Zpráva o stavu nejvlivnějších zákulisních hráčů: Konec starých časů

Jansta, Pokorný, Tvrdík, Růžička. Zákulisní hráči, bez nichž se svého času neobešel žádný větší politický obchod. Jejich hlasu naslouchali ministři, premiéři i prezidenti. Časy se mění. Přeskupování sil na politické scéně smetlo hned několik vlivných postav zákulisí politiky a byznysu. Kdo převzal jejich role? Před vánočními svátky pro vás odemykáme text z říjnového tištěného magazínu Neovlivní.cz.

Před dvěma lety pořádal Radek Pokorný večírek své právní kanceláře v Rudolfinu. Dorazilo několik exministrů, vlivné figury byznysu i médií. S nadsázkou šlo o jednu z událostí roku, kde se demonstroval vliv a také to, kam kdo patří.

Září 2014. Cesta Andreje Babiše na Liberecko. Foto: hnutí ANO

Letos v červnu proběhla podobná akce. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek pořádal výstavu svých obrazů. A na vernisáž dorazily osoby stejně vlivné jako ty, co dřív chodily k Pokornému. Členové vládního kabinetu, šéfové velkých firem, včetně miliardářů z TOP byznysové ligy – Marka Dospivy, Dušana Palcra či Jana Dienstla.

Snad nic nevystihuje změnu poměrů v politickém zákulisí lépe než právě tyto dva večírky. Shrnout by se dala do čtyř slov: Od Pokorného k Faltýnkovi.

Zkrátka tím, jak se změnila politická situace – od vládního lídra ČSSD převzalo otěže hnutí Andreje Babiše –, změnil se i svět zákulisních hráčů. Lidí, kteří vesměs nikdy neměli stranické funkce, veřejnost často neznala jejich tváře. Přesto byly jejich role v politice neopominutelné: Ovlivňovali mínění těch, kteří rozhodují. Stáli po boku zatím každého premiéra posledních patnácti let.

Třeba Miloš Zeman měl svého Miroslava Šloufa, Mirek Topolánek Marka Dalíka, Petr Nečas Janu Nagyovou a Bohuslav Sobotka Radka Pokorného. Měli absolutní důvěru ministerských předsedů. Neobešel se bez nich žádný velký státní obchod, dosazovali své lidi do státního aparátu či firem, někteří mluvili i do složení vlád.

Spolu s koncem politika v premiérském křesle skončil i jejich vliv; zejména těch, kteří spojili svou pozici s jednou politickou figurou. Lobbisté jako takoví jsou ale věční. Jak v rozhovoru pro Neovlivní.cz před časem řekl jeden z posledních velkých hráčů politického a byznysového zákulisí Miroslav Jansta: „Všechno je postavené na lobbismu, jen to nechce nikdo přiznat veřejně. Přitom musíme to, co je přirozené, nazývat přirozeně a nehledat různá odůvodnění všech blbostí.”

Sám sobě lobbistou

Lobbisté či zákulisní hráči se měnili s novou vládní garniturou v podstatě vždycky. S příchodem hnutí ANO do Strakovy akademie je však tato změna mnohem hlubší.

K tématu
» Premiérův poradce Hanč byl sledován. Kdo si to objednal?
» Nové dělení moci je na spadnutí
» Likvidace politické konkurence: Babišův mediální manažer jde svědčit
» Vzpoura v LN: Procházková odchází kvůli textu dodanému z vlády

Hlavní novinkou je fakt, že dnes je v byznyse i politice jako hlavní zákulisní hráč vnímaný přímo premiér Andrej Babiš. V rozhovorech s Neovlivní.cz se na tom shodli jak oslovení lidé ze zákulisí byznysu, tak i z politiky.

Vychází to především z faktu, že Andrej Babiš nevěří nikomu. Věci, na kterých mu záleží, si zkrátka řeší sám. To potvrdil už před časem jeho přítel, šéfredaktor Lidových novin István Léko: „Andrej neposlouchá nikoho.“

V praxi to pak podle Babišových spolupracovníků vypadá následovně: vláda má vybrat nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, kandidáty ale osobně řeší premiér. Na ředitele jedné ze státních firem přijde Babišovi anonymní udání, premiér mu obratem esemeskuje a žádá vyjádření.

Andrej Babiš prostě mikromanagement provozuje i jako předseda vlády.

