Zemřel muž, který věděl, jak Babiš privatizoval Kostelecké uzeniny

Bývalý šéf Kosteleckých uzenin, který znal okolnosti transakcí, za nichž podnik ovládl Andrej Babiš, dnes zemřel. Jana Bočka, který se po vykonstruovaném obvinění stáhl do ústraní do lesů, zradilo srdce. Bylo mu 69 let.

Bývaly doby, kdy si potřásal rukou s premiéry a prezidenty. Byl dávaný za vzor mezi tuzemskými manažery. Z krachující fabriky dokázal vybudovat jeden z největších masokombinátů ve střední Evropě se čtyřmiliardovým obratem.

Před pár měsíci seděl ve svém ohořelém srubu, po prodělaném infarktu se stranil lidí a o své zkušenosti s Andrejem Babišem říkal: “Není to s ním jednoduché. On mi psal: Mám vás rád, ale vy mi nechcete pomoct.”

Projekt Ukradené duše AB

» Ukradené duše, díl I.: Ve stínu stříbrných sil
» Ukradené duše, díl II.: Pyšní pekaři
» Ukradené duše, díl III.: Rytíř z Mělníka
» Ukradené duše, díl IV.: Zbyl jen srub na Vysočině
» Ukradené duše, díl V.: Strach sedláka z Moravy
» Ukradené duše, díl VI.: Jana z Košic

Jan Boček řídil Kostelecké uzeniny v době, kdy je chtěl získat dnešní pravděpodobný premiér Andrej Babiš. Když Boček a družstvo řezníků, kteří společně podnik vlastnili, nechtěli Babišovi podnik prodat, přišla série nečekaných událostí. Banka zastavila úvěrování továrny, Boček a spol. byli obviněni ve vykonstruovaném procesu z tunelování podniku a odstaveni. Když byli po letech nakonec obvinění zproštěni, Kostelecké uzeniny už patřily do Babišova holdingu.

Jan Boček s novináři poslední roky mluvil nerad. Jednu z výjimek udělal letos zjara, kdy jej navštívili reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík. Popsal svůj příběh, roli Andreje Babiše se ale snažil vyhýbat.

Příběh Jana Bočka jsme zpracovali v rámci projektu Ukradené duše AB. Najdete jej zde.

Že šlo v příběhu Kosteleckých uzenin podle jeho názoru o připravenou a pečlivě naplánovanou akci, přitom Jan Boček neskrýval. Úplně otevřeně o tom však zjevně nechtěl mluvit. Před lety mu kdosi zapálil srub. A jak říkal: “To víte, osm vnoučat, to není sranda dneska. Mně by nevadilo, kdyby mně někdo něco udělal… Ale vadilo by mi, kdyby ublížil rodině. Dobří kamarádi mi říkali: Ty špatně dopadneš. Jednou tě něco přejede…”

Jana Bočka nakonec zradilo srdce.