Taxikáři, čučkaři a tělocvikáři. Zeman už v minulosti na speciální složky zaútočil

Miloš Zeman se ostře opřel do civilní kontrarozvědky BIS, která varovala mimo jiné před aktivitami ruských a čínských špionů. Její zaměstnance označil za “čučkaře” a výstupy služby za “plácání. Není to přitom poprvé, kdy Zeman bez důkazů zaútočil na bezpečnostní složky státu. Před osmnácti lety požadoval personální výměny na klíčových útvarech policie: protikorupčním a protimafiánském. Obě složky tehdy vyšetřovaly politiky z ČSSD, které tehdy Zeman předsedal.

Psal se rok 2000 a elitní útvary policie se při své práci dotkly tehdy vládnoucí sociální demokracie. Protikorupční služba a protimafiánský útvar ÚOOZ vyšetřovaly například financování ČSSD a její daňové úniky, vazby Miroslava Šloufa na podsvětí a snahy organizovaného zločinu ovlivňovat vládní rozhodování.

Tehdejší premiér Miloš Zeman ve stejné době zaútočil na obě složky, jejich práci označil za nekvalitní a žádal výměnu jejich vedení. “Analýza práce těchto policejních útvarů ukazuje, že jejich výkonnost není nijak zářivá. Oba tyto policejní útvary vedou neodborníci jako bývalý taxikář, bývalý instalatér nebo bývalý tělocvikář,” prohlásil tehdy Zeman a žádal Kubiceho odvolání.

Neměl přitom pro svá slova v ruce žádné důkazy. Analýzu sice měl, ale zpracoval mu ji bývalý  důstojník StB Jiří Klesla (dnes již mrtvý manžel Radmily Kleslové z ANO) a neobsahovala tvrdá data. Naopak statistiky policie a ministerstva potvrzovaly, že útvary pracují době.

Miloš Zeman v premiérské roli. Repro: Neo

Proti sobě si tak Zeman postavil i “svého” ministra vnitra Václava Grulicha, který veřejně přiznal, že od svého nástupu do funkce čelil snahám vyměnit právě šéfy obou zmíněných útvarů – Evžena Šírka z ekonomické kontrarozvědky a Jana Kubiceho z jednotky pro boj s organizovaným zločinem. “Ty tlaky tady byly,” uvedl tehdy Grulich.

Jde v zásadě o obdobnou situaci, která nastala nyní. Miloš Zeman – nyní v roli prezidenta – zpochybňuje profesní kvality a výstupy civilní kontrarozvědky BIS. Shodou okolností ve chvíli, kdy BIS varuje před aktivitami ruských a čínských špionů a zločinců. Miloš Zeman označuje zprávy BIS za “plácání” a tvrdí, že tu žádný špioni nejsou.

„V těch dokumentech ale nejsou žádné důkazy,” komentoval výstupy BIS.  Ani tentokrát svá slova o nekvalitní práci BIS nedoložil.

Zatímco tehdy před osmnácti lety se elitní útvary dočkaly okamžitého zastání od hlavy státu, nyní nejvyšší političtí činitelé mlčí. Premiér Andrej Babiš se za BIS nepostavil, premiérova slova dosud nekomentoval. Jediný z ministrů, kdo se ozval, je šéf vnitra a zároveň i ČSSD Jan Hamáček: “Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím.”

Zemanovy tehdejší výroky na adresu elitních policejních útvarů přitom vyvolaly jeden z jeho největších sporů s Václavem Havlem, v té době prezidentem. Václav Havel se za oba útvary striktně postavil a zadal tajné službě, aby vypátrala, kdo a proč se snaží oba útvary zničit. A ještě to nechal veřejně oznámit.

Havlův mluvčí tehdy volil nezvykle ostrá slova: “Prezident nabyl přesvědčení, že existují síly, které mají zájem na destabilizaci obou složek…Každopádně nejde jen o ruské mafie. Pan prezident má poznatky, že jde o širší záběr než jen o ryze kriminální aktivity.”

Bitvu o oba útvary tehdy Miloš Zeman prohrál.

Aktualizováno: Premiér Andrej Babiš několik hodin po prezidentových slovech oznámil, že je s prací BIS spokojen.