Dřív měl k ruce Radmilu Kleslovou a Jaroslava Faltýnka. Oba sice měli stranické funkce, a nesplňovali tak klasický popis zákulisního hráče, jejich role však byla velmi podobná. Řešili spoustu věcí za „šéfa“. Jenže oba dva Andrej Babiš do značné míry od vlivu odřezal: Kleslovou už před lety, když se na ni provalily stovky tisíc, které pobírala v městských a státních firmách. Faltýnka klepl přes prsty letos v obavě, že mu začíná přerůstat přes hlavu, a vykázal ho na jasně vykolíkované hřiště, kterým je sněmovna, což jsme detailně popsali v minulém čísle magazínu.

A nikoho dalšího, u koho by se natolik mohl spolehnout na jeho loajalitu, u sebe v politice dosud nenašel (na rozdíl od Agrofertu).

Bitka v týmu

Aspiranta by přitom měl. Jmenuje se Marek Hanč a je jeho poradcem. Loajalitou k tomu, pro koho právě dělá, je pověstný. Babiš na něm oceňuje síť kontaktů, kterou – při vší úctě – Jarek z Prostějova, jak se Faltýnkovi občas posměšně říká, neměl.

Potíž je, že se dalším lidem z Babišova týmu začalo zdát, že „šéf“ Hančovi nějak příliš naslouchá. Podle zjištění Neovlivní.cz tak vypukl v premiérově okolí v posledních měsících tuhý boj mezi Hančem a „starými“ spolupracovníky Babiše.

Hvězdný PR tým hnutí ANO. Foto: Facebook

Na jedné straně stojí Hanč a proti němu se sešikovali mimo jiné Faltýnek i Kleslová a lidé s nimi spojení. Ne že by jednali ve shodě, Kleslová totiž dodnes viní ze svého pádu i Faltýnka.

„Kde ale můžou, Hanče u šéfa pomluví. V tom našli společného nepřítele. Hnacím motorem je u nich ale obava, že by mohl u Babiše získat výsadnější postavení, než mají oni. A tím navýšit svůj vliv,“ popsal jeden z Babišových spolupracovníků.

Ze zákulisí ANO se také mezi novináře začaly v posledních týdnech šířit zaručené zprávy o tom, jaké hříchy má Hanč na svědomí. Jasné důkazy ale dosud nikdo na stůl nepoložil.

A sám Marek Hanč odmítá k vnitřním vztahům v ANO cokoli říkat. „Nezlobte se, ale ne,“ odmítl žádost o rozhovor.

Hanč přitom už v roce 2016 patřil podle bodového hodnocení Neovlivní.cz mezi desítku nejvlivnějších zákulisních hráčů. Od té doby si díky důvěře premiéra ještě polepšil, dnes platí za jednoho z nejbližších spolupracovníků Andreje Babiše v politice.

Marek má číslo na Adrianu

Andrej Babiš přitom není sám, kdo z místních miliardářů do značné míry převzal práci najatých lobbistů. Insideři se shodují, že čím dál víc z nich si spoustu věcí řeší sama a napřímo.

„Když chce něco Marek Dospiva z Penty, zajde za Krnáčovou nebo za Faltýnkem. Žádného prostředníka k tomu nepotřebuje,“ popisuje jeden z bývalých zákulisních hráčů.

Rok 2013 a vůbec první focení lídrů pro kampaně. Konkrétně tady Jaroslava Faltýnka. Foto: Hnutí ANO

Jako důkaz lze použít fotografii, kterou už jsme zveřejnili na webu letos v únoru. Je na ní zachycená tehdejší primátorka Prahy Adriana Krnáčová na večeři v restauraci Sia. Společnost jí dělal majitel skupiny Penta Marek Dospiva a šéf jeho realitní divize Petr Palička.

Skupina má v hlavním městě významné developerské záměry. Aktuálně plánuje vybudovat na pozemcích u Masarykova nádraží v centru Prahy projekt podle návrhu již zesnulé slavné architektky Zahy Hadid. A také usiluje o společný podnik s městem při výstavbě metra D, který odcházející vedení města tvrdě, avšak zatím neúspěšně prosazovalo.

„Večeře nebyla nijak výjimečnou událostí, v kalendáři ji už má naplánovanou delší dobu. Čas od času primátorku informuje o připravovaných developerských aktivitách Penty v Praze,” komentoval schůzku mluvčí Penty Ivo Mravinac.

I podle Krnáčové šlo o standardní setkání: „Penta má v Praze řadu významných objektů a chtěli mě o nich informovat… Podle mě by bylo špatně, kdybych s developery nemluvila. Snažím se mluvit se všemi developery, protože si myslím, že přesně tohle by primátor dělat měl.”

