Zpráva ze zákulisí bezpečnostních složek: Proč nový šéf BIS prošel tak hladce

Už čtvrt roku řídí tajnou službu BIS Michal Koudelka. Jeho blesková výměna za Jiřího Langa, který se rozhodl po třinácti letech z funkce odejít, proběhla nečekaně hladce. A navzdory probíhající válce nejsilnějších partají ČSSD a ANO o ovládnutí bezpečnostních složek. Čím to?

Kulisy jmenování nového šéfa Bezpečnostní informační služby snad ani nemohly být dramatičtější. Po republice se v té době vyrojily billboardy, na nichž vicepremiér Andrej Babiš (ANO) vzkazoval voličům, že si zaslouží lepší Češko – „bez politiků, co likvidují nezávislou policii“. Šéf vnitra Milan Chovanec (ČSSD) mu vzkazoval, ať se neplete do věcí, kterým nerozumí – „je jako obvykle mimo“. Bitva o budoucí podobu vygradovala do výhrůžek odchodu z vlády.

Snímek ze srpna 2016, kdy premiér uvedl Michala Koudelku do funkce šéfa BIS. Foto: vlada.cz

Snímek ze srpna 2016, kdy premiér uvedl Michala Koudelku do funkce šéfa BIS. Foto: vlada.cz

A do toho premiér Bohuslav Sobotka oznámil, kdo povede civilní kontrarozvědku. Zaznělo jméno Michal Koudelka – a bylo ticho.

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých týdnech zjišťovala, čím to, že je právě Koudelka pro všechny přijatelný. Z výpovědí, které nashromáždila, vyplývá, že osobnostní rysy nového šéfa tajné služby až tak velkou roli nehrály. Jako zásadní se ukázal fakt, že Koudelka byl mezi politiky vnímán jako člověk, kterého po dohodě s Langem do hry vtáhl přímo sám premiér Sobotka.

„Pro ANO by byl nepřijatelný kdokoli, kdo by byl byť jen náznakem spojený s ministrem vnitra Chovancem. Právě proto, že je hlavní postavou sporu o bezpečnostní složky mezi ANO a ČSSD. Rozhodlo to, že Koudelka byl výlučně premiérův kandidát,“ uvedl zdroj blízký vedení hnutí ANO.

Koudelkovo jméno bylo do poslední chvíle překvapením nejen pro koaliční partnery, ale i pro většinu sociálních demokratů, jak potvrdili v rozhovorech s Neovlivní.cz. Uvnitř ČSSD se jako o žhavém kandidátovi na šéfa BIS mluvilo o právníkovi Jiřím Nováčkovi, který u Chovance zastává post prvního náměstka pro vnitřní bezpečnost.

„O Koudelkovi jsme se dozvěděli až těsně před oznámením jeho oficiální kandidatury. Měli jsme za to, že to bude Nováček. Toho také tlačil ministr vnitra Chovanec. Premiér se ale dohodl s Langem, který za sebe doporučil právě Koudelku,“ potvrdil jeden z expertů ČSSD na bezpečnost.

Oficiálně ministři průběh „konkursu“ na šéfa BIS nekomentují. Premiér Sobotka k výběru Koudelky pouze podotkl: „Jsem rád, že BIS povede dál zkušený odborník, od kterého očekávám zajištění kontinuity i důraz na kvalitní práci zpravodajců.“

K tématu

» Komise k odchodu Šlachty chce další čas. Výsledky pátrání ale nejsou žádné
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 

Civilní kontarozvědka – oficiální název zní Bezpečnostní informační služba – má vůči lidem největší pravomoci ze všech čtyř tuzemských tajných služeb. Operuje totiž na území České republiky, na starost má mimo jiné ochranu ekonomických zájmů státu, odhalování cizích špionů či boj proti terorismu a extremismu. A také smí nasazovat štěnice a podezřelé osoby sledovat.

Krom toho BIS ovšem představuje obrovské lákadlo pro některé mocichtivé politiky. Ti se už roky pokoušejí různými způsoby získávat tajné informace, které služba během své práce nashromáždila, aby je mohli použít proti své konkurenci.

Volba na Koudelku padla podle zjištění Neovlivní.cz mimo jiné proto, že odcházející šéf BIS Lang premiéra ubezpečil, že jeho nástupce je loajální ke státu, nikoli k nějaké politické partaji. Koudelka má rovněž dobré renomé u zahraničních spojenců. Dlouholetý zpravodajský důstojník, který začal v tajné službě působit hned zkraje devadesátých let, prošel výcvikem v Británii a Kanadě.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sest