Co se dělo u Putina? Exkluzivní popis ze zákulisí

Před pěti dny usedl Martin Nejedlý po boku českého prezidenta Miloše Zemana k rozhovoru s nejmocnějším politikem světa – ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V exkluzivním interview pro Neovlivní.cz prezidentův nejbližší spolupracovník odhaluje zákulisí schůzky i průběh jednání, které vyvolalo emoce na české politické scéně.

O tom, v jaké sestavě se oba prezidenti a jejich doprovod sejdou, rozhodl podle Martina Nejedlého Kreml. “Až v Moskvě jsme se dozvěděli, že schůzka bude probíhat ve formátu 1+2. Tedy prezident a dva jeho spolupracovníci. Do posledního okamžiku jsme netušili, kdo bude u jednání za ruskou stranu. Schůzka byla naplánována na 17:45. Jednání trvalo více než hodinu,” popisuje Martin Nejedlý, který v Rusku v minulosti žil, zná ruskou mentalitu i řadu podnikatelů.

Jména do svého doprovodu si už ale Miloš Zeman dosadil sám. Sáhl po svém nejbližším spolupracovníkovi Martinovi Nejedlém a hradním kancléři Vratislavu Mynářovi. I témata si podle Nejedlého prezident zvolil sám: politiku si ponechal, ekonomická svěřil svému poradci.

“Řekl mi: Martine, prosím nachystej mi podklady, kdybychom dostali možnost řešit ekonomické věci, abychom věděli, co tam přesně říct,” popisuje Nejedlý.

A tak se dostala na program schůzky i pětimiliardová pohledávka, kterou evidují české firmy a státní Česká exportní banka z výstavby elektrárny na Uralu. Martin Nejedlý totiž od prezidenta dostal za úkol připravit materiál, který má obsahovat největší potíže v česko-ruských ekonomických vztazích: “Požádal jsem o názor ministra průmyslu a obchodu, vedení České exportní banky a naše velvyslanectví v Moskvě.Všechny instituce mi daly stejný materiál: stavba paroplynové elektrárny Poljarnaja. Takže proboha, proč se zase píše o mě a spekuluje o nějakých mých osobních zájmech? Jakou mám s tímhle souvislost?”

MIloš ZemanMartin Nejedlý tvrdí, že jednání byla v tomto bodě úspěšná: Vladimir Putin podle něj vydal pokyn ministrovi energetiky tento problém vyřešit.

Kompletní část rozhovoru o kremelské schůzce najdete ZDE

Během diskuse, které se za Ruskou stranu účastnil ministr zahraničí Sergej Lavrov a Putinův zahraniční poradce Jurij Ušakov, přišla řada i na ekonomické sankce za anexi Krymu. Prezident Miloš Zeman dokonce během cesty do Moskvy v rozhovoru pro ruskou rozhlasovou stanici Kommersant FM uvedl, že by Evropská unie mohla sankce proti Rusku zrušit do konce letošního roku.

Obratem za to sklidil kritiku v Praze, vládní politici se od takového postoje vesměs distancovali. Premiér Bohuslav Sobotka reagoval slovy, že nelze očekávat dodržování mírových dohod z Minska a tudíž je konec sankcí v nedohlednu.

“Pan Putin na jednání jasně řekl, že si nepřeje nic víc, než naplňovat dohody Minsk 2. Zaznělo to opravdu razantním tónem: my nechceme nic jiného než do detailu naplnit dohody Minsk 2. Pokud se tak stane, tak je nějaký důvod, aby sankce pokračovaly? Já myslím, že ne. Sankce mají obrovský dopad na naši ekonomiku, čísla v exportu letí prudce dolů. To není dobré pro naši zemi,” zopakoval Nejedlý pozici Hradu, odkud od počátku zaznívají ostrá slova proti sankcím.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf