Zeman už stihl porušit dvanáct slibů, spočítali v Demagog.CZ

Jak plní prezident Miloš Zeman sliby, které dal před svým zvolením? Factcheckový, nezávislý portál Demagog.CZ připravil u příležitosti druhého výročí inaugurace hlavy státu podrobný soupis toho, co Zeman jako kandidát na Hrad v kampani sliboval. A dohledal, nakolik se se svými sliby popasoval. Skóre je následující: demagog_zeman_sliby

Analytici z Demagog.CZ rozebrali celkem 42 předvolebních slibů, které vybrali z 28 televizních, rozhlasových diskuzí a rozhovorů v ostatních médiích.

Přečtěte si celou analýzu na stránkách Demagog.cz naleznete ji zde »

“Jde o tzv. Promises Tracking – česky řečeno – kontrola toho, jak daný politik/vláda/kdokoli plní předvolební sliby. Tuto kontrolu jsme vztáhli právě na prvního přímo zvoleného prezidenta,” píše se v původní zprávě Demagog.cz, kde působí čtveřice expertů – Ivana Procházková, Pavlína Škromachová, Jan Tvrdoň a Michal Zeman. “Tento druh výstupu se v ČR dá na jednotlivé koaliční strany aplikovat celkem problematicky, a to z důvodu koaličního vládnutí. Přímo zvolený prezident je naopak poměrně ideální − jeho sliby jsou pouze jeho, nikdo jej nenutil je vyslovovat, jejich plnění je pouze a jen na něm.”

Při pohledu do analýzy je zjevné, že hlava státu měla a má problém dodržovat zejména sliby spojené s personáliemi. A ty, které souvisí s chováním k současné vládě Bohuslava Sobotky.

Porušil například slib, který dal během prezidentského duelu na serveru iDnes v lednu 2013, že si na Hrad nepřivede žádné své poradce. “Na Hradě v případě mého zvolení nebudu mít žádné poradce, protože se domnívám, že v souladu s ústavou by poradci prezidenta měli být ministři, které si zve na tyto porady jako odborníky v dané oblasti,” říkal před zvolením Miloš Zeman.

Přitom má nyní – mimo ministry – celkem patnáct vlastních poradců. Asi největší pozornost na sebe strhává ekonomický rádce Martin Nejedlý, jehož bývalá firma Lukoil Aviation musí podle měsíc starého rozsudku zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky (o rozsudku jsme napsali zde »).

V kontextu posledních dvou let pak zní neuvěřitelně slib, který web Demagog.cz dohledal v Mf Dnes v rozhovoru 30. října 2012. Zeman listu tehdy řekl: “Zaprvé bych nikdy nevystupoval veřejně proti vládě.”

Za všechna vyřčená kritická slova na trase Hrad – Strakova akademie bychom připomněli ta o uprchlících, kdy prezident veřejně řekl, že premiér ohrožuje českou bezpečnosti (popsali jsme zde »).

Prezident Zeman už má za sebou ve funkci první prohraný soudní spor; soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková na kraji března rozhodla, že prezident republiky pronášel lživá tvrzení o prvorepublikovém novináři Ferdinandu Peroutkovi. Nařídila omluvu, kterou Hrad odmítl a na místě se odvolal (rozsudek si můžete nastudovat zde »).

Přesto v již citovaném prezidentském duelu na Idnes.cz v lednu 2013 sliboval, že: “Kritizuji své oponenty, jestliže se prokáže, že jsou nedostatečně informováni, a když mně oni prokáží totéž, tak pokorně sklopím uši.” Podle Demagog.cz další nesplněný slib.

Z těch, které stihl splnit, jmenujme například závazek vyjíždět do krajů, používat vůz české výroby, podpis pod zrušením druhého pilíře důchodového pojištění, vyvěšení vlajky EU na Hradě. Nebo závazek, že bude navštěvovat jak zasedání vlády, tak obě komory Parlamentu.