Zimní speciál Neovlivní: 30 let samostatné republiky. Máme to v sobě

Rozhovory s Vlčkem z Avastu, tenistkou Hradeckou, autorem hry Mafia Vávrou či panem “nanovláknem” Jirsákem.

Umíme být hrdiny jen pro jeden den.“ Historik Oldřich Tůma říká, že refrén písně Davida Bowieho dobře charakterizuje naše dějiny. Střídají se v nich velké okamžiky s dlouhodobým propadem do letargie a ztráty odhodlání a hodnot.

Zvykli jsme si zdůrazňovat hlavně to druhé. Trestáme se za každodennost a zapomínáme na slavnosti. Zkusme se na to pro jednou podívat z opačné perspektivy: Ty české dějinné okamžiky a připravenost na ně mají vážně úroveň.


Foto: Neo

Před třiceti lety se na přelomu roku rozpadla Česká a Slovenská Federativní Republika. Můžeme toho litovat, můžeme za to být rádi. Ať tak či tak, nastal správný čas nahlédnout, co jsme za ty tři dekády dali světu. Není toho málo, jak zjistíte z hlavního tématu tištěného Zimního speciálu Neovlivní.cz.

Součástí jsou rozhovory s lidmi, kteří přímo sami nebo oblast, kterou reprezentují, zanechali ve světě svou stopu.

Ondřej Vlček z Avastu kupříkladu říká, že v Čechách žije rád a rozpad federace označuje slovem škoda. V rozhovoru mluví také o umělé inteligenci. “Já se nebojím toho, že by stroje převzaly vládu samy od sebe. Ale bojím se toho, že se ty technologie a inovace dostanou do špatných rukou. Tak to vždycky bylo: zlí byli ti lidé, ne ty bedýnky.”

Deblistka Lucie Hradecká, která nedávno ukončila zářivou kariéru, ve speciálu reprezentuje český ženský tenis. “Když vezmu každého, kdo se dostal někam dál, tak to bylo hlavně díky rodičům – jako u mě. Petru Kvitovou i Lucku Šafářovou trénoval taťka, další to měly podobné, rodiče tomu obětovali hodně,“ hledá příčiny úspěchu českého ženského tenisu Hradecká.

Dan Vávra se zase vývoji her se věnuje už čtvrtstoletí. Podepsal se pod výrazné tituly Mafie a Kingdom Come: Deliverance, které pomohly prosadit českou videoherní tvorbu ve světě. “My jsme tehdy udělali něco, o čem takřka všichni tvrdili, že to nejde. „Na vás tak na Západě čekají!“ „Proti americkým firmám nemáte šanci.“ To nám říkali a plácali se radši na lokálním písečku podprůměrných srágor, jejichž jedinou konkurenční výhodou oproti zahraničním titulům byla čeština, protože jen málokdo tehdy uměl cizí jazyky. Takřka nikdo nechtěl do herních startupů investovat ještě po roce 2000, natož v devadesátkách. No a my jsme tohle neřešili, pokusili se udělat něco pořádně a ukázalo se, že žádné překážky pro „chudé příbuzné z Východu“ nejsou. Trvalo ale téměř dalších dvacet let, než dorostla generace, která má sebedůvěru a správnou mentalitu a dokáže dělat světové projekty,” říká v rozhovoru Vávra.

Když před lety profesor Oldřich Jirsák přibližoval využití nanovláken v praktickém životě, uváděl příklad možné epidemie podobné virovému onemocnění SARS zkraje tisíciletí. Jakoby viděl do budoucnosti. Po mnoha letech se respirátory s nanovlákny staly jednou z ochranných pomůcek v nedávné covidové pandemii.

Byl to jeho tým na katedře netkaných textilií na Technické univerzitě v Liberci, kdo jako první na světě vytvořil technologii umožňující průmyslovou výrobu nanovlákenné textilie. A bez lidské houževnatosti by nic takového nevzniklo.

“Jako technologicky zaměřené pracoviště jsme si položili otázku, zda by bylo možno připravit nanovlákna ve větším množství, nejlépe v průmyslovém rozměru. K tomu jsme vymýšleli a zkoušeli různé metody. Cesta slepých uliček přinášejících zejména skepsi, kudy dál, by zřejmě vedla k ukončení pokusů, nebýt ovšem zarputilosti našeho technika Filipa Sanetrníka, který v pokusech pokračoval,” popisuje Jirsák v Zimním speciálu. 


Foto: Neo

Tištěný časopis přináší také investigace ze zákulisí prezidentské volby o ruských stopách v diskreditaci Petra Pavla. V časopise popisujeme dohody mezi Andrejem Babišem a Milošem Zeman v souvislosti s bojem o Hrad a také případnou milost v kauze Čapí hnízdo.

Rozebrali jsme také první čtvrtinu Fialovy vlády. Kdo je hlavní oporou kabinetu a komu to – ke škodě vlády i občanů – vážně nejde?

Petros Michopulos sepsal Prokletí přímé volby a Luděk Niedermayer se zamýšlí nad tím, co nás s ohledem na ekonomickou kondici čeká v příštím roce.

Předplatné časopisu můžete věnovat také jako dárek. Cesta k němu vede TUDY.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email