Znovuzvolení Zemana: Poslední velký hráč zákulisí posiluje svůj vliv

Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů. O Miroslavu Janstovi se říká, že je posledním skutečně velkým zákulisním hráčem české politiky. A jeho vliv nyní dál posiluje. Má vést kampaň za znovuzvolení Miloše Zemana českým prezidentem.

Deník Neovlivní.cz už z kraje roku – s odvoláním na blízké přátele hlavy státu – informoval », že pokud mu to zdraví dovolí, je Miloš Zeman připravený znovu usilovat o prezidentský úřad.

Sám Zeman kolem své kandidatury našlapuje a napevno se nevyjádřil, přibývá však jasných signálů, že se za dva roky pokusí o nové funkční období.

Miroslav Jansta během rozhovoru pro Neovlivní.cz. Foto: neo

Miroslav Jansta během rozhovoru pro Neovlivní.cz. Foto: neo

Další dílek přidaly čtvrteční Hospodářské noviny, které píší, že se na Hradě rodí tým, který bude Zemanovu kampaň režírovat. HN zjistily, že Zemanův ekonomický poradce Martin Nejedlý už shání lidi do volebního výboru. Post šéfa, který podle zákona dohlíží na financování volební kampaně, nabídl Miroslavu Janstovi. Vystřídal by poslední volbou prověřeného Vratislava Mynáře, který se ovšem zdiskreditoval aférou “bezpečnostní prověrka”.

“Rozhodně jsem připraven Miloše Zemana veřejně podpořit, pokud bude kandidovat. Považuji ho za státníka a v dnešní neklidné době ideální hlavu státu,” řekl listu Jansta.

Není to překvapivý postoj. Jansta má se Zemanem léta blízký vztah. Poblíž politiků se pohybuje už čtvrt století; mezi jeho přátele patřili bývalí socialističtí premiéři Stanislav Gross či Jiří Paroubek, nebyl však pro něj problém komunikovat i s Václavem Klausem.

Janstovy známosti ale nejsou zúžené jen na “dinosaury” české politiky, roky už je v přátelském kontaktu kupříkladu s Andrejem Babišem, sblížil se i s Nejedlým.

Čtěte také

» Grafika: Pavučina vztahů Martina Nejedlého
» Miloš Zeman chce znovu kandidovat na prezidenta
» Vše stojí na lobbismu, říká přítel premiérů Jansta
» Petr Pavel na Hrad: Jsem voják, nemíním se touto cestou ubírat

Právě díky obří síti kontaktů – a to v nejvyšších patrech politiky i byznysu – se šéf České unii sportu umístil v interním měření Neovlivní.cz na špici vlivu hned v několika žebříčcích. Je číslem 1 v TOP 10 vlivných ve sportu (více zde ») . A také číslem 3 v TOP 10 zákulisních hráčů (detaily tu »). Díky zapojení do Zemanovy kampaně jeho vliv ještě posílí.

Takto o Zemanovi hovořil v rozhovoru pro Neovlivní.cz: “Zeman říká některé věci, kdy si říkám proboha, co to říká, ale pak jsou projevy, v nichž předbíhá dobu. A vím, že to říká správně. Třeba, že Evropa udělá to, co musí udělat s Islámským státem. On říká, co měli dávno udělat. Miloš Zeman je složitá osobnost, ale je to osobnost právě proto, že není jednobarevný. (…) Tady se průměrnost buduje. Zeman je nadprůměrný, i když vás rozčiluje. Nebojí se to říct, protože má odvahu nést následky svých činů.” (Celý rozhovor naleznete zde »)

Vedle Jansty by pak podle dnešních HN chtěl Nejedlý do týmu přivést Jaroslava Tvrdíka, šéfa česko-čínské obchodní komory, zástupce investiční skupiny CEFC. “Nejedlý ho chce do týmu ze dvou důvodů: Tvrdík disponuje velkými penězi a také má zkušenosti s politickým marketingem. V letech 2006 až 2010 coby hlavní volební manažer ČSSD vedl proslulé kampaně, kde se s velkorysými sliby i penězi rozhodně nešetřilo,” napsaly HN.