Zeman vrací úder, Sobotka podle něj ohrožuje českou bezpečnost

Veřejné pokárání od premiéra Sobotky, který v reakci na Zemanovo vystoupení 17. listopadu na Albertově řekl, že prezident šíří v Česku nenávist, nezůstalo bez reakce. Miloš Zeman v rozhovoru pro čtvrteční Mf Dnes označil premiéra za zlobivého kluka, který svým postojem k migraci ohrožuje bezpečnost Česka.

Bohuslav Sobotka patří k nemnoha českých premiérům, kteří nalezli zálibu ve studiu bezpečnostních informací. Tím prvním byl Vladimír Špidla, který se v roli předsedy vlády těmito zprávami detailně probíral. A přivedl k tomu i Sobotku, mezi jehož klíčové poradce teď Špidla patří a jehož vliv na ministerského předsedu je nezanedbatelný (psali jsme zde »). Blízcí spolupracovníci premiéra mimo záznam potvrzují, že Sobotka nemá pochyb, jak důležité je tento typ informací znát.

Čtěte také:

yakub88 / Shutterstock.com
» Daniel Kroupa: Zeman se zcela zpronevěřil svým někdejším ideálům
» Příměří zapomenuto, Sobotka se tvrdě obul do Zemana
» Schwarzenberg: V zahraničí jsou zděšeni z toho, jak se tady chováme
» Zeman pozval na Hrad i hejtmana obviněného z korupce
» Analýza: Mediální obraz Miloše Zemana v ruských médiích
» Zeman v půli mandátu. Kolik peněz přinesl?

Přesto jej teď prezident Miloš Zeman – který svou účast na Albertově po boku hlavní postavy protiislámského hnutí Martina Konvičky hájí tím, že Konvičkovy výroky o muslimech rozemletých na masokostní moučku neznal – obvinil z ohrožování bezpečnosti republiky.

“Pokud se blíží povodeň a pokud migrační krize zasáhne i nás, ať už možnými teroristickými útoky na našem území, tak třeba tím, že rostoucí počet migrantů bude narušovat naše sociální, ekonomické i politické struktury, tak ten, kdo přehlíží toto nebezpečí a neslyší varování Kassandry, která varovala Trojany před vtažením koně do bran města, ten za to všechno ponese plnou odpovědnost,” uvedl v rozhovoru pro Mf Dnes.

A na přímou otázku, zda tedy podle něj Sobotka ohrožuje bezpečnost země, odpověděl: “Svou váhavostí, svou nerozhodností a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest, která podle mého názoru nedoceňují reálné nebezpečí, protože já na rozdíl od něj pokládám migrační krizi za organizovanou invazi.”

Zeman tak zopakoval svou tezi, kterou přednesl v úterý na velitelském shromáždění české armády. Řekl tam, že je naivní se domnívat, že neexistuje souvislost mezi migrační vlnou a terorismem. Sobotka reagoval slovy, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci.

Miloš Zeman označil Sobotkovy výtky “za klukovskou drzost”. V Mf Dnes pak odmítl, že by aktuální přestřelka mohla mít vliv na vzájemné vztahy s premiérem. “Politici spolu mají vycházet, ať si o sobě myslí cokoli, protože v obou případech byli legitimně a demokraticky zvoleni v tajných a svobodných volbách.”

Premiér je momentálně na návštěvě Číny. Tiskový odbor vlády nicméně vydal prohlášení, ve kterém Sobotka Zemanovi vzkazuje, že se s ním nehodlá hádat přes média.

“Budu mít s panem prezidentem trpělivost, podobně jako jsem ji měl uplynulé dva roky, a i když máme na některé věci rozdílné názory, nebudu se s ním dohadovat přes média,” uvedl. A dále: “Trvám na tom, že prezident České republiky nemá vystupovat na jednom podiu společně s extremisty a xenofoby. I přímo volený politik by neměl jen pasivně přijímat převažující společenské nálady, ale měl by aktivně hájit pravdu i mravní a humanistické zásady bez ohledu na to, že je to momentálně nepopulární.”