Zeman se znovu chystá za Putinovým mužem ze sankčního seznamu

Český prezident Miloš Zeman, který v Rusku platí za jednu z hlavních hvězd propagandy a jehož deník Neovlivní.cz už před rokem zařadil na soupisku těch, kteří slouží zájmům Kremlu (zde »), se opět chystá na Rhodos. V úterý potvrdil svou účast na konferenci, kterou tam pořádá jeho přítel, jeden z nejmocnějších ruských oligarchů Vladimir Jakunin. Mimo jiné také stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina.

Miloš Zeman svůj záměr vydat se i letos na podzim na řecký ostrov na konferenci “Dialog civilizací” zveřejnil přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na serveru Parlamentní listy.

Kontext

Rusko_rusky byznys_propaganda
» Julia Kinash. Utajená první dáma propagandy
» Zeman je hrdinou ruského tisku. Opět
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na Západě ví
 » Databáze proruského obsahu od A do Z

Jde o web, o kterém se v posledních dnech mluvilo především v souvislosti se statisícovými částkami za zveřejňování pochvalných článků o jihomoravském hejtmanovi Michalu Haškovi (více např. zde »). A také o web, který redakce Neovlivní.cz už loni na jaře přidala do databáze kremelských ozvěn. Patří sem stránky, které šíří čistou propagandu, anebo nabízejí nekomentované Putinovské vidění světa mezi standardními zpravodajskými texty (podrobněji tu »).

Server ve zprávě se zarážkou “víme první” napsal, že Zeman bude na konferenci mezi hlavními řečníky. A připomíná, že jako prezident se akce zúčastnil zatím jen jednou, v minulosti ji ale navštívil mnohokrát.

Letos neměl v plánu jet, ale: “původní rozhodnutí změnila ohlášená účast premiérů některých zemí V4, s nimiž by prezident Zeman rád prodebatoval důležité aspekty migrační krize a dle hradního mluvčího Ovčáčka i tlak Bruselu na přijímání migrantů z muslimských zemí,” napsaly Parlamentní listy.

Ovčáček pak serveru řekl, že “rozhodující byly nové informace o možné účasti slovenského a maďarského premiéra.”

Pořadatelem a vlastně i zakladatelem rhodoského diskusního fóra je podnikatel Vladimir Jakunin, kterého Miloš Zeman počítá mezi své přátele. A mezi přátele ho počítá i Vladimir Putin, ruský prezident. O blízkém vztahu ruského vládce a oligarchy, který má značné politické ambice, vypovídá i fakt, že se Jakunin ocitl na sankčním seznamu USA. Soupiska vznikla po ruské anexi Krymu.

S organizací fóra dosud Jakuninovi pomáhala osmadvacetiletá Julia Kinash. Kinash je prezidentkou mezinárodního hnutí Youth Time. Zároveň řídí stejnojmenný časopis, který v Česku vychází a experti jej řadí mezi tu nejsofistikovanější verzi uplatňování ruského vlivu (detaily zde »).