Žebříček vlivu ve vládě: Číslo 7

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 7 – ministr obrany Martin Stropnický

Skončil nejvýše ze všech lidí, které do vlády přivedl Andrej Babiš a důvodů to má hned několik. Je jediným z ministrů ANO, který se neocitl v pozici jakéhosi náměstka či asistenta šéfa hnutí. Jeho největší devizou je, že na rozdíl od ostatních lidí v ANO může sehrát roli v PR kampani před volbami. Lidi mají herce jednoduše rádi a leccos mu odpustí. Ve vládě působí kompetentně – zvláště z toho důvodu, že umí cizí jazyky a vyzná se v diplomacii. Pověstná jsou jeho vystoupení, kdy velmi klidně a věcně vysvětluje, proč chce udělat to či ono, proč to má být tak a tak. Svou rétorikou je leckdy lepším diplomatem, než samotný šéf zahraničí Lubomír Zaorálek.

TOP vlivní ve vládě: Martin Stropnický

Martin Stropnický by při poměřování vládního vlivu mohl skončit i výš. Brzdí ho fakt, že nemá vlastní mocenské ambice.

Dobře to lze ilustrovat na jeho bezradnosti či spíš nedostatku zájmu posilovat uvnitř partaje. V ANO není oblíbený a nesnaží se s tím bojovat. Ví, že ostatní na něj díky jeho mediálnímu obrazu nemůžou a to mu vlastně stačí.

Typický příklad: Stropnický je členem hnutí v Praze, ale do voleb v roce 2013 vedl kandidátku v Jihomoravském kraji. Tehdy od voličů posbíral přes 10 tisíc preferenčních hlasů, v místních buňkách si však spojence nenašel. A tak, když se loni před volebním sjezdem hnutí pokoušel v regionech posbírat dostatečný počet nominací, aby se mohl přihlásit o místopředsednický post, jihomoravští ho vyprovodili. Přednost dali Babišově pravé ruce, šéfovi poslaneckého klubu Jaroslavu Faltýnkovi. Podobně Stropnický dopadl i v dalších regionech a na druhou nejvyšší funkci v ANO mohl zapomenout.

Faltýnek se mu za zády zjevuje pravidelně. I teď v Praze.

Babiš si Stropnického prosadil do čela pražské buňky poté, co padla jeho pobočnice Radmila Kleslová. Stropnický se nechal zvolit v okamžiku, kdy už byla rozložena vláda nad Prahou a bezradná primátorka Adriana Krnáčová nebyla s to uzavřít nové spojenectví. Stropnický mluvil opět diplomaticky, o nutnosti vyjednávat a ochotě k ústupkům. Reálně se ale příliš neangažoval a Krnáčovou v tom nechal plavat, v ANO se mluvilo o tom, že kvůli práci na ministerstvu obrany prostě nemá čas se pražské agendě věnovat. Babišovi, pro kterého je ale Praha klíčová, došla se Stropnickým po pár týdnech trpělivost a do vyjednávání zapojil protřelého Faltýnka.

Momentka z briefingu po zvolení Martina Stropnického šéfem pražské buňky ANO. Foto: anobudelip.cz

Momentka z briefingu po zvolení Martina Stropnického šéfem pražské buňky ANO. Foto: anobudelip.cz

“Potřebovali jsme za ANO silného partnera, který nám bude garantovat, že to, co si dohodneme, platí. Dosud to tak bohužel nebylo. Na něčem jsme se dohodli a část klubu ANO to začala obratem podkopávat a bořit. Faltýnek v roli vyjednavače je rozhodně posun vpřed,” popsal nedávno v rozhovoru pro Neovlivní.cz situaci kolem pražského ANO jeden z lídrů pravice v pražské politice (více zde »).

Ministerská funkce Stropnickému vyhovuje víc. Není se co divit, bývalý vyslanec ve Vatikánu záhy pochopil, že čím méně bude do chodu úřadu zasahovat, tím méně problémů si také způsobí. Díky rozjitřelé mezinárodní situaci se nemusí hádat o peníze; na obranu je teď ochotný přidat každý. Bez potíží vychází s armádními představiteli a prakticky se mu vyhýbají skandály s problematickými zakázkami, které rámovaly kariéry jeho předchůdců.

Vážného přešlapu se ovšem dopustil letos z kraje roku po nečekaném propuštění Čechů unesených v Libanonu. Jako jediný člen vlády na jméno potvrdil, že Česká republika skutečně kupčila a rukojmí vyměnila za uvězněného Alího Fajáda, o jehož vydání Prahu žádaly Spojené státy. Za prozrazení kriticky citlivých informací by se slabší ministr z vlády poroučel. Kvůli politické konstelaci, kdy ČSSD k vládnutí ANO potřebuje, jej nakonec ministerský předseda podržel.

 

Žebříček vlivu ve vládě:

TOP vlivní ve vládě: Karla ŠlechtováČíslo 8: Karla Šlechtová » TOP vlivní ve vládě: Marian JurečkaČíslo 9: Marian Jurečka »
TOP vlivní ve vládě: Robert PelikánČíslo 10: Robert Pelikán » TOP vlivní ve vládě: Daniel HermanČíslo 11: Daniel Herman »
TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová Číslo 12: Michaela Marksová » TOP vlivní ve vládě: Richard BrabecČíslo 13: Richard Brabec »
TOP vlivní ve vládě: Svatopluk NěmečekČíslo 14: Svatopluk Němeček » TOP vlivní ve vládě: Jiří DienstbierČíslo 15: Jiří Dienstbier »
TOP vlivní ve vládě: Jan MládekČíslo 16: Jan Mládek » TOP vlivní ve vládě: Dan ŤokČíslo 17: Dan Ťok »