Zimolova dača. Kdo je kdo v kauze, která otřásá hejtmanovou kariérou

Bezmála tři neděle už jihočeská opozice spolu s politiky z ANO ostřeluje tamního hejtmana Jiřího Zimolu kvůli rekreačnímu domku na Lipně, který mu staví šéf jihočeské nemocnice a jeho podřízený Martin Bláha. Tlak zesiluje, hrozí rozpad koalice a Zimolovi kritici nejnověji přišli s podezřením, že jeho víkendový domek mohl být fakticky financován v rámci veřejných stavebních zakázek. Kdo je kdo v celé kauze? A jakou hraje roli? Přinášíme stručného průvodce kauzou Zimolovy “dači”.

V jižních Čechách politické podsvětí neřeší své spory jako na severu Čech, kde místního bosse Housku dokonce zastřelili. Přesto jde o kraj, který už jednou provždy zůstane zapsaný jako ten, který před osmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej tehdejší premiér Topolánek mimo jiné na adresu jihočeského neformálního vládce Pavla Dlouhého.

A když teď první den volebního sjezdu ČSSD vyplavala na hejtmana Jiřího Zimolu aféra s rekreační chalupou na lipenské přehradě a anonymním videem o údajných hejtmanových šifrovaných hovorech, můžeme si být prakticky jisti, že odstartování honu na politika má kořeny ve spletitých kmotrovských vazbách jižních Čech.

A rozhodně nemůžeme podezřívat jen sociální demokraty, že to byli oni, kdo víkendovou “daču” za pět milionů na hejtmana vytáhl.

Tým A

  • Jiří Zimola, hejtman s nálepkou zrádce, kterou získal díky své účasti na legendární schůzce v Lánech po minulých volbách. Když Neovlivní.cz měřilo vliv v Jižních Čechách, Zimola skončil na sedmém místě. K vyššímu umístění mu scházely politické kontakty. Sice hejtmanský post obhájil a vládne v koalici s lidmi z ANO a Jihočechů 2012, bez intervence Andreje Babiše by se mu to ale nepovedlo. Místní buňka ANO totiž vládě se Zimolou vůbec nebyla nakloněná. I proto jej opozice posměšně tituluje “hejtmanem z Babišovy stáje”.
  • Martin Bláha, šéf krajských nemocnic a Zimolův podřízený a přítel. Právě on čtyři domky na Slupečné, z toho jeden pro Zimolu, staví. Oba shodně tvrdí, že hejtman za dům zaplatil už polovinu a zbytek hodlá financovat z hypotéky. Doklady ale neukázali. Veškerou kritiku a podezření Bláha odmítá se slovy, že se Zimolovi oponenti snaží ovládnout regionální zdravotnictví. “Není to nic jiného než sprostá kampaň, jejímž cílem je rozbití koalice a ovládnutí jihočeského zdravotnictví, ve kterém se ročně točí sedm miliard korun,” prohlásil.

Tým B

  • Radka Maxová, předsedkyně jihočeského hnutí ANO. Původně se snažila koalici se Zimolou bojkovat, nakonec se ale podvolila Babišově tlaku. Nyní je nejhlasitější Zimolovou kritičkou a vyzývá jej k odstoupení. Nikdy se netajila tím, že nebýt Babišova zásahu, se Zimolou by nevládla. Dala by přednost ODS. “Koalice byla sestavena trochu nestandardním způsobem,” komentovala vznik tamní vlády.
  • Martin Kuba, lídr místní ODS a někdejší ministr. Podle zákulisních informací je právě on hlavním hybatelem celé kauzy. Byl to on, kdo v souvislosti se Zimolovou chalupou zvedl odměny pro ředitele nemocnic Bláhu, “Martin Bláha bral z jihočeských krajských nemocnic 7,3 milionu ročně, což je roční plat 22 zdravotních sester,” prohlásil Kuba a dodal, že budou chtít vysvětlení. A přidal i podezření, že výstavbu hejtmanovy vily mohly fakticky financovat jiné stavby v rámci zakázek kraje. “Je povinností obou pánů prokázat, které firmy na domech pracovaly a za jaké ceny,” citoval jej list Deník.

Další vývoj a osud hejtmana Zimoly bude záviset mimo jiné na tom, jak se k případu postaví mateřská ČSSD. Její politici zatím samotnou podstatu kauzy – hejtmanův podřízený mu v utajení staví chalupu a veřejně nedoložili, jak a za kolik – v zásadě nekomentovali. Zda a jak pokračovat v současné jihočeské koalici řešily jednotlivé partaje ANO, ČSSD a Jihočeši 2012 v pondělí večer. Další kolo bude následovat ve čtvrtek.