Zemřel muž, s nímž začínal kmotr Mrázek

Mezi vánočními svátky měl pohřeb Zdeněk Voňavka. Širší veřejnosti neznámý muž stál v komunismu na počátku byznysu dlouholetého kmotra tuzemského podsvětí Františka Mrázka. Smrtí Voňavky se potvrzuje, že Mrázkova generace pomalu začíná odcházet.

27. prosince se na hřbitově v Brandýse nad Labem sešli hlavně motorkáři, ke kterým se Zdeněk Voňavka poslední roky hlásil. Z jeho bývalých “parťáků” z Mrázkovy éry jich moc nedorazilo. Pohřeb Voňavky, který narozdíl třeba od zmiňovaného Mrázka nezemřel násilnou smrtí, redakci Neovlivní.cz potvrdili dva jeho účastníci.

Zdeněk Voňavka za hluboké totality začínal s Františkem Mrázkem, pozdějším kmotrem tuzemského podsvětí s kontakty na nejvyšší politická místa. Spolu s Mrázkem podle pamětníků dováželi ze zahraničí v kamionech zboží, které bylo za minulého režimu nedostatkové.

“Začínali spolu, dá se říct, že Voňavka stál na počátku Mrázkovy kariéry. Později se ale jejich cesty rozdělily, před Mrázkovou smrtí nepatřili mezi blízké spolupracovníky,” popsal jeden z pamětníků.

Voňavka uměl – stejně jako Mrázek – vycházet i s vybranými policisty, především z hospodářské kriminálky v Praze. Později začal obchodovat i s drogami, v roce 2007 byl dokonce odsouzen k podmínce ve velkém případu pašování kokainu z Ekvádoru. Podle svědků měl pak později s drogami i osobní problémy, které se podepsaly na jeho zdraví.

Příběhům z podsvětí jsme se opakovaně věnovali v tištěném časopise Neovlivní.cz, který si můžete předplatit zde: