Žhářské útoky i v Česku? Byla to jen otázka času

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o aktuálních ruských sabotážích, jejichž součástí jsou žhářské útoky v zemích, které podporují v Putinově válce Ukrajinu.

Zatčení cizince z Jižní Ameriky, kterého úřady podezřívají z pokusu o žhářský útok na autobusy pražského dopravního podniku, není překvapením.


Ilustrace: Shutterstock.com

Před podobnými incidenty varovaly v posledních týdnech bezpečnostních složky hned několika států. “Existuje podezření, že útok byl financován a organizován z Ruska,“ řekl k pražskému útoku premiér Petr Fiala. Dodal, že jde o součást hybridní války, kterou Kreml vede proti Západu. Šestadvacetiletý muž byl v Česku pět dní, teď je obviněný z terorismu a sedí ve vazbě.

Avíza západních představitelů obsahovala varování, že ruské zpravodajské služby hodlají zvýšit sabotážní aktivity a další hybridní operace proti členským zemím NATO. Norská policejní bezpečnostní služba (PST) a norská zpravodajská služba (NIS) už 22. května varovaly, že existuje zvýšená hrozba ruské sabotáže proti norským dodávkám zbraní a dalším norským organizacím zapojeným do dodávek vojenského materiálu na Ukrajinu.

Šéfka kontrarozvědky PST Inger Haugland následně uvedla, že PST varovala norské dodavatele zbraní, aby byli v nejvyšší pohotovosti. Již dříve služba vydala varovné avízo, že ruští aktéři plánují sabotážní činy v západním Norsku, kde se nacházejí norské námořní základny a ropná a plynárenská infrastruktura.

Polský premiér Donald Tusk dokonce 20. května upozornil, že polské úřady nedávno zatkly a obvinily devět podezřelých z účasti na sabotážích v Polsku, které proběhly pod taktovkou ruských bezpečnostních služeb.

Šéfka norské kontrarozvědky Haugland upřesnila, že ruské bezpečnostní služby použily neruské státní příslušníky k provádění sabotáží v Polsku, Německu a Spojeném království. Jde o maskování, aby Kreml mohl účast na akcích popřít. Stejně tak nelegálové zapojení do sabotážních operací v zájmu Ruska, mají cizí pasy, ale ve skutečnosti jsou ruské národnosti.

Polský premiér Tusk navíc vydal prohlášení před další akcí, během níž ruští aktéři podle informací bezpečnostních složek plánují nelegálně pašovat tisíce migrantů z Afriky do Evropy. Více než 90 procent těch, kteří byli nedávno zadrženi při ilegálním vstupu do Polska, mělo podle Tuska ve svých pasech ruská víza. Ruští představitelé se nedávno pokusili vytvořit umělou migrační krizi na finské hranici koncem roku 2023 ve snaze destabilizovat NATO a Evropskou unii. 

Ruské bezpečnostní služby pravděpodobně zintenzivňují sabotážní operace v evropských zemích, aby narušily příchod obnovené americké bezpečnostní pomoci na Ukrajinu. Pokračování hybridních operací zaměřených na podněcování neshod v Evropě souviselo i s právě proběhlými volbami do Evropského parlamentu.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email