Milionový zlatý padák pro šéfku finanční správy

Taťjána Richterová očekávala, že ji nový ministr nebude chtít peníze vyplatit a zůstane tak ve funkci.

Generální ředitelka finanční správy Taťjána Richterová byla minulý týden na vlastní žádost odvolána z funkce. Odchod to ale nebyl zcela hladký, jak se dle oficiální zprávy ministerstva financí mohlo zdát.

Taťjána Richterová Foto: Ministerstvo financí

Richterová totiž podle zjištění Neovlivní.cz chtěla odejít s milionovým zlatým padákem. A očekávala, že jí ho nový ministr financí Zbyněk Stanjura nebude chtít dát, a proto se dohodnou na jejím setrvání ve funkci. Jenže se přepočítala.

“Ministr jí řekl, ať klidně jde. Vypadalo to, že ten zlatý padák je pro ni pojistka, aby po změně poměrů na ministerstvu nepřišla o funkci,” popsal situaci jeden z úředníků ministerstva financí.

Richterová na otázky Neovlivní.cz zatím nereagovala. Podle zjištění redakce přitom zlatý padák pro bývalou šéfku finanční správy, která v éře Babiše opakovaně čelila kritice kvůli likvidačním postupům vůči podnikatelům, měl dosáhnout skoro tří milionů korun.

Ministerstvo financí tuto částku oficiálně nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. Na dotaz redakce resort potvrdil, že zlatý padák je stále ve hře. A to nejméně ve výši dvanácti platů.

“Paní generální ředitelka byla na vlastní žádost odvolána z funkce ke dni 28. března 2022. Po tomto datu bude postupováno v souladu se zákonem o státní službě. Bude jí tedy hledáno jiné vhodné místo a nebude-li nalezeno, bude zařazena mimo výkon služby až na 6 měsíců. Během nich by jí příslušel plat ve výši 80 % jejího měsíčního platu. V případě marného uplynutí této doby, nebude-li opět nalezeno jiné vhodné místo, by její služební poměr skončil. V takovém případě by jí dle zákona o státní službě náleželo odbytné ve výši dvanáctinásobku platu s ohledem na její 31 leté působení ve státní správě,” uvedl mluvčí úřadu Tomáš Weis.


ČTĚTE TAKÉ: Babišova chobotnice se nevzdává


Platy svých úředníků ministerstvo dlouhodobě nezveřejňuje, každopádně lze vycházet z odtajněného platu předchůdkyně Richterové Martina Janečka. Ten bral podle Babišovy Mf Dnes před svým odchodem z funkce v roce 2018 v průměru 150 tisíc korun.

Finální částku pro Richterovou ovšem navyšují poslední kvartální odměny. A také konkurenční doložka, která se rovněž řídí služebním zákonem. Jde o to, aby úředníci ve funkcích, v nichž se dostávají k citlivým údajům, nepřecházeli na “druhou stranu”. Kompenzace zákazu konkurence se počítá z průměrného výdělku za kalendářní čtvrtletí, opět navýšeného o případné odměny.

Jak nakonec hra o zlatý padák pro Richterovou dopadne, to bude jasné nejdřív za půl roku. Ministerstvo má totiž možnost poslat bývalou šéfku státní správy do privátu bez jakýchkoli finančních kompenzací. Stačí najít “vhodné místo”. Pokud by Richterová nepřijala, odejde bez nároku na korunu.

Každopádně nyní bude půl roku sedět doma na překážkách za 80 procent platu hrazeného z veřejných peněz.

Babišova chobotnice se nevzdává. Noví ministři se chytají do pastí lidé bývalého premiéra. Čtěte v únorovém časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email