Zpráva OLAFu k Čapímu hnízdu je hotová

Vyšetřovatelé evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, kteří řeší podezření z podvodu při získání milionové dotace pro Čapí hnízdo českého premiéra Andreje Babiše, už podle zjištění Neovlivní.cz dokončili svoji práci. Jejich závěrečná zpráva ale nyní čeká, až ji posvětí nové vedení OLAFu. Dosavadní šéf úřadu Giovanni Kessler ke konci roku odchází a nový ředitel zatím úřad nepřevzal.

Původně to vypadalo, že verdikt v kauze Čapí hnízdo ze strany OLAF budeme znát ještě před říjnovými volbami. Jenže pak se ukázalo, že OLAF mění šéfa a v politicky citlivé kauze bude chtít, aby se závěry bylo zajedno i nové vedení. A verdikt v příběhu, který tuzemská policie označila jako dotační podvod, se tak oddálil.

Nyní je podle zjištění Neovlivní.cz zpráva úředníků OLAF hotová. Kdy bude ale zveřejněna, to zatím není jasné. Nástupce Kesslera se totiž dosud oficiálně neujal své funkce.

Poslední vývoj kauzy:

» OLAF i česká policie rozhodnou v kauze Čapí hnízdo těsně před volbami
» Zlom v kauze Čapí hnízdo: Od počátku to byl podvod
» “Nic nevím, já to nepodával.” Na dokumentech ale je Babišův podpis
» Zpravodajský speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda na jednom místě

“Zpráva je připravená, už měla být dokonce vložena do systému v Bruselu. Výsledky vyšetřování ale zatím nejsou oficiálně uvolněny ke zveřejnění,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj z Bruselu.

Oficiální stanovisko OLAFu ale už několik týdnů zní: Případ stále vyšetřujeme.

Podklady ke zprávě už přitom měl OLAF pohromadě letos v létě. Jak jsme uvedli v tištěném magazínu Neovlivní.cz, na přelomu března a dubna dorazili do Prahy úředníci OLAFu, kteří v zemi tehdy ladili poslední svědecké výpovědi.

Preciznost bruselských vyšetřovatelů je pochopitelná. Kauza Čapí hnízdo je totiž jedna z politicky nejcitlivějších, kterou OLAF v současnosti řeší. Pokud by OLAF dospěl ke stejnému závěru jako tuzemská policie – tedy, že šlo v případě padesátimilionové dotace na výstavbu Babišova luxusního konferenčního centra o podvod – významně by to zhoršilo pozici českého premiéra v Bruselu.  Česká republika by navíc musela padesát milionů vracet.

Lídr hnutí ANO se opakovaně pokoušel vyšetřování evropského úřadu pro boj s podvody bagatelizovat. Dokonce ještě letos zjara tvrdil, že se žádné vyšetřování nevede.

“Pane redaktore, ohledně Čapího hnízda jsem se jasně vyjádřil, že OLAF nevyšetřuje. My o tom nevíme, protože žádnou naši firmu nekontaktoval. Takže z mého pohledu nevyšetřuje,” odpověděl reportérovi České televize na otázku, proč vytrvale opakuje, že OLAF Čapí hnízdo nevyšetřuje, když to není pravda.

Jakékoli pochybení při získání dotace přitom Andrej Babiš odmítá. Trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil a policejní obvinění podle jeho slov spustili jeho političtí nepřátelé. Díky říjnovým volbám politik získal znovu imunitu. O tom, zda o ni přijde, budou poslanci rozhodovat pravděpodobně až zkraje příštího roku.