Zeman chce pověřit jednáním o vládě dosavadního premiéra

Prezident předem oznámil, že lídrovi ANO svěří první pokus o sestavení vlády, i když nevyhraje

Prezident Miloš Zeman hodlá podle zjištění Neovlivní.cz pověřit jednáním o vládě dosavadního premiéra Andreje Babiše. Navzdory tomu, že volby do Sněmovny vyhrála koalice SPOLU.


Miloš Zeman volil v Lánech Foto: Pražský hrad

Redakci to v sobotu odpoledne sdělily dva na sobě nezávislé zdroje blízké Hradu.

“Pan prezident to deklaroval předem a nic na tom měnit nebude. Pověří Andreje Babiše. A s napětím bude vyčkávat, co mu pan premiér předloží za návrh,” uvedl jeden ze zdrojů.

Miloš Zeman totiž už před volbami oznámil, že koalice neuznává a jednáním o novém kabinetu pověří samostatnou stranu s nejlepším volebním výsledkem. A tou je právě hnutí ANO.

Prezident, kterému se aktuálně zhoršil zdravotní stav, začne s povolebními rozhovory podle informací Neovlivní.cz až před 28. říjnem. Do té doby má tedy Andrej Babiš, kterého podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka přijme už v neděli, čas shánět spojence.

Kromě SPD ale všechny ostatní strany demokratického bloku před volbami jasně oznámily, že s Andrejem Babišem do vlády nikdy nevstoupí.

Pokud by premiérovi nakonec skutečně zbylo jen SPD, nemůže ve Sněmovně získat při hlasování důvěru. A bude záležet na prezidentovi, jak kreativně bude následovně pracovat s ústavou: zda druhý pokus svěří někomu jinému či případně nechá vládnout Babiše bez důvěry, jako to udělal v roce 2018.

Zdroj náhledové foto: Pražský hrad

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email