Život ve smyčce, díl II. Vojtěch opět tají strategii pro příchod další vlny

Ministerstvo zdravotnictví odmítá vydat plány, jak chce ochránit občany České republiky před nákazou covid-19. Pokud tedy vůbec nějakou strategii má.

„Plán je takový, že každý den to sledujeme… Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření.” Slova, kterými premiér Andrej Babiš přesně před rokem odrážel otázky novinářů a opozice, jaký má jeho vláda připravený plán pro příchod případné další vlny nákazy covid.


Život ve smyčce s Adamem Vojtěchem. Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Co následovalo víme: přes třicet tisíc mrtvých, zdecimovaní malí podnikatelé a restauratéři, zavřené školy a plošná opatření hned na několik měsíců.

A jakobychom žili ve smyčce. I dnes, když má Babišův kabinet předložit plány, jak hodlá bránit případné další vlně nákazy a jak se připravuje na pravděpodobnou třetí dávku vakcinace, přijdou výmluvy a mlčení.

Redakce Neovlivní.cz opakovaně žádala úřad Adama Vojtěcha o předložení plánů, které ministerstvo v souvislosti s ochranou zdraví obyvatel má připravené. Bez reakce. Žádný dokument ani po dvou týdnech z ministerstva nedorazil.


ČTĚTE TAKÉ: Není třeba žádný speciální plán, říkal Babiš


A plány neprozradil ani poslancům ze zdravotního výboru. “I to je důvod, proč jsem sehnal podpisy na svolání mimořádné schůze pravděpodobně na nadcházející čtvrtek,” uvedl pro Neovlivní.cz Vlastimil Válek z TOP 09. “Jediné, na co se ministerstvo chystá, je to, že v září chce všem dětem během prvních 14 dn provést 3x antigenní test, ať už bude situace v zemi jakákoli.”

Odpovědi se ministr Vojtěch vyhnul i na zatím poslední tiskové konferenci vlády, kde od reportérky ČT dostal jasný dotaz: “Jaký máte připravený scénář v případě, že bude pokračovat nárůst pozitivních případů?” Ze záznamu tiskovky je zřejmé, že Vojtěch na to nijak neodpověděl.

Situace v zemi se přitom zatím vyvíjí hodně podobně jako loni v létě, navíc je riziko znásobené mutacemi. Experti proto varují, že je Česká republika na prahu další vlny.


Jako ve smyčce: Web na certifikáty nefungoval, testy zdarma nebyly


“Těch faktorů je povícero. Za prvé nová mutace hraje poměrně dominantní roli, protože její šíření je opravdu velmi intenzivní. Druhá věc je to, že opatření byla prakticky eliminována,” řekl pro Blesk Zprávy například Roman Prymula.

Tajení informací o covidu ze strany Babišovy administrativy přitom provází celou éru covidu. A právě proto vláda nikdy nedokázala veřejnost přesvědčit, že má situaci pevně v rukou. Nikdy žádné své rozhodnutí nepodložila veřejnou analýzou, kde by své kroky opřela o jasná data. Proč se tak rozhodla a co od toho čeká.

Proč je dobré takové analýzy vyžadovat, dokládají události z loňského srpna. Tehdy premiér osobním zásahem zhatil plány epidemiologů na přísnější používání roušek. Aby je pak za pár týdnů vláda musela kvůli nezvládnuté situaci opět zavést. Řídila se v prvém případě analýzou? Nebo v druhém? Ani jedno. Jak totiž pravil premiér, řídila se jen selským rozumem.

Jak to bude letošní léto?

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email