Audit pro Krnáčovou: Miliony pro Hlínu a přístup k exkluzivním informacím DPP

Advokátní kancelář Květoslava Hlíny napojeného na špičky ANO inkasovala za roky 2016 a 2017 v pražském Dopravním podniku čtyři miliony plus DPH. Podnik uzavřel s Hlínovou kanceláří celkem šestnáct smluv a jedenáct dodatků. Přerovský právník chodí prakticky na všechna zasedání představenstva, díky čemuž získává přístup k exkluzivním informacím o chodu městské firmy. Vyplývá to ze zprávy, kterou si o činnosti Hlíny v DPP vyžádala primátorka Adriana Krnáčová.

Detailní zprávu o fungování Květoslava Hlíny v pražském Dopravním podniku dostala primátorka Krnáčová na stůl koncem února. Jak s auditem naloží, zatím není známo. Nechala si jej připravit poté, co opozice začala stále častěji poukazovat na Hlínův neúměrný vliv v tomto městském podniku.

Nejnověji jsme pak popsali Hlínovo utajené angažmá v chystaném projektu společného podniku města a skupiny Penta při výstavbě nové trasy metra. Zde.

Audit pro primátorku, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici, uvádí, že dopravní podnik hlavního města zaplatil za roky 2016 a 2017 externím právníkům 38,4 miliony plus DPH.  “S HSP (advokátní kanceláří Květoslava Hlíny) bylo uzavřeno celkem 16 smluv a 11 dodatků. Ke dni 24. 4. 2018 bylo platných 13 smluv, 3 byly již ukončeny,” stojí ve zprávě.

Kancelář přerovského advokáta Hlíny tak dostala za uvedené období čtyři miliony plus DPH oproti 104 vystaveným fakturám. Hodinová sazba jeho kanceláře byla až na výjimky 2400 na hodinu, což je podle Dopravního podniku o 500 korun na hodinu méně, než mají nejdražší právníci, které si firma najímá.

Přehled zasedání představenstva Dopravního podniku, kterých se účastnil právník Květoslav Hlína. Zdroj: Zpráva DPP pro primátorku Adrianu Krnáčovou

Součástí zprávy pro Krnáčovou je také přehled jednání představenstva podniku, kterých se osobně účastnil právník Hlína nebo někdo z jeho kanceláře. Ten dokládá, že Hlínovo postavení ve firmě je skutečně silné.

Za pět měsíců roku 2016 se Hlínova kancelář účastnila devíti jednání, v roce 2017 to bylo čtyřiadvacet zasedání. Osobně Květoslav Hlína byl loni až na dvě výjimky na všech schůzkách představenstva Dopravního podniku. Letos pak jeho kancelář asistovala na osmi jednáních.

Díky účasti na jednání představenstva se tak přerovský právník coby externista dostává k exkluzivním informacím o fungování klíčového městského podniku.

Sám Hlína na žádost Neovlivní.cz o své práci pro Dopravní podnik mluvit nechtěl s tím, že jej klient nezbavil mlčenlivosti. Firma pak uvedla, že si jeho kancelář najímá proto, že s ní má dobré zkušenosti.

Jak už jsme ale popsali, Květoslav Hlína je také dobrým známým ředitele podniku Martina Gillara. Ten mu v minulosti dokonce dělal koncipienta v kanceláři. Poté, co jej hnutí ANO dosadilo do vedení Dopravního podniku, záhy se tam objevil i Hlína. Jinak také úzce spolupracující s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Hlínovo jméno přitom v pražských kruzích poprvé zmínil v květnu 2016 Gillarův předchůdce Jaroslav Ďuriš, kterého ANO z funkce ředitele odvolalo. Ďuriš pak veřejně řekl, že jeho odvolání sepisovali právníci Agrofertu a jmenoval právě Hlínu, který se podle něj v době jeho sestřelení z funkce objevil na kamerovém systému DPP.

Hlína následně připustil, že pracoval pro firmy z Babišova holdingu (t.č. zaparkovaného ve svěřenském fondu). Odmítl ale, že by mě s odchodem Ďuriše cokoli společného a tvrdil, že s Dopravním podnikem nemá žádnou smlouvu. Jak už jsme výše popsali, to už se po nástupu Gillara změnilo.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje pražské kauzy. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly