Bradáčová řeší, zda a kam zmizela část výkupného za dívky v Pákistánu

Státní zastupitelství oficiálně začalo řešit, jestli při placení výkupného za dvojici dívek Hanu a Antonii, zajatých před třemi lety v Pákistánu, cestou k únoscům “kdesi zmizela” podstatná část výkupného. Podezření řeší už čtvrt roku tajné služby, nynější vyšetřování rozjel podnět do rukou vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové. Případ je spojený s probíhající bitvou mezi ANO a ČSSD o ovládnutí silových složek státu.

Kauza výkupného za Hanu a Antonii stojí na podezření, že poté, co se politické špičky rozhodly zaplatit za návrat dívek domů, část z výkupného se “cestou vytratila” a k únoscům nikdy nedorazila. Jedna z variant operuje s cifrou, že chybějí dva miliony dolarů. Druhá, že až čtyři.

“Existují v podstatě dvě verze, o jaké částky se mělo jednat. Podle první stát rozhodl, že vyplatí 8 milionů dolarů a k únoscům dorazilo jen šest,” sdělil Neovlivní.cz už letos v březnu vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. “Druhá verze hovoří o tom, že na začátku bylo 6 milionů dolarů a na konci už jen dva,” dodal tento člověk.

Psali jsme k únosům:

» Tajné služby řeší, že miliony za výkupné unesených Čechů cestou zmizely
» Zveřejnili osobní strasti unesené dívky a spustili lavinu. Jak to teď vidí?
» Uneseným Čechům pomohl na svobodu Zeman. Díky svým ruským stykům
» Dokument: Kdo vyzradil agenta Psíka
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů

Válka v policii:

» Tváře obou stran barikád. Kdo jsou aktéři války o policii a jaká je jejich motivace?

Oficiálně nyní podle zjištění Neovlivní.cz případ začali řešit žalobci, na stole mají podnět k prošetření. Kdo jej podal, zatím není jasné.

“Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství,” potvrdila bez bližších informací vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

O podezření ze zpronevěry části výkupného promluvil letos zjara jako první bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Informaci si podle svých slov ověřil z několika zdrojů. “Lidem, kteří mi to řekli, věřím,” uvedl Randák.

Neobvyklý případ ovšem nezasahuje jen do bezpečnostní komunity. Současně má i politické souvislosti.

Tím, kdo zaplacení výkupného za Hanu a Antonii administroval, byl Úřad pro zahraniční styky a informace (civilní špionáž). Na jeho špiony tedy nyní podezření padá. A rozvědka spadá pod ministra vnitra Milana Chovance, který aktuálně v kauze Roberta Šlachty válčí se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem o ovládnutí silových složek.

Chovancova rozvědka má také dlouhodobě napjaté vztahy s vojenskou zpravodajskou službou, kterou skrz ministra Martina Stropnického ovládá právě ANO. Obě služby čelí ze strany ČSSD a ANO podezření, že pracují na objednávku proti politické konkurenci svých šéfů. Důkazy ovšem na stůl nikdo nepoložil.

Civilní špioni z ÚZSI oficiálně doposud nechávali vyšetřování žalobců bez komentáře. Představitelé složek se nevyjádřili ani v březnu, kdy redakce Neovlivní.cz prvně (tu ») požádala o reakci na podezření ze “ztráty” části výkupného. V neoficiálních rozhovorech zástupci služby označili informace o zpronevěře milionů za nesmysl. A tvrdili, že jde o zpravodajskou hru konkurenční tajné služby.

To samé pak uvedl ředitel služby Jiří Šašek poté, co byla v úterý informace o zahájeném vyšetřování zveřejněna. “Záležitost jednoznačně považujeme za pokračování účelově vytvořené kampaně, která má zjevné znaky zpravodajské dezinformace s cílem zdiskreditovat vnější civilní zpravodajskou službu a celý bezpečnostní systém. Ve svých důsledcích pak tato kampaň velmi významně poškozuje bezpečnostní zájmy České republiky v mezinárodním měřítku,” stojí v prohlášení ředitele Šaška