Žebříček vlivu ve vládě: Číslo 9

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 9 – ministr zemědělství Marian Jurečka

Do ministerské funkce ještě úplně nedorostl, v mnoha jeho krocích lze vystopovat politickou neobratnost. Co ovšem Marianovi Jurečkovi nelze upřít, je silná podpora, které se v rámci svého resortu těší. Zejména proto, že se upřímně snaží pomoci se sháněním co největšího objemu eurodotací.

TOP vlivní ve vládě: Marian Jurečka

Během svého vládního angažmá si teprve pětatřicetiletý lidovecký politik dokázal vybudovat zázemí uvnitř agrární lobby, což je pro něj a jeho další fungování v čele resortu životně důležité. Vstříc vychází především velkopodnikatelům v zemědělství a díky tomu za ním stojí šedé eminence oboru. Opřít se může o lidi, jako je prezident Potravinářské komory Miroslav Toman, nebo – Andrej Babiš.

V bodování Neovlivní.cz skončil Marian Jurečka v půli startovního pole, na deváté příčce, a body mu ubrala právě pověst člověka, který ve vládě slouží v první řadě Babišovi.

Není to spravedlivá nálepka, přesnější by bylo říci, že Jurečka nedokáže Babišovým intervencím v
resortu čelit.

Nejlépe se to ukázalo v případě podpory biopaliv loni na jaře. Jurečka tehdy do sněmovny donesl návrh prodloužit jejich podporu formou nízké daně až do roku 2020. Plus: zpřísnit povinnost přimíchávání biosložek do běžného, vysokou daní zatíženého benzinu a nafty. Oba kroky byly jednoznačně výhodné pro klíčového hráče na trhu: Andreje Babiše a jeho společnosti Preol, Primagra, Ethanol Energy.

Na Jurečkovu hlavu se okamžitě snesla tvrdá kritika, typově: “Agrofert taky nedělá všechna rozhodnutí ve své centrále. Něco dělají v Kosteleckých uzeninách, něco v Lovochemii. No a v politice Babiš taky nemusí dělat všechno sám. Na leccos má Jurečku.” (Miroslav Kalousek, TOP 09)

“Trochu jsme si naběhli,” komentoval posléze Jurečkův návrh jeho stranický šéf Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro Neovlivní.cz ». “Nebylo nutné, abychom zrovna my byli těmi, kdo bude tento zákon předkládat. Je to poučení do budoucna. Obzvlášť potom, co nám ANO říká, že se jich to vlastně netýká, že to je Jurečkův návrh. To nás myslím hodně probralo.”

Faktem je, že s rozsahem aktiv, která Babiš v zemědělství drží, v podstatě Jurečka nemůže udělat rozhodnutí, které by se vicepremiéra netýkalo. A když vybočí ze svého zemědělského ranku, podaří se Jurečkovi zpravidla “trefit” přesně do tóniny, která hraje pro Babiše.

Lidovci na snímku z roku 2015, když bilancovali svou vládní účast. Na snímku vlevo vicepremiér Pavel Bělobrádek, vedle ministr zemědělství Marian Jurečka. Foto: kdu.cz

Marian Jurečka se svým stranickým šéfem Bělobrádkem. Na rozdíl od něj si Jurečka buduje ve straně svou síť podporovatelů. Foto: kdu.cz

Tak tomu bylo před pár týdny, kdy se Jurečka začal vyjadřovat k problematice státní společnosti ČEZ, která ve vládě spadá do sféry vlivu premiéra Sobotky a Babiš se ji neúspěšně snaží ovládnout. Jurečkovy komentáře na sítích byly přesně v intencích Babišova pohledu na ČEZ (psali jsme zde »).

Legendu o přihrávkách notně živí fakt, že oba členové kabinetu spolu dobře vycházejí.

Jurečka pilně pracuje i dovnitř své mateřské partaje. Na rozdíl od Bělobrádka si v KDU-ČSL vytváří síť podporovatelů. Má na své straně znalce z oboru p.r., spojence v regionech – typově oblíbeného pražského starostu Čižinského – pozvolna se chystá na převzetí moci. Ostatně už před posledním volebním sjezdem lidovců se očekávalo, že by mohl vyzvat Bělobrádka na souboj o předsednické křeslo. Nakonec se k tomu neodhodlal; správně pochopil, že stávající šéf má momentálně neotřesitelnou pozici.

Plusové body sbírá na poli mediálním: Jurečka se prezentuje jako bodrý chlapík s velkou rodinou, kterým beze sporu je, co říká věci přímočaře a otevřeně. Bohužel – během rozdávání rozhovorů je schopen přehlédnout, že mu někdo pod rukama mění zákony.

 

Žebříček vlivu ve vládě:

TOP vlivní ve vládě: Robert PelikánČíslo 10: Robert Pelikán » TOP vlivní ve vládě: Daniel HermanČíslo 11: Daniel Herman »
TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová Číslo 12: Michaela Marksová » TOP vlivní ve vládě: Richard BrabecČíslo 13: Richard Brabec »
TOP vlivní ve vládě: Svatopluk NěmečekČíslo 14: Svatopluk Němeček » TOP vlivní ve vládě: Jiří DienstbierČíslo 15: Jiří Dienstbier »
TOP vlivní ve vládě: Jan MládekČíslo 16: Jan Mládek » TOP vlivní ve vládě: Dan ŤokČíslo 17: Dan Ťok »