Zemanův poradce promluvil o lánském puči i letu s Kellnerem

Rozhovory prakticky neposkytuje. A byť je klíčovým rádcem prezidenta Miloše Zemana, pro veřejnost je téměř neviditelný. Martin Nejedlý, byznysmen spojený s ruským energetickým gigantem Lukoil a vrcholný politik SPOZ, prolomil měsíce mlčení a v rozhovoru pro Neovlivní.cz popsal, jak to chodí na Hradě.

S nástupem Miloše Zemana do prezidentské funkce se do vrcholné politiky vyhoupl i on. Hlavu státu sleduje na každém kroku, platí za jeho nejbližšího spolupracovníka. Uplynulé dva roky na Hradě hodnotí jako úspěch. “Během těch dvou let byl prezident Zeman pod takovým drobnohledem jako nikdo jiný. Každý jeho krok byl vždy komentován tisíci příspěvky a o každém výroku se vždy strhla velká debata. A ne vždy to bylo úplně příjemné,” připouští Nejedlý. “Ale to podstatné je, že když prezident Zeman nastoupil do funkce, tak ve svém projevu nastínil své plány. A myslím, že to, co slíbil, splnil.”

Neo: Myslíte?

Slíbil lidem, že bude jezdit do krajů a mluvit s nimi o jejich problémech. A tak to dělá. Vyřešil záležitost jmenování ústavních soudců. Projevuje starost nad otázkami nezaměstnanosti a postavení České republiky mezi velkými velmocemi.

Neo: Říkal ale, že chce být prezidentem všech občanů. A já bych spíše řekl, že rozděluje národ.

Slýchám, že se to říká. Ale vezměte si: volba prezidenta ukázala, že národ byl rozdělen na dvě části, z nichž jedna volila jiného kandidáta. A já nevěřím tomu, že lidé, kteří volili pana Schwarzenberga, teď najednou změní názor. Ale prezident Zeman se přesto snaží o dialog ve společnosti, probíhá komunikace s členy vlády a probírají se všechna důležitá témata.

Neo: V médiích ale často čelí poměrně silné kritice.

Ano, vždycky se našlo téma, které všechno ostatní přebilo a jeho smyslem bylo všechno ostatní přebít. Uvedu jednoduchý příklad: Návštěva Číny. Celý svět k Číně vzhlíží, teď naposledy jim Italové prodali výrobce pneumatik Pirelli. A prezident Zeman tam dostal pozvání, absolvoval opravdu nabitý program, vzal sebou obrovskou delegaci sestavenou z podnikatelů a politiků a všude měl otevřené dveře. Naší zemi udělal v Číně opravdu entrée.

Zeptejte se kohokoliv z ministrů koaliční vlády, jestli někdo popře, že jim Miloš Zeman pomohl k projektům, které tam teď rozjíždějí. A celou úspěšnou cestu zastínil návrat pana prezidenta v nějakém privátním letadle a nemožný oblek jednoho z vyznamenaných 28. října na Hradě.

Banální či nebanální letadlo

Neo: Cesta prezidenta ze zahraniční cesty privátním letadlem je podle vás banalita?

Tento konkrétní případ ukazuje šablonu posledních dvou let: pan prezident udělá konkrétní krok ve prospěch České republiky, který zúročí vláda, podnikatelé a tedy i všichni občané. Těžko tam přitom hledat nějaké postranní osobní zájmy. Já snad mám něco společného s Čínou? Nemám. A česká média postavila celou návštěvu Číny do toho, čím pan prezident letěl nazpět.

Neo: Můžete tedy znovu vysvětlit, proč neletěl nazpět vládním speciálem jako jeho tým, ale letadlem pronajatým obchodními skupinami PPF a J&T (přičemž majitel PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner se před tím účastnil setkání s čínským prezidentem)?

Pan prezident v Číně absolvoval mimořádně náročný program, při němž hájil zájmy naší země, a který vyvrcholil slavnostní recepcí s čínským prezidentem. Už druhý den přitom musel být v Praze na slavnostech k 28. říjnu, kde vyznamenal ty, kteří si to zasloužili. A proč nikdo neřeší, že představitelé státu mají letadla, která nedokáží přeletět na jeden zátah z Prahy do Pekingu? Že na cestě musí tankovat v mongolském Ulánbátaru, kde se může stát cokoliv?

Pan prezident, kterému je sedmdesát let, letěl nazpět privátním letadlem, aby byl dostatečně odpočinutý na slavnost na Hradě. Není to správné? A proč nikdo nerozebírá raději výsledky cesty?

