Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev

Sobotkův kabinet zažívá nejvážnější krizi od ledna 2014, kdy spolu ČSSD, ANO a KDU-ČSL začaly vládnout. Rozbuškou se stala reorganizace policie, ale k velkém třesku nazrávala situace dlouhé měsíce. Deník Neovlivní.cz to zdokumentoval během uplynulých týdnů, kdy se redakce rozhodla po dalších prudkých hádkách a invektivách mezi členy kabinetu zmapovat, co přesně se za zdmi Strakovy akademie děje.

Tento článek je součástí obsáhlého materiálu, který Neovlivní.cz připravuje do dalšího čísla tištěného měsíčníku.
Vzhledem k tomu, jak vážná se momentálně politická situace jeví, rozhodli jsme se stěžejní části materiálu zveřejnit v předstihu; magazín je momentálně ve výrobě.

Očití svědci pamatují doby, kdy ministryně Vlasta Parkanová zasedání jedné z Klausových vlád oplakala. Při jednáních Sobotkovy vlády na slzy ještě nedošlo. Jednotliví ministři se ale shodují, že atmosféra v kabinetu je mrazivá. Plná hádek a osobních útoků.

Tedy, na vulgarity dochází málokdy. I když je vicepremiér Andrej Babiš vyhlášený sprosťák, na vládě se povětšinou kontroluje. To je jediná věc, kterou totiž premiér při zasedání netoleruje. Okřikl dokonce i svoji ministryni školství Kateřinu Valachovou, když v nějakém bonmotu použila relativně nevinný vulgarismus.

Co se naopak stalo pravidlem, je křik a bouchání do stolu. Vlastní jsou Milanu Chovancovi i Andreji Babišovi.

„Chovanec vždycky halasně zaútočí a záleží na tom, jaká následuje reakce. Když narazí na tuhý odpor, stáhne se. S Babišem jsou ale schopni se pohádat kdykoli a o čemkoli,“ říká již citovaný ministr z ANO.
Křičet a bouchat do stolu začíná podle očitých svědků Andrej Babiš na vládě ve chvíli, kdy mu dojdou argumenty, nebo povolí nervy. „Většinou to pak skončí u toho, že začne napadat Němečka,“ popisuje další člen kabinetu ze Sobotkovy ČSSD.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je dlouhodobě oblíbený terč ministra financí, který mu vyčítá nehospodárné utrácení v resortu. Oba politici se už navzájem stačili poslat do protialkoholní léčebny či na psychiatrii.

Sociální demokraté – byť ministr zdravotnictví nemá silnou pozici ani uvnitř partaje – svého kolegu ovšem brání. Zpravidla tak, že premiér na Babiše zaútočí skrze jeho ministra dopravy za ANO Dana Ťoka, který je kvůli komplikovanému tendru na mýto rovněž snadným cílem. Symbolické je, že Ťok s Němečkem sedí na vládě vedle sebe.

Pohrdavý Dientsbier

Exkluzivně:

Premiér přichází. Foto: Radim Beznoska
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Politici se bojí sledování, šifrují si zprávy a píší na mazací tabulky

Kdo také dokáže spolehlivě vytočit vicepremiéra Babiše, je ministr pro legislativu Jiří Dientsbier. Vycítil Babišovu slabinu, a když může, veřejně mu připomene , že nezná paragrafy, zákony či právní postupy. „A vůbec, že si z demokracie a vládnutí dělá holubník, nebo ještě lépe firmu. Jeho připomínky jsou posměšné, ironické až pohrdavé. Mezi nimi panuje otevřená nenávist,“ popsal již citovaný ministr za ČSSD.

Ta se nedala přehlédnout ani na jedné z květnových tiskových konferencí po vládě, kde Dientsbier vyjel na Babiše kvůli tomu, že sám předložil návrh zákona o ochraně whistleblowerů. Ten ovšem spadá do Dientsbierovy kompetence. „Zjevně máme před volbami,“ rýpl do Babiše.

V televizi Prima pak Dientsbier prohlásil, že Babiš má pravdu, když o sobě mluví jako o chybě v systému. Ovšem v tom smyslu, že podle názoru Dientsbiera lídr ANO útočí na základy parlamentní demokracie.

Babišova kavárna a Pavlova cukrárna

Vicepremiér Babiš se kromě komplikovaného vztahu s premiérem a nenávistí k Dientsbierovi netají mezi svými spolupracovníky ani tím, že vysloveně nesnáší šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Ten cholerického ministra financí vytáčí svým stoickým klidem, absencí mocenských ambicí, zjevným paktem s premiérem a taky častým tweetováním během zasedání vlády.

K aktuálnímu sporu:

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» Víkendová válka: O přestřelce na ose Chovanec-Babiš
» Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie
» Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří

„Babiš má pocit, že jím Bělobrádek pohrdá. Uráží ho to, protože šéfa lidovců nepovažuje za právě nejpracovitějšího ministra. A to říkám diplomaticky,“ poodhaluje vztah k Bělobrádkovi jeden z Babišových blízkých spolupracovníků.

Faktem je, že Pavel Bělobrádek podle svědků nejméně dvakrát opustil zasedání kabinetu. Stalo se tak ovšem poté, co se ministři začali dohadovat, jednání se zadrhla a dlouhé hodiny k ničemu nevedla. V jednom případě bylo půl jedné v noci, v druhém se zacyklila debata mezi Chovancem a Babišem.

„Pan Bělobrádek v tu chvíli řekl, že mu doktoři nařídili, aby se nepřepínal a že takový způsob práce není produktivní a pro něj ani zdravý. Nechal na vládě za sebe záskok a odešel. Osobně jsem zažil dvě takové situace,“ tvrdí další z ministrů.

Když má Bělobrádek veřejně popsat svůj vztah k Sobotkovi a k Babišovi, i on volí diplomatický slovník. „Vztahy máme profesionální. Oba jsou pro mě koaliční partneři,“ popsal oficiální verzi pro Neovlivní.cz.

Ovšem ve skutečnosti nevynechá příležitost, jak se na účet vicepremiéra-miliardáře pobavit.
Když Babiš spustil svůj videopořad „S Babišem v kavárně“, o pár hodin později bylo na světě video s názvem „S Pavlem v cukrárně“, v němž Bělobrádek svého politického soka zdatně paroduje (popsali jsme zde »).

„Tak já musím říct, že jako strana se stoletou historií především je naším úkolem vysedávat v kavárnách a očekávat, zda nás zlobbují firmy z hazardu, popřípadě z tabákové lobby. A v tom volném čase se snažíme vymýšlet koaliční podrazy, popřípadě okopávání kotníků. A zbude-li nám ještě nějaký volný čas, tak se systematicky připravujeme na to, abychom mohli lhát, protože to je hlavní náplní nás klasických, tradičních politických stran,“ říká na svém videu šéf lidovců.