Zpráva o stavu nejvlivnějších zákulisních hráčů: Konec starých časů

Jansta, Pokorný, Tvrdík, Růžička. Zákulisní hráči, bez nichž se svého času neobešel žádný větší politický obchod. Jejich hlasu naslouchali ministři, premiéři i prezidenti. Časy se mění. Přeskupování sil na politické scéně smetlo hned několik vlivných postav zákulisí politiky a byznysu. Kdo převzal jejich role? Před vánočními svátky pro vás odemykáme text z říjnového tištěného magazínu Neovlivní.cz.

Před dvěma lety pořádal Radek Pokorný večírek své právní kanceláře v Rudolfinu. Dorazilo několik exministrů, vlivné figury byznysu i médií. S nadsázkou šlo o jednu z událostí roku, kde se demonstroval vliv a také to, kam kdo patří.

Září 2014. Cesta Andreje Babiše na Liberecko. Foto: hnutí ANO

Letos v červnu proběhla podobná akce. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek pořádal výstavu svých obrazů. A na vernisáž dorazily osoby stejně vlivné jako ty, co dřív chodily k Pokornému. Členové vládního kabinetu, šéfové velkých firem, včetně miliardářů z TOP byznysové ligy – Marka Dospivy, Dušana Palcra či Jana Dienstla.

Snad nic nevystihuje změnu poměrů v politickém zákulisí lépe než právě tyto dva večírky. Shrnout by se dala do čtyř slov: Od Pokorného k Faltýnkovi.

Zkrátka tím, jak se změnila politická situace – od vládního lídra ČSSD převzalo otěže hnutí Andreje Babiše –, změnil se i svět zákulisních hráčů. Lidí, kteří vesměs nikdy neměli stranické funkce, veřejnost často neznala jejich tváře. Přesto byly jejich role v politice neopominutelné: Ovlivňovali mínění těch, kteří rozhodují. Stáli po boku zatím každého premiéra posledních patnácti let.

Třeba Miloš Zeman měl svého Miroslava Šloufa, Mirek Topolánek Marka Dalíka, Petr Nečas Janu Nagyovou a Bohuslav Sobotka Radka Pokorného. Měli absolutní důvěru ministerských předsedů. Neobešel se bez nich žádný velký státní obchod, dosazovali své lidi do státního aparátu či firem, někteří mluvili i do složení vlád.

Spolu s koncem politika v premiérském křesle skončil i jejich vliv; zejména těch, kteří spojili svou pozici s jednou politickou figurou. Lobbisté jako takoví jsou ale věční. Jak v rozhovoru pro Neovlivní.cz před časem řekl jeden z posledních velkých hráčů politického a byznysového zákulisí Miroslav Jansta: „Všechno je postavené na lobbismu, jen to nechce nikdo přiznat veřejně. Přitom musíme to, co je přirozené, nazývat přirozeně a nehledat různá odůvodnění všech blbostí.”

Sám sobě lobbistou

Lobbisté či zákulisní hráči se měnili s novou vládní garniturou v podstatě vždycky. S příchodem hnutí ANO do Strakovy akademie je však tato změna mnohem hlubší.

K tématu
» Premiérův poradce Hanč byl sledován. Kdo si to objednal?
» Nové dělení moci je na spadnutí
» Likvidace politické konkurence: Babišův mediální manažer jde svědčit
» Vzpoura v LN: Procházková odchází kvůli textu dodanému z vlády

Hlavní novinkou je fakt, že dnes je v byznyse i politice jako hlavní zákulisní hráč vnímaný přímo premiér Andrej Babiš. V rozhovorech s Neovlivní.cz se na tom shodli jak oslovení lidé ze zákulisí byznysu, tak i z politiky.

Vychází to především z faktu, že Andrej Babiš nevěří nikomu. Věci, na kterých mu záleží, si zkrátka řeší sám. To potvrdil už před časem jeho přítel, šéfredaktor Lidových novin István Léko: „Andrej neposlouchá nikoho.“

V praxi to pak podle Babišových spolupracovníků vypadá následovně: vláda má vybrat nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, kandidáty ale osobně řeší premiér. Na ředitele jedné ze státních firem přijde Babišovi anonymní udání, premiér mu obratem esemeskuje a žádá vyjádření.

Andrej Babiš prostě mikromanagement provozuje i jako předseda vlády.

Dřív měl k ruce Radmilu Kleslovou a Jaroslava Faltýnka. Oba sice měli stranické funkce, a nesplňovali tak klasický popis zákulisního hráče, jejich role však byla velmi podobná. Řešili spoustu věcí za „šéfa“. Jenže oba dva Andrej Babiš do značné míry od vlivu odřezal: Kleslovou už před lety, když se na ni provalily stovky tisíc, které pobírala v městských a státních firmách. Faltýnka klepl přes prsty letos v obavě, že mu začíná přerůstat přes hlavu, a vykázal ho na jasně vykolíkované hřiště, kterým je sněmovna, což jsme detailně popsali v minulém čísle magazínu.

