Ve smyčce: Vláda škrtí zemi nezákonně. A nepřestane s tím

Kdyby v jiném státě nebo v dřívějších časech jakýkoliv ministr 30x prohrál u soudu v případě takto masivních zásahů do svobod, musel by odstoupit, míní právník Dostál.

Vláda svými protikoronavirovými kroky zase zkomplikovala lidem život, aniž by jim dala čas se na to připravit. Nejnověji jde o povinnost pro lidi cestující z dovolené z Řecka. Koncem minulého týdne se dozvěděli, že v pondělí hned po návratu nastupují pětidenní karanténu. Aniž by je kdokoli varoval, aby si to například zařídili v práci.


Prostě vám tu dovolenou osladíme. Pokud tedy nejdete do Chorvatska…Foto: Úřad vlády ČR

Oslovení právníci se domnívají, že i tentokrát jde o nezákonné rozhodnutí. Jenže lidem je to k ničemu. Babišovi ministři se totiž rozhodli, že budou judikaturu správního soudu prostě ignorovat.

“Žalovatelné to je, díky námi doplněnému ustanovení Pandemického zákona to dokonce jde rovnou k Nejvyššímu správnímu soudu. Nikdo ale nepředpokládal, že MZČR bude judikaturu NSS prostě ignorovat; už prohráli skoro třicetkrát, s těmito i dalšími opatřeními, ale svůj postup nijak nezměnili a soudem zrušená opatření si prostě vydávají stejně nebo obdobně znovu,” komentoval vládní postup právník Ondřej Dostál, který už loni podával kvůli pandemickým opatřením žaloby a uspěl.

Lidé tak mají možnost vládu žalovat, v praxi si ale nijak nepomohou. I kdyby soud jejich žalobě vyhověl, stane se tak zcela jistě až po pěti dnech, po kterou trvá karanténa.

“Taková je situace. Celá idea veřejné správy v demokratickém státě stojí na tom, že orgány státní správy dodržují zákon a řídí se rozhodnutími soudu, a to teď zcela nepokrytě padlo. To by bylo ještě před nedávnem skandální – nejde jen o COVID, ale o vztah mezi občanskými právy a státní mocí obecně. Myslím, že kdyby v jiném státě nebo v dřívějších časech jakýkoliv ministr 30x prohrál u soudu ve věci takto masivních zásahů do svobod, musel by odstoupit, nebo by byla vládě vyslovena Sněmovnou nedůvěra, a ještě by někoho stíhali pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Ale normální časy nyní nemáme. Snad budou obnoveny,” dodal právník Dostál.

Za zmínku ještě stojí fakt, že vláda rozhodla o pětidenní karanténě v případě Řecka. Pro návrat z dovolené v Chorvatsku kabinet takové podmínky nenařídil. Přitom německá média posledních pár dní varují, že situace v Chorvatsku není dobrá. Německý list FAZ napsal: “Chorvatská turistická sezóna 2021 je v nebezpečí, protože pobřeží se změnilo na oranžovou, masky se téměř nenosí a jen málo občanů je očkováno.”

Je to už poněkolikáté, kdy se lidé v České republice kvůli Babišově vládě ocitají v situaci, kterou již v uplynulém roce zažili. Popsali jsme, že ministerstvo zdravotnictví opakovaně tají strategii pro případnou podzimní vlnu. Premiér zase předem našel viníka – letos to jsou mladí lidé.

A do třetice si lidé museli připadat, že žijí ve smyčce poté, co vláda v červnu zavedla testování zdarma. Aplikace na certifikáty, kterou měla Babišova administrativa dodat, zase nefungovala. A jednotlivá odběrová střediska čekala na metodické pokyny, které mělo dodat ministerstvo zdravotnictví. Do té doby odmítala testovat zdarma.

Kromě toho ale vláda připravila taková opatření, že je soudy musely jako nezákonná zrušit, jak výše připomíná právník Dostál. Babišův tým podle soudních rozsudků nezákonně uzavřel školní kluby a družiny, restaurace, herny a bary, kadeřnictví, fitness, lyžařské areály a také vnitřní koupaliště.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email