O míře standardnosti nicméně svědčí fakt, že fotografie z primátorčiny večeře se v politickém zákulisí šířily jen pár minut po jejím skončení a rychlostí blesku.

A co ti odřezaní?

Poslední roky také potvrzují trend, že ze scény v podstatě vymizeli univerzální lobbisté typu Vladimíra Johannese či Martina Ulčáka. Jejich výsadou byly kontakty na politiky hned několika stran, do několika státních firem; proto jejich „životnost“ nebyla omezena jedním volebním obdobím. Hráli většinou sami na sebe, najímaly si je domácí i zahraniční firmy, které chtěly jejich kontakty využít ve státních tendrech.

Když začal Andrej Babiš loni plivat na “bisony”, ti mu obratem připomněli, že i on si je kdysi najal. Na fotce AB s Milošem Růžičkou
Zdroj: FB Vladimíra Bystrova

Postupem času jejich role převzali ti hráči, kteří svůj byznys spojili s jedním politikem či partají. Jak moc ošidné to může být, je názorně vidět na případu někdejších klíčových hráčů z éry Bohuslava Sobotky: již zmiňovaného advokáta Radka Pokorného či spoluzakladatele PR agentury Bison & Rose Miloše Růžičky.

S odchodem Sobotky do politického ústraní jako by se po nich slehla zem. Lidé z Babišova tábora obratem začali šířit zprávy o tom, že po volbách a převzetí premiérského postu lídrem hnutí ANO oba ze strachu utekli. Premiér se totiž netajil tím, že právě Pokorný a Růžička jsou na jeho soukromém black listu. Podezříval je dokonce, že ještě v éře Sobotkovy vlády proti němu podnikali diskreditační akce.

„Znalci politického prostředí od nástupu nové koaliční vlády vnímají dvojku Růžička–Pokorný jako novou sofistikovanější náhradu Dalíka či Nagyové a dalších kmotrů,“ podotkl sám Babiš na jejich adresu před dvěma lety v SMS pro Neovlivní.cz.

Faktem je, že Pokorný nikam za hranice nezmizel. Věnuje se své advokátní praxi, ale z velkého byznysu se podle zjištění Neovlivní.cz stáhl. Omezil například i své aktivity pro společnost CEFC, pro niž byl ještě před rokem dvorním právníkem.

Jak moc jeho úkrok do ústraní bude dočasný, je otázkou. V minulosti se dokázal na nové poměry adaptovat docela dobře a „přežít“ řadu kritických chvil. Jako třeba když se ukázalo, že v jednu chvíli zastupoval nabyvatele státního podílu v OKD Zdeňka Bakalu a současně jeho kancelář připravovala pro ministerstvo financí posudek o tom, že prodej dolů byl pro stát výhodný. Tedy jasná hra na dvě strany. I to ale Pokorný ustál.

Žádost redakce o rozhovor dnes odmítl se slovy: „Žiju a s úžasem se dívám kolem. Ale to asi nejsem sám.“

Na rozdíl od Pokorného jeho kolega a zakladatel Bison & Rose Miloš Růžička skutečně do zahraničí odjel. Jak říká, rodina doprovází dceru na studiích v Kanadě. A rozhodně se bude vracet, dodává.

„Vzít si roční sabatikl byl asi můj nejlepší nápad za poslední léta. Cestuji, věnuji se rodině, mám rozečtených několik knížek a snažím se nesledovat internet. I když nad Fašismem od Albrightové člověk chmurným úvahám nad současným vývojem v naší republice zrovna neunikne,“ odepsal na otázku, co vlastně teď dělá.

Už zkraje roku přitom oznámil, že se vzdává svého podílu v agentuře. Do sjezdu ČSSD ještě stál po boku Milana Chovance coby jeho poradce, s odchodem exministra vnitra z vysoké politiky se stáhl i on.

Příběhy dvou posledních lobbistů z black listu Andreje Babiše mají ryze českou pointu. Tak trochu dokresluje, jak si tu žijeme.

Radek Pokorný i Miloš Růžička v minulosti pracovali pro Agrofert, který si premiér kvůli zákonu o střetu zájmů loni zaparkoval do svěřenského fondu. Oba muže si kdysi Andrej Babiš najal osobně. A když se ho tehdy hned několik lidí zeptalo, proč právě Pokorného, odpověď zněla: „Prečo? Prečo? No, pre Sobotku, předsa.“