Zpackali jste to, kárala Merkelová Babiše za vyhoštění špionů

Německá kancléřka kritizovala české vládní politiky za to, že včas nedomluvili solidární vyhoštění ruských diplomatů za akci Vrbětice.

Mezinárodní fiasko vlády Andreje Babiše. Přesně tak dopadla snaha kabinetu, aby unijní země společně vyhostily ruské diplomaty jako projev solidarity s Českou republikou v kauze výbuchů ve Vrběticích. Tato možnost nyní definitivně padla. Šéfové států EU rozhodli, že o tomto kroku ani nebudou jednat.


Andrej Babiš při návštěvě Německa v září 2018. Kancléřka Angela Merkel jej měla už v té době za nevypočitatelného politika. Foto: Úřad vlády ČR

Německá kancléřka Angela Merkelová navíc podle vlivného bruselského portálu Politico vytkla českému premiérovi Andreji Babišovi, že solidární vyhošťování začal dojednávat pozdě.

“Na posledním summitu lídrů EU v Portu německá kancléřka Angela Merkelová dala českému premiérovi Andreji Babišovi najevo, že měl jednat s ostatními předtím, než Česká republika vyhostila desítky ruských diplomatů,” napsal web.

Hlavní bruselský korespondent Politico David Herszenhorn, který byl na summitu v Portu, uvedl, že Merkelová českému premiérovi připomněla aktivity bývalé britské premiérky Theresy Mayové po otravě agenta Skripala. Mayová tehdy osobně odvetné akce domlouvala se špičkami unie, což umožnilo následnou koordinovanou solidární akci.


Kauza Vrbětice: Co mají Francouzi v tajném svazku na Babiše


Jak už jsme popsali, nic z toho se bezprostředně po oznámení, že Česká republika vyhostí ruské diplomaty, nestalo. A unijní státy tak kromě verbální podpory žádné kroky nepodnikly.

Důvodem ke zdrženlivosti byly kromě laxního postupu premiéra nekonzistentní a nepředvídatelné kroky české vlády. Redakce Neovlivní.cz to zjistila v diplomatických kruzích EU a NATO.

“To, že český ministerský předseda najednou otočí a začne mluvit o výbuchu s dvěma mrtvými občany jako o útoku na zboží samozřejmě všechny odrazuje od toho, aby se v případu veřejně angažovali. Natož přistoupili k takovému kroku, jako je vyhoštění ruských diplomatů,” popsal vysoce důvěryhodný diplomatický zdroj důvody zdrženlivého postoje evropských politiků.

A výslovně zmínil ještě podivnou cestu-necestu vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy.

Zlehčování vrbětického útoku jen dva dny poté, co premiér oznámil vyhoštění 18 ruských diplomatů a rozpoutal tak diplomatickou válku s Ruskem, si povšiml i portál EUObserver. Server, který se specializuje na unijní dění, tehdy zveřejnil text s titulkem “Český lídr bagatelizuje ruský bombový útok”.

Postoj Evropské unie je na první pohled překvapivý. Když byl před dvěma lety ve Velké Británii otráven agent Skripal a tamní tajné služby to připsaly rovněž agentům GRU, rozjela se hromadná vyhošťovací akce.

Jenže jak zmínila německá kancléřka Merkelová, tehdy za tím stálo enormní nasazení bývalé premiérky Theresy Mayové. Díky tomu ruské diplomaty v reakci na případ ze Salisbury vyhostilo více než 20 evropských zemí.

Česká diplomacie nyní takové štěstí neměla. Vládní politici v čele s premiérem situaci narozdíl od Theresy Mayové podcenili a výsledek je, že se solidarita sama nedostavila. A diplomaté všechno sami dojednat nemohou. Premiér Andrej Babiš požádal o projevy podpory pozdě a navíc spojence osobně znejistil svými výroky o útoku na zboží.

„Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata,” dožadoval se marně premiér solidarity.

Jakou roli v případu Vrbětice vůbec sehrál premiér Andrej Babiš? Odhalení v květnovém časopise Neovlivní.cz. Předplatné ZDE.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email