Zimní speciál Neovlivní.cz: Štěstí bude. 12 osobností, 12 pohledů na to, jak žijeme

Milí čtenáři,

osmičky v letopočtech přinesly do našich životů mnohokrát zlom. V minulém století nás v „osmičkovém“ roce potkal Mnichov (1938), komunistický puč (1948) a zadupání pražského jara (1968).

Přelomový bude podle všeho i rok 2018. A záležet bude jen na nás, jak dopadne. Co všechno si necháme líbit, nad čím přivřeme oči a kdy se budeme dívat jinam.

Osobně věřím, že obstojíme se ctí. Možná to nebude hned. Ale i po tom čtvrtstoletí, co popisuji vlastně to nejhorší kolem nás, věřím, že pravda a láska nakonec fakt zvítězí. Jen se zkrátka někdy loudají.

V podobném duchu přemýšlí i většina těch, které jsme vyzpovídali pro vánoční speciál. Objednat si ho můžete až domů docela jednoduše, podívejte se na tento odkaz ». Předplatné můžete věnovat také jako dárek.

Výběr zpovídaných nebyl náhodný: dvanáct osobností, dvanáct profesí, dvanáct oblastí, které jsou pro každého z nás v běžném životě důležité. Povídali jsme si s nimi o zdraví, o jídle, o tom, čemu se smějeme, čeho se bojíme. O byznysu i politice, sportu i o vlastní historii.

Zdánlivě se naše dvanáctka statečných nikde nepotkává. Co má kupříkladu společného praktická lékařka pro dospělé z Klatov Alena Štáhlichová s internetovým podnikatelem Michalem Blahou? Jasný názor na to, že nás stát zavalil byrokracií a papírováním a že v době, kdy si úředníci umějí na dva kliky zjistit o občanovi první poslední, je směšné, že se v ordinacích musí tisknout recepty s čárovým kódem a posílat kamsi na centrální úložiště. Lékařka ví, co ji v práci brzdí, byznysmen, jak by to šlo řešit.

Hned několik osobností se potkalo v okamžiku, kdy popisovaly, jaké nálady kolem sebe ve společnosti cítí. Divadelní principál Jan Hrušínský si třeba všiml, že u nich Na Jezerce začali diváci poslední dobou reagovat úplně jinak, než byli herci posledních 27 let zvyklí. Začínají se znovu smát na místech, kde cítí nějakou skrytou narážku na politiku. Duo Těžkej Pokondr zase promluvilo o známých, kteří to ve volbách šli hodit Andreji Babišovi; preventivně, aby na ně neklekl. Novinář Mikuláš Kroupa, který mapuje bezpráví, kterého se totalitní režim dopouštěl na svých občanech, to vyjádřil jasně: „Ztráta svobody se děje a bude dít pomalu. A je otázka, jestli dokážeme rozpoznat, že se to děje.“

Máme se bát? Miliardář, ostřílený investor Gabriel Eichler měl několik nabídek vrhnout se do politiky. Odolal. A pořád věří, že je důvod k optimismu. „Chci věřit, že pan Babiš ty schopnosti, které má, využije k pozitivním věcem. Že tradice, historie a kultura jsou v Česku prostě jiné než v Maďarsku, Polsku a na Ukrajině.“

Ano. Pojďme věřit, že nás čekají šťastné osmičky.

Sabina Slonková