Zemanova past na ČSSD. Další na řadě je Babiš

Prezident Miloš Zeman nachystal podle zjištění Neovlivní.cz past, aby ČSSD vystrnadil z vlády. A Andrej Babiš je překvapivě tím, kdo si jako poslední takový krok přeje. Přitom původně plánoval, že se sociálních demokratů postupem času sám zbaví. Lídr hnutí ANO nyní řeší, zda půjde do předčasných voleb nebo zariskuje koalici s otevřenou či tichou podporou SPD a KSČM. Podle svého okolí tuší, že příštím soustem pro prezidenta by mohl být on sám.

Miloš Zeman si menšinovou vládu ANO a ČSSD nikdy moc nepřál. Vždy preferoval, aby se Babišova vláda opírala spíše o Okamurovu SPD a komunisty. A snažil se tuto variantu protlačit už loni, kdy kabinet vznikal. Tehdy neuspěl. Svého plánu se ale podle zjištění Neovlivní.cz nikdy nevzdal. Jen čekal na vhodnou příležitost. A ta nastala díky postavě ministra kultury Antonína Staňka.

“Prezident ČSSD nikdy nezapomněl potupu, kterou mu připravila při dávné prezidentské volbě, kdy ho sociální demokraté sami potopili. To je jeho hlavní motivace. Když se objevil konflikt ohledně ministra Staňka, přišla ta situace, kdy to může ČSSD vrátit. Ví, že nemohou ustupovat do nekonečna a pomocí kauzy Staněk je k demisi dostrká,” popisuje politik, který je s prezidentovým postojem obeznámen.

Ten dokonce tvrdí, že prezident má už narýsovaný scénář, co dál. Počítá s tím, že Staněk po dohodě s ním nakonec demisi stáhne. A ve vládě stejně jako prezidentským kruhům blízký ministr zemědělství Miroslav Toman ve vládě zůstane. Odejdou tak jen tři ministři za ČSSD, vláda se doplní o “nestranické odborníky” a může pokračovat dál.

Vláda bych se pak mohla opírat o podporu SPD a komunistů. To je ostatně plán, který Zemanovi pomáhají realizovat jeho nejbližší spolupracovníci. Zejména poradce Martin Nejedlý, který o tom podle informací Neovlivní.cz vyjednává se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem a Radimem Fialou z SPD.

“Se Staňkem už jsou dohodnutí, že z vlády neodejde. SPD a komunisté podporu vládě, na jejíž personální složení budou mít vliv, nevylučují,” uvedl již citovaný zdroj.

Hradní plán má ovšem jeden háček. A to poměrně zásadní. A jmenuje se Andrej Babiš. Premiérovi se varianta spolupráce zejména s SPD nezamlouvá. Nikoli proto, že jde o extremistickou stranu a poškodil by si tak v zahraničí reputaci.

“Bojí se Okamury. Nevěří mu. Ví, že je nevyzpytatelný a dokázal by mu ve vládě udělat hotové peklo. Navíc míří na dost podobnou voličskou základnu, takže se obává, že by mu Okamura dokázal ukrást všechny líbivé kroky vlády,” popsal postoj premiéra jeden z jeho spolupracovníků.

Ostatně i sám Andrej Babiš to řekl poměrně otevřeně. Po fiasku čtvrteční schůzky, na níž se v Lánech snažil prezidenta marně přesvědčit, aby přijal Staňkovu demisi a jmenoval ministra navrženého ČSSD, premiér prohlásil: “Nepřeji si odchod ČSSD z vlády.”

Jak ale vzápětí poznamenal lídr ČSSD Jan Hamáček, tato varianta je čím dál pravděpodobnější. “Už nejsem optimista,” uvedl po schůzce v Lánech.

Andrej Babiš má přitom k udržení sociálních demokratů ve vládě ještě jeden osobní důvod. Podle svých spolupracovníků se obává, že poté, co si to Miloš Zeman vyřídí s ČSSD, je na řadě on. “Bojí se, že ho prezident bude trápit. Zeman vycítil, že Babiš nemá rád konflikty, neumí je řešit mezi čtyřma očima a to je přesně to, co si prezident dokáže vychutnat,” podotkl již citovaný Babišův spolupracovník.

ČSSD nyní bude jednat o dalším postupu na předsednictvu, Andrej Babiš se musí rozhodnout, zda jít v případě odchodu ČSSD z vlády dál cestou předčasných voleb nebo se těsněji spojit  SPD a komunisty.