© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Čím víc se ukazuje, že vítěz voleb Andrej Babiš nesloží vládu tak snadno, posiluje v povolebním vyjednávání pozice hlavy státu. A Miloš Zeman podle svého okolí nebude spěchat. Nejdřív se chce přesvědčit, že Babiš skutečně nepostaví svého kandidáta do prezidentské klání. A také by rád slyšel veřejné prohlášení, koho Babiš ve volbách hodlá podporovat.
Andrej Babiš jako vítěz voleb zatím nedostal od prezidenta pověření k sestavení vlády. Miloš Zeman – stejně jako v minulosti Václav Havel i Václav Klaus – zvolil zdržovací taktiku. Babiše zatím jen pověřil vedením rozhovorů o nové vládě. A jeho jmenování premiérem je v nedohlednu.
“Jsou dvě klíčová data. 20. listopadu, kdy se sejde poprvé nová Sněmovna. A také 7. listopadu, kdy vyprší termín na podání přihlášek prezidentských kandidátů. Do té doby nic nebude,” prozradil postoj Hradu jeden z prezidentových spolupracovníků.
Miloš Zeman tedy vyčkává, jestli mu Andrej Babiš na poslední chvíli nepostaví do voleb protikandidáta. Lídr hnutí ANO se přitom ve všech povolebních rozhovorech odpovědi na otázku, koho jeho strana v prezidentském klání podpoří a zda nebude mít svého kandidáta, vyhýbal. Teprve v úterý na přímý dotaz uvedl, že hnutí ANO svého kandidáta nemá. “Tak to určitě nepostavíme, protože nevím, koho bychom postavili,” citoval Babiše server iDnes.
Pro současného prezidenta je ale stejně důležité, koho Babiš ve volbách podpoří. A to ani včera Andrej Babiš neprozradil. “Já si nemyslím, že někdo bude volit pana prezidenta podle toho, co bude říkat nějaký Babiš,” vyhnul se odpovědi.
Podle jedné z variant, s nimiž pracuje prezidentovo okolí, proto Miloš Zeman může sestavení vlády natahovat až do prezidentské volby. Tedy do ledna příštího roku.
První dny povolebního vyjednávání přitom ukázaly, že to Andrej Babiš nebude mít i přes volební vítězství tak snadné. ODS jeho nabídku na vstup do společné vlády striktně odmítla. A platí to i pro variantu podpory menšinové vlády. “Klub hlasoval jednomyslně,” podotkla místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.
ODS se pro tuto chvíli staví odmítavě i k variantě, že by ANO přenechalo premiérský post Petrovi Fialovi. A navrch jednalo o zrušení EET, které občanští demokraté před volbami kritizovali. Tato spekulace se během úterka objevila v politickém zákulisí.
Babišovi zatím nevycházejí ani jiné varianty. Vláda na půdorysu dosavadní koalice je vyloučena poté, co lidovci oznámili, že raději půjdou do opozice. S SPD Tomia Okamury zase podle veřejných prohlášení nechce jít sám Babiš.
Přesto například sociální demokraté řeší možnost, že by se jim mohli odtrhnout přeběhlíci, kteří by takovou vládu podpořili. Pracují přitom s variantou, že tyto přeběhlíky shání právě prezidentovo okolí. “Totální hloupost,” komentoval to Zemanův poradce Martin Nejedlý .
Zatímco pro všechny politické strany je zatím překážkou pro spolupráce s Andrejem Babišem mimo jiné jeho kauza Čapí hnízdo, prezidentovi nevadí. Babiše podpořil v jeho postoji, že dotační případ je vykonstruovaný. Babiš, jeho pravá ruka v politice Jaroslav Faltýnek, manželka, děti a jeho manažeři už byli kvůli podezření z dotačního podvodu obviněni. Babiše a Faltýnka už kvůli tomu minulá Sněmovna zbavila imunity, tu ale svým zvolením v říjnových volbách znovu získali. Jejich stíhání je tedy přerušeno do doby, než nová Sněmovna o zbavení imunity rozhodne znovu.
Policie ale zatím žádost o jejich vydání do Sněmovny neposlala, čeká až poslanci složí slib. Navíc se ještě musí vypořádat se stížnostmi všech obviněných, kteří se tak snaží domoci zastavení trestního stíhání. Mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová uvedla, že žalobce nyní vyčkává, až mu dorazí zdůvodnění stížností. “Zatím to zdůvodnění nepřišlo ani v jednom případě. Až přijdou, státní zástupce je prostuduje a rozhodne. Lhůtu na to nemá stanovenou žádnou,” podotkla Zenklová.