A nikoho dalšího, u koho by se natolik mohl spolehnout na jeho loajalitu, u sebe v politice dosud nenašel (na rozdíl od Agrofertu).

Bitka v týmu

Aspiranta by přitom měl. Jmenuje se Marek Hanč a je jeho poradcem. Loajalitou k tomu, pro koho právě dělá, je pověstný. Babiš na něm oceňuje síť kontaktů, kterou – při vší úctě – Jarek z Prostějova, jak se Faltýnkovi občas posměšně říká, neměl.

Potíž je, že se dalším lidem z Babišova týmu začalo zdát, že „šéf“ Hančovi nějak příliš naslouchá. Podle zjištění Neovlivní.cz tak vypukl v premiérově okolí v posledních měsících tuhý boj mezi Hančem a „starými“ spolupracovníky Babiše.

Hvězdný PR tým hnutí ANO. Foto: Facebook

Na jedné straně stojí Hanč a proti němu se sešikovali mimo jiné Faltýnek i Kleslová a lidé s nimi spojení. Ne že by jednali ve shodě, Kleslová totiž dodnes viní ze svého pádu i Faltýnka.

„Kde ale můžou, Hanče u šéfa pomluví. V tom našli společného nepřítele. Hnacím motorem je u nich ale obava, že by mohl u Babiše získat výsadnější postavení, než mají oni. A tím navýšit svůj vliv,“ popsal jeden z Babišových spolupracovníků.

Ze zákulisí ANO se také mezi novináře začaly v posledních týdnech šířit zaručené zprávy o tom, jaké hříchy má Hanč na svědomí. Jasné důkazy ale dosud nikdo na stůl nepoložil.

A sám Marek Hanč odmítá k vnitřním vztahům v ANO cokoli říkat. „Nezlobte se, ale ne,“ odmítl žádost o rozhovor.

Hanč přitom už v roce 2016 patřil podle bodového hodnocení Neovlivní.cz mezi desítku nejvlivnějších zákulisních hráčů. Od té doby si díky důvěře premiéra ještě polepšil, dnes platí za jednoho z nejbližších spolupracovníků Andreje Babiše v politice.

Marek má číslo na Adrianu

Andrej Babiš přitom není sám, kdo z místních miliardářů do značné míry převzal práci najatých lobbistů. Insideři se shodují, že čím dál víc z nich si spoustu věcí řeší sama a napřímo.

„Když chce něco Marek Dospiva z Penty, zajde za Krnáčovou nebo za Faltýnkem. Žádného prostředníka k tomu nepotřebuje,“ popisuje jeden z bývalých zákulisních hráčů.

Rok 2013 a vůbec první focení lídrů pro kampaně. Konkrétně tady Jaroslava Faltýnka. Foto: Hnutí ANO

Jako důkaz lze použít fotografii, kterou už jsme zveřejnili na webu letos v únoru. Je na ní zachycená tehdejší primátorka Prahy Adriana Krnáčová na večeři v restauraci Sia. Společnost jí dělal majitel skupiny Penta Marek Dospiva a šéf jeho realitní divize Petr Palička.

Skupina má v hlavním městě významné developerské záměry. Aktuálně plánuje vybudovat na pozemcích u Masarykova nádraží v centru Prahy projekt podle návrhu již zesnulé slavné architektky Zahy Hadid. A také usiluje o společný podnik s městem při výstavbě metra D, který odcházející vedení města tvrdě, avšak zatím neúspěšně prosazovalo.

„Večeře nebyla nijak výjimečnou událostí, v kalendáři ji už má naplánovanou delší dobu. Čas od času primátorku informuje o připravovaných developerských aktivitách Penty v Praze,” komentoval schůzku mluvčí Penty Ivo Mravinac.

I podle Krnáčové šlo o standardní setkání: „Penta má v Praze řadu významných objektů a chtěli mě o nich informovat… Podle mě by bylo špatně, kdybych s developery nemluvila. Snažím se mluvit se všemi developery, protože si myslím, že přesně tohle by primátor dělat měl.”

O míře standardnosti nicméně svědčí fakt, že fotografie z primátorčiny večeře se v politickém zákulisí šířily jen pár minut po jejím skončení a rychlostí blesku.

A co ti odřezaní?

