen byl Václav Klaus.

Současná hlava státu není politikem, který by uměl odpouštět, a Zaorálka má zhruba ve stejné oblibě, jako Vladimíra Špidlu nebo zesnulého Stanislava Grosse. Když už bylo jasné, že jeho nominaci donese Sobotka na Hrad, nechal se Zeman slyšet, že mu křeslo nedá. “Prezident spoluvytváří zahraniční politiku a je pro něj nepředstavitelné, že by měl spolupracovat právě se Zaorálkem. Nikdy ho nejmenuje,” citoval tehdy obvykle dobře Hradem nabrífovaný list Právo nejmenovaného spolupracovníka prezidenta.

Veřejně propíranou animozitu ukončilo jmenování. A světe div se, dnes je šéf diplomacie zřejmě nejčastějším hostem v prezidentské kanceláři. Na Hrad dochází hojně na konzultace, dokonce prý spolu oba muži hrají šachy. Stále se nemají rádi, ale jsou spolu schopni efektivně řešit politiku. Podle vzoru: Něco jsme si v minulosti provedli, ale nebudeme se tím obtěžovat při probírání běžné agendy.

I proto Zaorálek většinou nijak nekomentuje Zemanovy proruské sklony, které mu, coby politikovi orientovanému na Evropu a USA, pijí krev.

Z účtu šéfa české diplomacie na Twitteru. Repro Neo

Z účtu šéfa české diplomacie na Twitteru. Repro Neo

Podobně smířlivý je Zaorálek i k Andreji Babišovi, který jej respektuje; oba muži spolu mají korektní vztahy. Zaorálek jako zkušený diplomat ví, že ČSSD hnutí ANO potřebuje, strany už spolu vládní spolupráci podepsaly, tak proč si dělat naschvály a veřejně se ostřelovat. Tím se liší od šéfa vnitra Chovance, a konec konců i od Sobotky, kteří s Babišem jednat nesvedou.

Největší slabinou Lubomíra Zaorálka je jeho pozice v partaji. Dávno ho totiž přestala zajímat stranická politika, do dění v ČSSD se aktivně příliš nevměšuje, nesbírá spojence, na odpis je i v domovské ostravské buňce strany. Zatím mu to – díky škatulce “dlouholetý vyšší funkcionář” – příliš neškodí. Ovšem, pokud by se ČSSD ocitla v opozici, jen těžko by se pro Zaorálka hledalo uplatnění; je plně závislý na funkci ministra.

Sám sebe už chápe spíš jako evropského politika. Prakticky stále je jednou nohou někde v zahraničí, na cestách, při jednání v Praze pak někdy působí lehce povýšeně. Jakoby mu české půtky přišly směšné. A to také spojence nedělá.

Jedna ukázka za všechny: Komentář šéfa diplomacie k rozruchu, který vyvolali jednotliví ministři i Hrad nejrůznějšími výroky o okolnostech propouštění unesených Čechů v Libanonu. “Byl bych rád, kdyby všichni omezili svá vyjádření. Já se snažím říkat jen to, co musím,” citovala Zaorálka agentura ČTK. “Ty výroky ani nechci komentovat. Já se je v poslední době ani nesnažím chápat.”

 

Žebříček vlivu ve vládě:

TOP vlivní ve vládě: Kateřina ValachováČíslo 6: Kateřina Valachová » TOP vlivní ve vládě: Martin StropnickýČíslo 7: Martin Stropnický »
TOP vlivní ve vládě: Karla ŠlechtováČíslo 8: Karla Šlechtová » TOP vlivní ve vládě: Marian JurečkaČíslo 9: Marian Jurečka »
TOP vlivní ve vládě: Robert PelikánČíslo 10: Robert Pelikán » TOP vlivní ve vládě: Daniel HermanČíslo 11: Daniel Herman »
TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová Číslo 12: Michaela Marksová » TOP vlivní ve vládě: Richard BrabecČíslo 13: Richard Brabec »
TOP vlivní ve vládě: Svatopluk NěmečekČíslo 14: Svatopluk Němeček » TOP vlivní ve vládě: Jiří DienstbierČíslo 15: Jiří Dienstbier »
TOP vlivní ve vládě: Jan MládekČíslo 16: Jan Mládek » TOP vlivní ve vládě: Dan ŤokČíslo 17: Dan Ťok »