Martin Nejedlý

 Martin Nejedlý
• Narodil se v létě 1966 v Kunovicích.
• Profesionálně se věnoval volejbalu, v roce 1990 se v dresu Zbrojovky Brno stal mistrem Československa. Poté získal angažmá v Německu; kvůli sportu nedokončil studium Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně.
• V Německu začal podnikat, jeho aktivity směřovaly dále do Ruska. Do ČR se vrátil na přelomu roku 2000.
• V říjnu 2002 založil akciovou společnost ENE INVESTMENT. Ta má nyní 40% podíl ve společnosti LUKOIL Aviation Czech napojené na ruskou ropnou společnost LUKOIL. Firma dodává letecké palivo Českým aeroliniím a dalším společnostem operujícím z letišť v Praze a Ostravě.
• Od listopadu 2010 je místopředsedou Strany Práv Občanů.
• Je ženatý, má dvě děti.

Neo: A jaké podle vás jsou?

Pokud vím, tak dnes existují na ministerstvech průmyslu a zdravotnictví jasná fakta. Bude otevřena první přímá letecká linka mezi Pekingem a Prahou, sklárna Moser bude mít své zastoupení ve dvou obrovských obchodních domech v Číně, a to už nemluvím o vstupu čínských investorů do skupiny J&T. Prezident udělal perfektní krok a “po zásluze” byl potrestán.

O Havlovi, Merkelové a lidských právech

Neo: Hlavní kritika v souvislosti s návštěvou Číny ale mířila spíš k tomu, že prezident povýšil ekonomické zájmy nad lidská práva.

Tak s tím zásadně nesouhlasím. Jestli pan prezident něco neudělal, tak rozhodně nezastínil lidská práva. Jakou pozici k lidským právům zaujímají v Číně Italové? Tam se ta demokracie budovala trošku déle než v České republice. Nebo když se podívám na německou kancléřku Merkelovou a kolikrát byla v Číně, tu nezajímají lidská práva? Prezident Obama má velmi četné setkání s čínským prezidentem a velmi tvrdě na nich prosazuje ekonomické zájmy Spojených států. To podle vás nemyslí na lidská práva? Takže co si odpovíme: jsme součástí západního světa jako USA, Německo či Itálie, ale na rozdíl od nich nemáme právo hájit své ekonomické zájmy? Nebo udělal Miloš Zeman správně, když přiletěl do Číny a řekl: já jsem za lidská práva, ale promiňte, jdu také hájit ekonomické zájmy České republiky.

Neo: Není to ale tak, že obhajobou lidských práv byla Česká republika ve světě vidět? Že držela odkaz Václava Havla?

Pak mám výborný nápad: ať nám paní Merkelová odevzdá část svých investičních a ekonomických smluv, ať totéž udělají Spojené státy americké. Myslím si, že každý z politiků v západním světě hledá tu správnou míru toho, jak nekupčit na úkol lidských práv, ale přitom hájit ekonomické zájmy své země. Ale zatímco v Německu, USA či Francii to lidé oceňují, u nás je prezident pranýřován.

Ale takových příběhů jak přes šablonu je více. Tak třeba u nás v nezvykle klidné atmosféře vznikla vláda, prezident ji v zájmu stability země jmenoval. Ale v médiích se neustále hledala nějaká škodolibost Miloše Zemana vůči panu premiérovi. Nic takového se ale nestalo.

O Lánském puči

Neo: Počkejte, tady vám musím skočit do řeči. Lánský puč na Sobotku z dílny Haška a jeho spojenců bych nazval vším, jen ne klidným.

Pan prezident byl už tehdy názoru, že když ho někdo z politiků požádá o schůzku, tak ho přijme. Pánové Hašek, Škromach, Chovanec, Zimola a Tejc požádali pana prezidenta o schůzku v Lánech. Miloš Zeman přitom nevěděl, s jakým důvodem chtějí do Lán přijet. Já byl tehdy první, kdo prezidenta přemlouval, aby si po návratu z Ukrajiny spíše odpočinul a vyčkal do doby, kdy budou jasné výsledky voleb. Pan prezident se ale rozhodl, že když jde o tak silnou sestavu sociální demokracie, že ji na půl hodiny přijme. A byl pln očekávání, co mu chtějí sdělit. Bohužel já už dneska vím, že asi to přání všech účastníků nebylo jednotné, ale někdo ho deklaroval jako jednotné.

Neo: Myslíte hejtmana Michala Haška, že?

Dnes se na to proto dívám jinak než tehdy a trochu lituji toho, že jsem více pana prezidenta nepřesvědčoval o tom, že by bylo dobré chvíli počkat. Trošku mi připadá, že hlavně jeden účastník schůzky zneužil ostatní a deklaroval názor svůj jako názor jednotný.

Neo: Nepřesvědčujte mě, že prezident nevěděl, proč za ním jede sestava kolem Haška.

Vy ale opomíjíte jednu věc, že Michal Hašek už tehdy měl nějaký mandát na vyjednávání od předsednictva sociální demokracie a pan prezident si chtěl logicky vyslechnout, co mu přijel říct.

Neo: Nebylo vám divné, že s ním nepřijel předseda Sobotka?

