Zpráva NKÚ o pandemii: Drtivá obžaloba vlády

Kontroloři potvrdili, že administrativa pod vedením Babišovy vlády selhala

Nejvyšší kontrolní úřad ve své analýze potvrdil zjištění nezávislých médií o tom, že stát řízený vládou Andreje Babiše v uplynulém roce nedokázal včas a adekvátně reagovat na příchod epidemie covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem nemělo aktualizovaný pandemický plán a nedokázalo včas reagovat na nedostatek ochranných pomůcek ve zdravotnických zařízeních.


Ilustrace: Shutterstock.com

“Samotné nákupy ochranných pomůcek provázel chaos daný i tím, že na MZd a MV existovaly na sobě nezávislé nákupní týmy, které nespolupracovaly. Vše pak vyústilo ve smluvní podmínky nevýhodné pro stát, výrazné rozdíly v cenách srovnatelných OOP, nedostatky v jejich kvalitě a problémy s dopravou ze zahraničí,” stojí ve zprávě.

Vojtěchův úřad jeden typ respirátorů dokonce podle zjištění kontrolorů nakoupil za neuvěřitelných 777 korun za kus.

A jak dodal prezident NKÚ Jan Kala: “Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat.”

Kontroloři NKÚ zjistili řadu nedostatků i v distribuci, v evidenci a výdeji nakoupeného zboží. Nedostatečná byla i kvalita respirátorů.

“NKÚ prověřil část protokolů o zkoušce testovaných OOP, a to z objednávek 28,3 milionu kusů v hodnotě přibližně 1,8 miliardy korun. Kontroloři zjistili, že 13,3 milionu vzorků respirátorů testům napoprvé nevyhovělo. V některých případech se zboží z jednotlivých dodávek neshodovalo s testovaným vzorkem a u některých dodávek nebylo zboží testováno vůbec. Existuje tak riziko, že pracovníci zdravotních a sociálních služeb dostali OOP, které nevyhověly testům kvality,” dodává zpráva.

Vláda Andreje Babiš doposud veškerou kritiku odmítala. Premiér se opakovaně nechal slyšet, jak jeho kabinet epidemii dobře zvládal.

Kvůli své nečinnosti už vláda čelila trestnímu oznámení advokáta Petra Němce. Státní zastupitelství ale ministry podrželo.

“Státní zástupce ve Vámi popisovaném jednání neshledal trestní odpovědnost uvedených osob, a to ani v rovině nedbalostního zavinění,” zdůvodnil žalobce Zdeněk Michora, proč nebude Babiše, Vojtěcha a spol. za nezvládnutí epidemie stíhat. 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,