© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Státní zastupitelství oficiálně začalo řešit, jestli při placení výkupného za dvojici dívek Hanu a Antonii, zajatých před třemi lety v Pákistánu, cestou k únoscům “kdesi zmizela” podstatná část výkupného. Podezření řeší už čtvrt roku tajné služby, nynější vyšetřování rozjel podnět do rukou vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové. Případ je spojený s probíhající bitvou mezi ANO a ČSSD o ovládnutí silových složek státu.
Kauza výkupného za Hanu a Antonii stojí na podezření, že poté, co se politické špičky rozhodly zaplatit za návrat dívek domů, část z výkupného se “cestou vytratila” a k únoscům nikdy nedorazila. Jedna z variant operuje s cifrou, že chybějí dva miliony dolarů. Druhá, že až čtyři.
“Existují v podstatě dvě verze, o jaké částky se mělo jednat. Podle první stát rozhodl, že vyplatí 8 milionů dolarů a k únoscům dorazilo jen šest,” sdělil Neovlivní.cz už letos v březnu vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. “Druhá verze hovoří o tom, že na začátku bylo 6 milionů dolarů a na konci už jen dva,” dodal tento člověk.
Oficiálně nyní podle zjištění Neovlivní.cz případ začali řešit žalobci, na stole mají podnět k prošetření. Kdo jej podal, zatím není jasné.
“Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství,” potvrdila bez bližších informací vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.
O podezření ze zpronevěry části výkupného promluvil letos zjara jako první bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Informaci si podle svých slov ověřil z několika zdrojů. “Lidem, kteří mi to řekli, věřím,” uvedl Randák.
Neobvyklý případ ovšem nezasahuje jen do bezpečnostní komunity. Současně má i politické souvislosti.
Tím, kdo zaplacení výkupného za Hanu a Antonii administroval, byl Úřad pro zahraniční styky a informace (civilní špionáž). Na jeho špiony tedy nyní podezření padá. A rozvědka spadá pod ministra vnitra Milana Chovance, který aktuálně v kauze Roberta Šlachty válčí se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem o ovládnutí silových složek.
Chovancova rozvědka má také dlouhodobě napjaté vztahy s vojenskou zpravodajskou službou, kterou skrz ministra Martina Stropnického ovládá právě ANO. Obě služby čelí ze strany ČSSD a ANO podezření, že pracují na objednávku proti politické konkurenci svých šéfů. Důkazy ovšem na stůl nikdo nepoložil.
Civilní špioni z ÚZSI oficiálně doposud nechávali vyšetřování žalobců bez komentáře. Představitelé složek se nevyjádřili ani v březnu, kdy redakce Neovlivní.cz prvně (tu ») požádala o reakci na podezření ze “ztráty” části výkupného. V neoficiálních rozhovorech zástupci služby označili informace o zpronevěře milionů za nesmysl. A tvrdili, že jde o zpravodajskou hru konkurenční tajné služby.
To samé pak uvedl ředitel služby Jiří Šašek poté, co byla v úterý informace o zahájeném vyšetřování zveřejněna. “Záležitost jednoznačně považujeme za pokračování účelově vytvořené kampaně, která má zjevné znaky zpravodajské dezinformace s cílem zdiskreditovat vnější civilní zpravodajskou službu a celý bezpečnostní systém. Ve svých důsledcích pak tato kampaň velmi významně poškozuje bezpečnostní zájmy České republiky v mezinárodním měřítku,” stojí v prohlášení ředitele Šaška