Zpráva z voleb: Čerpání z eráru ani soud už u kandidátů nevadí

Jaroslava Jermanová Pokorná i Jana Nagyová usednou v EP navzdory podezřením z neoprávněného čerpání veřejných peněz.

„Kvůli různým těm zbytečným záležitostem paní Jermanové to takhle dopadlo. Bohužel. Ale na tom už nic nezměním.“

“Je velká škoda, že paní hejtmanka si to pokazila různými aférkami. Ano, paní Jermanová dělala chyby.”

To jsou věty, které pronesl lídr hnutí ANO Andrej Babiš poté, co hnutí v čele s tehdejší středočeskou hejtmankou Jaroslavou Jermanovou Pokornou v roce 2020 prohrálo krajské volby.


Andrej Babiš a Jaroslava Jermanová Pokorná Foto: Úřad vlády

Andrej Babiš ale ví, že voliči mají krátkou paměť. Proto tu samou političku postavil letos na kandidátku do Evropského parlamentu. A vyšlo to. Lidé buď úplně zapomněli na všechny aféry Jermanové Pokorné. Nebo je jim to jedno.

Jen stručně: služebním superbem jezdil manžel političky, pod jejím vedením se uzavíraly na kraji nesmyslné smlouvy jako třeba na poradenství “k analýzám hudebních festivalů”, na kraji byly běžné půlmilionové odměny pro VIP úředníky, řadu zakázek na silnicích vyšetřovala policie.

Jaroslava Jermanová Pokorná přesto nyní dokonce získala 49 683 preferenčních hlasů, což ji ze šestého místa kandidátky posunulo hned za vítěznou Kláru Dostálovou.

Jaroslava Jermanová Pokorná není na kandidátce hnutí ANO výjimkou. Do Evropského parlamentu za Babišovo hnutí nastoupí i jeho spoluobžalovaná z kauzy Čapí hnízdo Jana Nagyová.

Ani v jejím případě voličům oligarchy nevadilo, že jejich kandidátku ještě čeká odvolací soud, kde spolu s Babišem čelí podezření, že mu pomohla přihrát z veřejných peněz něco, na co neměl podle policie, obžaloby a evropského úřadu pro boj s podvody OLAf nárok. Tedy dotaci 50 milionů korun.

Jihlavská ekonomka dostala 14 448 preferenčních hlasů, na finální kandidátce se tak posunula o jedno místo kupředu. Za hnutí ANO skončila čtvrtá.

Janu Nagyová ale opět čeká soud. Sice už dvakrát byli spolu s Babišem osvobozeni s tím, že jejich jednání nebylo trestným činem, státní zástupce se ale vždy odvolal. “Státní zástupce se po prostudování rozsudku neztotožnil se závěry soudu,” komentoval poslední odvolání mluvčí státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Jana Nagyová se tak současně ve veřejné kariéře Andreje Babiše stává naprostým unikátem: oligarcha se o ni postaral.

Zatímco všem svým předchozím spolupracovníkům z politiky jako byla Karla Šlechtová či Adriana Krnáčová navzdory slibům žádnou další kariéru nezařídil, Nagyovou padnout nenechal. A ještě ho to nebude stát ani korunu. Platit bude EU.

Už to přitom zkusil jednou. V roce 2022 Janu Nagyovou zařadil na kandidátku hnutí ANO do Senátu. Navzdory Babišově osobní mohutné podpoře ji ale v druhém kole drtivě se ziskem 60 procent hlasů porazil Miloš Vystrčil.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email