Poslední roky také potvrzují trend, že ze scény v podstatě vymizeli univerzální lobbisté typu Vladimíra Johannese či Martina Ulčáka. Jejich výsadou byly kontakty na politiky hned několika stran, do několika státních firem; proto jejich „životnost“ nebyla omezena jedním volebním obdobím. Hráli většinou sami na sebe, najímaly si je domácí i zahraniční firmy, které chtěly jejich kontakty využít ve státních tendrech.

Když začal Andrej Babiš loni plivat na “bisony”, ti mu obratem připomněli, že i on si je kdysi najal. Na fotce AB s Milošem Růžičkou
Zdroj: FB Vladimíra Bystrova

Postupem času jejich role převzali ti hráči, kteří svůj byznys spojili s jedním politikem či partají. Jak moc ošidné to může být, je názorně vidět na případu někdejších klíčových hráčů z éry Bohuslava Sobotky: již zmiňovaného advokáta Radka Pokorného či spoluzakladatele PR agentury Bison & Rose Miloše Růžičky.

S odchodem Sobotky do politického ústraní jako by se po nich slehla zem. Lidé z Babišova tábora obratem začali šířit zprávy o tom, že po volbách a převzetí premiérského postu lídrem hnutí ANO oba ze strachu utekli. Premiér se totiž netajil tím, že právě Pokorný a Růžička jsou na jeho soukromém black listu. Podezříval je dokonce, že ještě v éře Sobotkovy vlády proti němu podnikali diskreditační akce.

„Znalci politického prostředí od nástupu nové koaliční vlády vnímají dvojku Růžička–Pokorný jako novou sofistikovanější náhradu Dalíka či Nagyové a dalších kmotrů,“ podotkl sám Babiš na jejich adresu před dvěma lety v SMS pro Neovlivní.cz.

Faktem je, že Pokorný nikam za hranice nezmizel. Věnuje se své advokátní praxi, ale z velkého byznysu se podle zjištění Neovlivní.cz stáhl. Omezil například i své aktivity pro společnost CEFC, pro niž byl ještě před rokem dvorním právníkem.

Jak moc jeho úkrok do ústraní bude dočasný, je otázkou. V minulosti se dokázal na nové poměry adaptovat docela dobře a „přežít“ řadu kritických chvil. Jako třeba když se ukázalo, že v jednu chvíli zastupoval nabyvatele státního podílu v OKD Zdeňka Bakalu a současně jeho kancelář připravovala pro ministerstvo financí posudek o tom, že prodej dolů byl pro stát výhodný. Tedy jasná hra na dvě strany. I to ale Pokorný ustál.

Žádost redakce o rozhovor dnes odmítl se slovy: „Žiju a s úžasem se dívám kolem. Ale to asi nejsem sám.“

Na rozdíl od Pokorného jeho kolega a zakladatel Bison & Rose Miloš Růžička skutečně do zahraničí odjel. Jak říká, rodina doprovází dceru na studiích v Kanadě. A rozhodně se bude vracet, dodává.

„Vzít si roční sabatikl byl asi můj nejlepší nápad za poslední léta. Cestuji, věnuji se rodině, mám rozečtených několik knížek a snažím se nesledovat internet. I když nad Fašismem od Albrightové člověk chmurným úvahám nad současným vývojem v naší republice zrovna neunikne,“ odepsal na otázku, co vlastně teď dělá.

Už zkraje roku přitom oznámil, že se vzdává svého podílu v agentuře. Do sjezdu ČSSD ještě stál po boku Milana Chovance coby jeho poradce, s odchodem exministra vnitra z vysoké politiky se stáhl i on.

Příběhy dvou posledních lobbistů z black listu Andreje Babiše mají ryze českou pointu. Tak trochu dokresluje, jak si tu žijeme.

Radek Pokorný i Miloš Růžička v minulosti pracovali pro Agrofert, který si premiér kvůli zákonu o střetu zájmů loni zaparkoval do svěřenského fondu. Oba muže si kdysi Andrej Babiš najal osobně. A když se ho tehdy hned několik lidí zeptalo, proč právě Pokorného, odpověď zněla: „Prečo? Prečo? No, pre Sobotku, předsa.“

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email


Images are for demo purposes only and are properties of their respective owners. Old Paper by ThunderThemes.net

Tento web používá k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Služby společnosti DeadLineMedia mohou pro své správné fungování vyžadovat tzv. cookies – tedy malá množství dat, které www servery přes prohlížeč běžně posílají a ukládají do počítače uživatele, aby identifikovaly jeho osobní předvolby a nastavení a usnadnily tak přístup k webovým stránkám. Celosvětově cookies na drtivé většině webových stránek využívají rovněž provozovatelé reklamních systémů pro zobrazování co nejrelevantnější inzerce. Pokud se rozhodnete, že tato cookies ukládat nechcete, najdete více informací a další postup na: http://www.youronlinechoices.com/cz/vase-volby.

Zavřít