Za kulisy: Zeman napíná Babiše. Čeká, jak dopadne volba

Menšinová vláda Andreje Babiše s ministry utajeně nominovanými SPD a podpořená komunisty i hnutím Tomia Okamury. Babišův kabinet podporovaný částí ČSSD a komunisty. Vláda všech proti Babišovi. Takové varianty jsou nyní na stole v politickém zákulisí. O tom, která bude nakonec platit, rozhodne do značné míry nadcházející druhé kolo prezidentské volby.

Miloš Zeman nespěchá. Andreji Babišovi dal včera jasně najevo, že jen v případě, že nebude zvolený, jmenuje ho hned v únoru premiérem a nemusí mu ani nosit předem avizovaných sto jedna hlasů pro svůj nově vznikající kabinet. Jakoby natruc voličům Jiřího Drahoše, který takový postup odsoudil. Co přesně ale udělá po svém možném znovuzvolení, to Zeman veřejně neřekl.

Podle informací Neovlivní.cz nicméně začaly v uplynulých dnech z prezidentova týmu prosakovat informace, že to v takovém případě nebude mít Andrej Babiš lehké. A že jen Zeman je skutečnou hrází proti mocenským choutkám premiéra-oligarchy. Nikoli Jiří Drahoš.

KONTEXT

» Muži na odstřel. Kdo si může začít v éře nové vlády balit
» Scénář příštích let: Stát jako rodinná firma
» Nový ministr vnitra pracoval pro Zemanovu SPOZ
» Žalobci podmíněně zastavili stíhání zetě ministryně financí Schillerové
» Za kulisy sestavování vlády. Hra o to, kdo dřív vyměkne

Mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem skutečně došlo k významnému rozkolu, který se sice poslední týden před druhou volbou zažehnal, jejich vztahy jsou ale výrazně narušené. “Už tam není důvěra. A je to oboustranné,” tvrdí jeden ze Zemanových důvěrníků.

Z Hradu se proto rozšířila informace o jednom z krajních scénářů, který počítá s tím, že Zeman po svém znovuzvolení Babiše vytlačí ze hry. “Prezident by začal hrát v povolebním vyjednávání mnohem silnější roli a plánem je úřednická vláda všech proti Babišovi. Někdo by v té vládě přímo seděl, někdo by ji jen jistil ze Sněmovny,” popsal plán již citovaný Zemanův důvěrník.

Právě tyto informace z prezidentova okolí se dostaly i k Andreji Babišovi. Sice jej podle zdrojů ANO naštvaly, nehodlá se ale nechat zaskočit. Tentokrát je připravený prezidentovi “stojedničku” přinést. Následující informace redakce získala ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, která jsou blízko povolebnímu vyjednávání:

Jako jednu z variant má Andrej Babiš podle zjištění Neovlivní.cz připravenou menšinovou vládu, kterou ve Sněmovně podpoří komunisté i Okamurova SPD. Hnutí Tomia Okamury doposud odmítalo Babišův kabinet podržet, nabídka pro druhé kolo ze strany ANO ale byla lákavá: nominujte si čtyři ministry, kteří budou ve vládě skrytě za vaší stranu.

Navenek by se kabinet tvářil jako čistě menšinový, který ze Sněmovny pouze jistí SPD a komunisté. A faktická účast SPD by se oficiálně popírala.

“SPD je připravena do toho jít. Ovšem s podmínkou, že ve vládě nebude současný šéf dopravy Dan Ťok a ministryně obrany Karla Šlechtová,” uvedl zdroj obeznámený se stavem jednání mezi oběma partajemi.

Další varianta pak mluví o tom, že se Babiš ve vládě spojí minimálně s částí sociální demokracie a ve Sněmovně by pak měl podporu KSČM. Ta by stejně jako v první variantě dostala vlivné posty ve státní správě a státních firmách. Kromě toho by některé její požadavky obsahovalo programové prohlášení kabinetu.

“V takovém případě se počítá třeba s Hamáčkem na post ministra obrany. Kolik z patnácti poslanců ČSSD by takovou vládu ale nakonec podpořilo, to zatím jasné dojednané není. Jasněji bude po únorovém sjezdu ČSSD,” uvedl druhý z výše zmiňovaných zdrojů blízkých vyjednávání.

Proč se Zeman naštval na Babiše? A proč mu Babiš volal? Co se odehrálo na schůzce premiéra s Nejedlým? Dělení moci vrcholí. Detaily chystáme pro předplatitele do únorového tištěného magazínu Neovlivní.cz. Pokud předplatné ještě nemáte, cesta k němu vede tudy: