Zemřel muž, který věděl, jak zbohatl Babiš

Byl jedním z mála, kdo znal opravdové kořeny pohádkového zbohatnutí Andreje Babiše. A v uzavřených kruzích se netajil tím, že za příběhem fenomenálního úspěchu dnešního ministra financí byly divné peníze a vztahy.

Nyní je lobbista s kontakty do nejvyšších pater politiky Peter Kovarčík mrtvý a detaily z historie si vzal provždy s sebou. Deník Neovlivní.cz s Kovarčíkem hovořil naposledy jen před pár dny, zjevně jako jedno z posledních médií vůbec – podle deníků Blesk a Novinky byl nyní nalezen bez života v koupelně, okolnosti začala vyšetřovat policie.

Peter Kovarčík byl prototypem podnikatele, který dokázal přetavit své vazby na vlivné postavy tuzemské politiky a byznysu ve vlastní prospěch. Na své akce – sportovní i showbyznysové – získával desítky miliónů korun nejen z privátu, ale i od státních firem. Přínos pro státní společnosti byl přitom často diskutabilní.

Jeho vrcholná léta byla za vlády občanských demokratů, a to zejména díky spojenectví s jejich dlouholetým předsedou a pozdějším premiérem a prezidentem Václavem Klausem.

Již dávno předtím ovšem Kovarčík detailně a zblízka mohl sledovat kariéru dnešní politické hvězdy Andreje Babiše. Oba Slováci byli spolužáky na vysoké škole zahraničního obchodu. Později se potkali v Maroku. Babiš byl dokonce v roce 1987 Kovarčíkovým šéfem, když podnikatel pořádal v marocké Casablance obchodní veletrh.

Vztah s Babišem měl přitom značně napjatý. V neformálních rozhovorech dával najevo, že počátky Babišova byznysu jsou spojeny nikoli jen s jeho pílí, ale také penězi podezřelého původu.

Poslední roky se Kovarčík ze světa politiky nasměroval spíše do showbyznysu, byl producentem muzikálu Mamma Mia!, podílel se na přípravách filmu o Lídě Baarové a spoluorganizoval předávání cen Thálie.

Deník Neovlivní.cz shodou okolností jen před pár dny přinesl zprávu o tom, že se Peter Kovarčík začal tiše vracet i do zákulisí politiky. A to přes ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, kterému mimo jiné připravoval květnovou cestu do Spojených států. Velký návrat už se neuskuteční.