Proč se pořád probírá jen lánská schůzka a ne výsledek sociální demokracie ve volbách? Horší výsledek než za Jiřího Paroubka. Je to stejné jako s Čínou, typické letadlo z Číny. Nehledejme neustále zástupné problémy, nesnažme se zakrýt některé věci. Není pravdou, že pan prezident chtěl zasahovat do vnitřních záležitostí ČSSD. Není pravdou, že chtěl Michala Haška za premiéra. Není to pravdou! Pan Hašek a to seskupení mělo jediný problém. Nedokázali říct pravdu, že jeli seznámit pana prezidenta s výsledkem voleb a jejich názoru na ně. Kamuflovali.

Neo: Mnohokrát jsem ale před volbami slyšel, že jste byl dohodnutý s Michalem Haškem na povolební spolupráci a odstavení Bohuslava Sobotky.

Mé svědomí je čisté. Pan prezident by mohl říct, jakou razancí jsem jej žádal, aby tuto skupinu sociálních demokratů nepřijal. Kdybych byl ten, o kterém mluvíte, a byl součástí nějakých komplotů, tak bych přeci neradil panu prezidentovi, aby pana Haška a ostatní nepřijal. Opravdu malost některých lidí, kteří nedokáží otevřeně říct pravdu, mě udivuje.

Víte, co je tu pussy?

Neo: Od té doby je prezident často terčem kritiky. Uvědomujete si, že se jeho obraz na veřejnosti spíše zhoršuje?

Zlom byla přece Čína, 28. říjen, poté vulgární výrazy ke skupině Pussy Riot a služebnímu zákonu. Tam nastal ten sešup. Já bych vám položil jednu základní otázku: je prezident jen člověk? Já si myslím, že je. A promiňte, přece Pussy Riot je něco, co je nad rámcem všeho toho, co dokáže normální člověk vnímat. Tohle je daleko za hranou. Jestli to někdo konečně přesně popsal, byť možná použil výrazy, které byly trošku nešťastné, tak je to dobře. Možná v tom je ta síla. Asi se to dalo říct zaobleně, ale bylo to přesně pojmenováno.

Neo: Vulgární prezident ale asi není ideálním reprezentantem země, že?


Promiňte, po výrocích ‘kunda sem, kunda tam’ rozhodně byli na Hradě lidé, kteří panu prezidentovi řekli, že by toto nemělo být. Tady je ale nejdůležitější, že pana Zemana znám od roku 2000 a v diskuzích jakéhokoliv formátu jsem od něj nikdy neslyšel vulgárnější slovo než hloupost. Tak nevím, kam musela dospět jeho duše, aby použil takovýto výrok. Jsem přesvědčen, že příštích patnáct let od něj takový výraz neuslyšíme.

O blacklistu a cestě na Rhodos

Neo: Já tedy už slyšel řadu jiných nadávek pana prezidenta, třeba směrem k novinářům.

Ale víte co? Proč média nepíší o tom, že prezident Zeman je člověk, který upozorňuje dopředu na podstatná nebezpečí pro naši civilizaci? Který se za nic neschovává a vidí věci dopředu? Třeba nedávná tragická vražda novinářů v Paříži. Najednou si Evropa uvědomí, jak obrovský je to problém. V médiích se rozpoutá se opravdu děsivá kampaň, vidíme průvody největších představitelů evropských států ruku v ruce Paříží. Ale pozor, není právě toto věc, před níž už předtím varoval pan Zeman na konferenci na Rhodu a tehdy byl za to pranýřován?

Neo: Prezident byl pranýřován za to, že se účastnil konference Dialog civilizací, jejíž hlavním organizátorem je Vladimir Jakunin – bývalý pracovník sovětské tajné služby KGB a jeden z nejbližších přátel ruského prezidenta Vladimira Putina.

Proč vy novináři zase hledáte výrazy jako nejbližší člověk Vladimira Putina? Proč já jsem pro vás šéfporadce prezidenta Zemana, kterým nejsem? Proč vy novináři nedokážete pojmenovávat věci tak, jak jsou? Přece pan Jakunin není nejbližším člověkem prezidenta Putina. Je to člověk, který je ředitelem ruských drah, byl na třetím místě blacklistu USA.

Neo: Ano, USA mu kvůli krizi na Ukrajině zakázaly vstup do země. To pro vás nepředstavuje problém?

Ať jde někdo do historie a zjistí si, proč byl prezident Zeman na Rhodu. Rozhodně ne proto, že konferenci pořádá nejbližší člověk prezidenta Putina. Promiňte, máme Dialog civilizací, kterého se účastní x národností, které patří z mého pohledu do demokratického světa. Napříč zeměkoulí. Na konferenci se nenuceně, přirozeně diskutuje o mnoho problémech globálního světa. Kdo zná Miloše Zemana, tak ví, že tam jezdí dlouhá léta. Že v tom je tradice, že ať má jakoukoliv funkci, je připraven tuto tradici držet. Proč se měnit, když je mu sedmdesát let. Mě bude padesát let a já své tradice měnit také nehodlám.

Pokračování rozhovoru s Martinem Nejedlým – zejména o jeho roli na Hradě a o tom, jak se rozešli se Šloufem – už brzy na Neovlivní.cz.