Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo

Sobotkův kabinet zažívá nejvážnější krizi od ledna 2014, kdy spolu ČSSD, ANO a KDU-ČSL začaly vládnout. Rozbuškou se stala reorganizace policie, ale k velkém třesku nazrávala situace dlouhé měsíce. Deník Neovlivní.cz to zdokumentoval během uplynulých týdnů, kdy se redakce rozhodla po dalších prudkých hádkách a invektivách mezi členy kabinetu zmapovat, co přesně se za zdmi Strakovy akademie děje.

Tento článek je součástí obsáhlého materiálu, který Neovlivní.cz připravuje do dalšího čísla tištěného měsíčníku.
Vzhledem k tomu, jak vážná se momentálně politická situace jeví, rozhodli jsme se stěžejní části materiálu zveřejnit v předstihu; magazín je momentálně ve výrobě.

Mezi politiky se ta historka dává k dobru jako bonmot, ale prý to tak vážně bylo: Když vznikal Sobotkův tříbarevný kabinet, neobešlo se vyjednávání bez ultimát, kategorických požadavků a nekonečných diskusí. Dohoda mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL visela ještě kdesi ve hvězdách, všichni už byli unavení, uondaní, u stolu ztratili obezřetnost. Právě tehdy přišla vrcholná chvíle Bohuslava Sobotky. Klidně, věcně a se znalostí procedur položil na stůl dohodu – a bylo. Koaliční partneři, zejména ANO, zjišťovali až expost, na co všechno kývli.

Historka přesně vystihuje styl, kterým se šéf sociálních demokratů snaží kočírovat celou vládu. A kterým doběla rozpaluje zejména šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Sobotka do hádek nezasahuje, nepřilévá, nekomentuje. Počká si, až se ostatní vyzuří a unaví, přesně si propočítá hlasy; pokud je nemá, klidně rozhodnutí o některé z norem odloží, a nakonec si za podpory lidovců prosadí svou. Babiš pak mluví o podrazech a politickém kšeftování.

Střet civilizací. Tedy kultur

Deník Neovlivní.cz při svém mapování, proč přesně se koaliční kabinet tolik klíží, narazil na tento moment několikrát. V podstatě každý ministr, se kterým redakce mluvila, popsal to, čemu se uvnitř Strakovy akademie říká „střet rozdílných kultur“.

Premiér přichází. Foto: Radim Beznoska

Premiér přichází. Foto: Radim Beznoska, Neo

Ve výsledku členové kabinetu za ANO obviňují sociální demokraty, že se spojili s lidovci, aby mohli bezuzdně utrácet to, co se Babiš snaží ušetřit. Případně uzavírat nejrůznější dealy nad zákony.

Socialisté a lidovci zas namítají, že vládní sliby jsou vládní sliby. A když na jejich splnění Babiš neumí vybrat na daních, tak ať zvýší deficit. Nadto až posměšně upozorňují, že ministři ANO – včetně jejich šéfa – mají potíže s disciplínou, organizací. Tím pádem jsou jejich postoje chaotické a není s nimi dohoda.

„Premiér zneužívá toho, že skutečně skvěle ovládá mechanismy vládnutí. Několikrát se nám už stalo, že si spočítal, jestli má dost hlasů pro nějaké rozhodnutí. Když je neměl, počkal si, až je mít bude. Navíc jsou jeho ministři vysoce koordinovaní s lidovci, o tom už vůbec není pochyb,“ říká jeden z členů vládního kabinetu za ANO.

Podraz jménem Rafaj

On i jeho straničtí kolegové označují za jeden z největších „podrazů“ loňské zasedání vlády, kde se rozhodlo o potvrzení Petra Rafaje v čele antimonopolního úřadu. Sobotka uspěl až napodruhé, názory ANO, že nový šéf úřadu by měl vzejít z výběrového řízení, ignoroval. Rafaj prošel těsnou většinou jednoho hlasu, kdy jej podpořil i lídr lidovců Bělobrádek.

K aktuálnímu sporu:

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24
» Víkendová válka: O přestřelce na ose Chovanec-Babiš
» Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie
» Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří

„Premiér to projednání dvakrát přerušil a zařadil ho až ve chvíli, kdy měl k jeho prosazení dost lidí,“ stěžoval si již citovaný ministr za ANO.

Podobně premiér vyběhl s ministry hnutí při dubnovém hlasování o zdanění církevních restitucí.

Šlo o návrh z dílny poslanecké sněmovny a u nich do té doby platila praxe, že opouštěly vládu s jasným stanoviskem ANO či NE. Premiér ale podle svědků změnil proceduru hlasování a výsledek nakonec byl, že kabinet k návrhu nezaujal žádné stanovisko. A to navzdory tlaku ANO, které chtělo zákon podpořit.

Co Babiše nebaví a Sobotku ano

Sociální demokraté připouštějí, že mechanismy vládnutí má jejich předseda za více než dvacet let v politice zažité.

„Má na to talent. A je jen chybou Babiše a jeho lidí, že se nedokážou ukočírovat a pořádně se na vládu připravit. Nejenom, že se doteď nenaučili procedurální věci, ale i přímo Babiš chodí na vládu nepřipravený. Hádal se s námi například, že něco není v návrhu služebního zákona a přitom to tam bylo. O jiném zákoně zase bezelstně řekl, že je tak dlouhý, že ho ani nečetl,“ popisuje člen vedení sociální demokracie.

Veřejně pak o nepřipravenosti vicepremiéra promluvil v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny i lídr KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek: „Problém s Andrejem Babišem je, že vládní materiály až příliš často nečte.“

Sociální demokraté a lidovci se shodují i v tom, že Babiš se mechanismy vládnutí odmítá naučit. „Není to o tom, že by to nechápal. Považuje to za něco zbytečného, čím se nebude zdržovat. Neumí jít na kompromis, v němž jsou nakonec všichni spokojení. Jede na sílu, ale tak to v politice prostě nechodí,“ míní další z ministrů.

Babišovi vládní kolegové ale argumentují, že kompromis v představě koaličních partnerů fakticky znamená čistokrevný výměnný obchod. „Jednou Babiš přišel úplně rozhozený, že mu Sobotka říkal, proč pořád kope do té letecké záchranky. Že když jí nechá projít, pustí mu socialisté mýto. Jenže Babiš takhle nefunguje,“ popisuje optiku ANO jeden z jejích vrcholových představitelů.

Sociální demokraté nicméně takovou verzi zpochybňují s tím, že mýto je pro ně nepřekročitelný problém, který nemůže být nikdy součástí žádné dohody.

2. díl Zprávy o vládní destrukci Již brzy na Neovlivní.cz