Žebříček vlivu ve vládě: Číslo 8

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 8 – ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Do vlády přišla na podzim 2014 jako náhradnice za Věru Jourovou stěhující se do Bruselu a nikdo nečekal, že se z nevýrazné šéfky odboru EU fondů na vládě stane během roku a půl téměř nepostradatelný člen kabinetu. Roli “asistentky” dávno přerostla a dnes na ni všichni spoléhají, že zvládne ukočírovat složitou administraci evropských dotací.

TOP vlivní ve vládě: Karla Šlechtová

Šlechtová jedná čistě pragmaticky, mnohdy chladně; i její kritici však připouštějí, že manažerskou roli, jíž řízení ministerstva je, zvládá dobře. V interním hodnocením vlivu jí především díky tomu připadá osmá příčka. Pozici Šlechtové utužuje její schopnost kompromisu, byť dosud není politicky zdatná tak, aby z ústupků, které udělá, dokázala vytěžit reálné politické body.

Co ji ve vládě posiluje, je podpora premiéra Bohuslava Sobotky. Ten se ministryně, kterou nominovalo hnutí ANO, neváhal zastat při náhodné kritice prezidenta Zemana, který si v lednovém projevu vzal do parády neschopnost vlády vyčerpat eurodotace. Miloš Zeman od boku vypálil 35 nevyčerpaných miliard a pokáral resort za laxní přístup. Následně vystoupil Sobotka s tím, že vyčerpat se nestihne jen kolem 8 miliard. “To je čtyřikrát lepší výsledek, než byly původní odhady. Prezidentova kritika byla neoprávněná,” řekl.

Znovu tak ukázal, jak citlivou věcí jsou pro jeho kabinet dotace z Bruselu. Pokud vypočítává úspěchy týmu, často zmíní právě mnohem větší pořádek v čerpání těchto peněz. A na Šlechtovou spoléhá.

Velmi slabá je pozice Karly Šlechtové uvnitř ANO. Kdyby mohli, spolustraníci by se jí zbavili – zejména kvůli povýšeneckému premiantskému chování, kterým je pověstná. Ale i v ANO vědí, že na eurofondy nikoho jiného nemají a případný ministerský veletoč by mohl ohrozit čerpání dotací, což si nepřeje nikdo.

Karla Šlechtová. Foto: facebookový profil ministryně

Karla Šlechtová ráda a často komentuje na sociálních sítích prakticky cokoli. Její postřehy jsou synonymem hesla: Nekecáme, makáme. Foto: facebookový profil ministryně

Sama ministryně je ke straně, která ji katapultovala na ministerský post, extrémně loajální. Respektive, její loajalita patří především Andreji Babišovi, jehož pravou rukou má ambici se stát. V zákulisí se o ní říká, že by chtěla být “druhou Kleslovou”, na to však není dost zdatná a zkušená. Sám Babiš ji osobně také zrovna nemiluje, ona se ale snaží: je prakticky jediným vrcholovým členem ANO, který se za svého šéfa veřejně bere, a to i v případech, kdy se jí na názor nikdo neptá.

Naposledy tak učinila týden, dva zpátky, když se ve sněmovně rozhodovalo o opozičním návrhu, který by vyloučil z možnosti hlásit se o veřejné zakázky firmy, v nichž vlastní člen vlády alespoň deset procent. Nikde v návrhu sice nepadlo jméno Andrej Babiš, ale šlo o přímý útok na byznysové aktivity vicepremiéra. Šlechtová šla při obhajobě Babišových zájmů tak daleko, že dohledala obdobný, už judikovaný případ z Řecka, kde soud shledal, že došlo k rozporu s evropským právem.

Karla Šlechtová tím mimochodem usnadnila rozhodování premiérovi, zda si Babiše definitivně popudit. Sobotka totiž slíbil, že ČSSD bude hlasovat pro návrh, nyní ale mohli sociální demokraté použít vytáčku, že není jasné, zda by neschvalovali něco proti právu EU. Fakt, že řecký případ nakonec byl trochu jiný a týkal se výhradně vlastnictví médií, už mohli pominout.

Že loajalita Šlechtové patří Babišovi a hlavně jemu, ukázala i na veletoči, kterým prošel její vztah s někdejším náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem. Bývalý Babišův velký oblíbenec byl totiž původně tím, koho šéf ANO chtěl do křesla po Jourové. Wagenknecht odmítl a doporučil právě Šlechtovou jako schopnou a ambiciozní úřednici, se kterou se z vlády znal. Zbytek příběhu znáte: Wagenknechtovi auditoři provedli na MMR prověrku monitorovacího systému pro čerpání dotací. Výsledky auditu byly výbušné » a vedly k veřejné přestřelce na ose Wagenknecht-Šlechtová. Aféru ustála Šlechtová, Wagenknecht na ministerstvu skončil. Nyní je v ANO na černé listině.

Žebříček vlivu ve vládě:

TOP vlivní ve vládě: Marian JurečkaČíslo 9: Marian Jurečka »
TOP vlivní ve vládě: Robert PelikánČíslo 10: Robert Pelikán » TOP vlivní ve vládě: Daniel HermanČíslo 11: Daniel Herman »
TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová Číslo 12: Michaela Marksová » TOP vlivní ve vládě: Richard BrabecČíslo 13: Richard Brabec »
TOP vlivní ve vládě: Svatopluk NěmečekČíslo 14: Svatopluk Němeček » TOP vlivní ve vládě: Jiří DienstbierČíslo 15: Jiří Dienstbier »
TOP vlivní ve vládě: Jan MládekČíslo 16: Jan Mládek » TOP vlivní ve vládě: Dan ŤokČíslo 17: Dan Ťok »