Zeman vyznamenal svého sponzora, co chtěl zbourat Hadí lázně

Jaroslav Třešňák dostal medaili Za Zásluhy I. stupně.

Miloš Zeman se ani na sklonku politické kariéry nezměnil. Během posledního předávání vyznamenání ve funkci se rozhodl ocenit kontroverzního developera Jaroslava Třešňáka.


Hadí lázně v Teplicích. Foto: Wikimedia / Qwertz0451

Teplický podnikatel v pátek převzal z rukou prezidenta medaili Za Zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Byl to přitom právě Třešňák, kdo vedl letitý spor s památkáři o zbourání cenné budovy Hadí lázně v Teplicích. Odmítali mu vydat souhlas k jeho návrhům na přestavbu památkově chráněných lázní. Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě.

Plány majitele lázní a jednoho z největších místních developerů křížili nejen památkáři, ale také rozkladové komise, kam se podnikatel odvolával. Všechna stanoviska byla stejná: jde o kulturní památku, navržená přestavba není možná.


ČTĚTE TAKÉ: Poslední podpis ministra Staňka


Poslední den ve funkci se to pokusil vyřešit další Zemanův stoupenec, ministr kultury Antonín Staněk. Hadí lázně zbavil památkové ochrany. Zbourání tak nestálo nic v cestě.

Ve funkci ale Staňka nahradil Lubomír Zaorálek a ten příběh znovu zvrátil. Hadím lázním vrátil status památky a zbourání se nekonalo.

Teplické lázně ale nebyly důvodem, proč Miloš Zeman svého známého ocenil. Jaroslav Třešňák patřil mezi nejštědřejší sponzory jeho prezidentské kampaně.

Podle údajů Zemanova štábu developer přispěl 3,2 milionu korun na čtyřstránkový leták s životním příběhem Miloše Zemana. Rozhodl se tak krátce poté, co Miloš Zeman veřejně podpořil Třešňákův miliardový projekt v Chorvatsku. S Milošem Zemanem byl už během jeho prvního volebního období na cestě do Jordánska a Spojených arabských emirátů jako součást obchodní delegace.

Zdroj náhledové foto: Wikimedia/Qwertz0451

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email