© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vládní kabinet má za sebou polovinu mandátu, deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě – přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kritéria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, rozsah kontaktů, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.
Číslo 1 až 2 – Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka
Měření vlivu ve vládě nemá tradiční vyústění jako jiné indexy Neovlivní.cz – přineslo totiž dva “vítěze”.
Premiér Bohuslav Sobotka i vicepremiér Andrej Babiš získali v hodnocení 98 procent bodů, dva body oběma ubral právě fakt, že se o vítězný stupínek zatím musí dělit se svým největším rivalem.
K tématu: |
» Index Neovlivní.cz: Žebříček vlivu ve vládě od č. 17 až po č. 1 |
» Top 10 zákulisních hráčů v politice |
» Databáze: Seznam vlivných od A do Z |
» Žebříček vlivu: Top 10 v Praze |
Sobotka s Babišem přitom platí za nejvážnější politické konkurenty. Další z jejich bitev se má odehrát právě ve středu, kdy chce sněmovna na mimořádné schůzi řešit vicepremiérovy vážné trable s dotacemi pro Čapí hnízdo.
Dosavadní Babišova obrana a Sobotkovy reakce v příběhu vicepremiérova luxusního konferenčního centra přesně ilustrují i výsledek redakčního měření vlivu v kabinetu: oba politici se nesnášejí, avšak prozatím se jim stále vyplatí zůstat spolu.
O tom ostatně byla i utajovaná schůzka, která se odehrála minulý týden. Výsledkem bylo podle informací Neovlivní.cz uzavření dočasného “příměří”.
Sám ministerský předseda veřejně připustil, že vláda funguje jako dvouhlavá saň. Tento tradiční model, kdy proti premiérovi stojí vlivný ministr financí, však dokáže řídit lépe než jeho předchůdci Topolánek či Nečas. Základem je dohoda s Babišem o rozdělení resortů. ČSSD sice někdy “okopává” ministrům z ANO kotníky a totéž se děje i naopak, avšak to je zatím vše. Za schopnost zvládat úřad tak má Sobotka 90% bodů.
Druhým důvodem bezpečného postavení Sobotky na vrcholku pyramidy je vděčnost straníků, které po sedmi letech dostal do vládních funkcí. Proto jsou ochotni skousnout i fakt, že ve srovnání s Andrejem Babišem Bohuslav Sobotka není silným lídrem. Právě za mediální obraz získal premiér v indexu jen zlomek toho, co vicepremiér (40% ku Babišovým 75%).
Sobotka naopak inkasoval značné množství bodů díky tomu, že Andrej Babiš ho – řečí politického zákulisí – “neumí”.
V osobě premiéra a vicepremiéra se setkaly dva rozdílné světy, Sobotka například odmítal přistoupit na Babišův nejoblíbenější způsob komunikace: sms zprávy. Jednu dobu tak oba vrcholoví politici potřebovali k diskusi prostředníka. Stal se jím premiérův přítel Radek Pokorný. Babiš jej zná z doby, kdy Pokorný coby právník zastupoval jeho Agrofert.
Veřejnou prezentací Andrej Babiš premiéra převyšuje, fakticky to na vítězství v bodování Neovlivní.cz nestačí. Zejména proto, že navzdory mediální podpoře za dva roky nedokázal shromáždit dostatečně vysoké volební preference, které by mu dávaly sílu současnou vládu rozbít. A po předčasných volbách sestavit jinou. Babiš sice opakovaně odchodem z vlády hrozí, reálně se však nyní ani jemu taková varianta nezamlouvá.
Naopak 95 procet bodů získal ministr financí za schopnost prosazovat svoji agendu v kabinetu. ČSSD mu pomohla schválit několik klíčových zákonů, na nichž Babiš postavil kampaň – jako třeba EET. Stejně tak dokáže lídr hnutí ANO mistrně využívat “synergií” fungování státu a stabilizace podnikání svého koncernu Agrofert.
Kde však Babiš v indexu – a vzhledem k veřejným prohlášením o “řízení státu jako firmy” překvapivě – zakolísal, je schopnost zvládat své vlastní ministerstvo. Zde získal pouhých 50% bodů. Ministerstvo financí naplno odhalilo Babišovo slabé místo, kterým je personální politika. Jeho nejužší tým na ministerstvu prochází kontinuální obměnou, úředníci ministerstva dokonce již i veřejně mluví o tom, že v resortu financí panuje chaos.