Zemřel Miroslav Šlouf, strůjce Zemanova návratu

Miroslav Šlouf, někdejší vrchní lobbista, přítel mafiánů a strůjce návratu Miloše Zemana na politické výsluní, dnes po dlouhé nemoci zemřel.

Šlouf se stáhl do ústraní poté, co sice dokázal v minulé volbě dostat Miloše Zemana na Hrad, ale nový prezident jej zapudil. V pozici vrchního rádce jej vystřídal jeho žák Martin Nejedlý. V březnu 2015 tak skončila jedna kapitola polistopadové historie: Miroslav Šlouf tehdy zavřel svoji legendární kancelář ve Školské ulici v Praze a definitivně odešel do penze.

Miroslav Šlouf v březnu 2015 vyklidil svou kancelář, z níž se snažil řídit zemi. Zdroj: Neo

Deník Neovlivní.cz tehdy zastihl Miroslava Šloufa, když si stěhoval z kanceláře své poslední věci.

Léta si tu podávali dveře ministři, poslanci, byznysmeni i nejrůznější kmotři, tady se uzavíraly politické obchody i byznysové transakce. Návštěvníci věděli, že mohou mluvit bez obav, součastí vybavení prostor byla i rušička.

Právě z kanceláře ve Školské ulici řídili v roce 2013 Miroslav Šlouf a jeho tehdejší obchodní partner Martin Nejedlý cestu Miloše Zemana na Hrad.

“Ale bylo toho víc. Opakovaně jsem tu jednal s Mirkem Topolánkem, když byl premiérem, nebo se zde tajně sešel se Zemanem tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg,” vzpomíná Šlouf.

O dva roky později Miroslav Šlouf nyní zabalil do jedné z posledních krabic i sošky vodníka, které mu přátelé v minulých letech z legrace darovali. A to kvůli přezdívce, kterou dal Šloufovi jeho kontakt v podsvětí, později zastřelený kmotr František Mrázek.

“Přišel čas skončit. Po dlouhých letech v zápřahu si potřebuji odpočinout,” říkal Miroslav Šlouf a pokládal posledního vodníka do kufru auta před domem.

Stačilo přitom málo a Šlouf by nebalil ve Školské ulici, ale naopak zažíval velkou lobbistickou renesanci na Hradě. To by jej ale nesměli dva muži, které kdysi přivedl k Miloši Zemanovi – právě Martin Nejedlý a současný kancléř Vratislav Mynář – odstřihnout od vlivu na hlavu státu.

“Boj o vliv, o moc a o peníze je tím nejlítějším bojem v historii lidstva,” řekl Šlouf na adresu Nejedlého. “Pěkně jsem si ho vychoval.”