Zprávy o Zemanovu poradci Čína nejvíc cenzurovala

Zprávy o Jie Ťien-mingovi, čínském poradci českého prezidenta Miloše Zemana, loni patřily mezi deset nejvíce cenzurovaných témat na největší čínské sociální síti WeChat. Vyplývá to z výzkumu Global Voices, neziskového projektu původně založeného při Harvardské univerzitě. Jie Ťien-ming byl loni v Číně zatčen a obviněn z korupce. Zemanovým zvláštním poradcem zůstává i nadále.

“Když lidé zmizí, zmizí také online zprávy o nich. Postará se o to cenzura.” Takové je hlavní motto výzkumu, který loni provedli odborníci z neziskové organizace Global Voices.

Odhalení o skutečném původu Zemanova čínského poradce a důkazy o tom, že prezident naletěl, jsme přinesli v loňském časopise Neovlivní.cz

Zaměřili se na šíření zpráv na WeChat, čínské sociální síti s více než jednou miliardou uživatelů a 20 miliony registrovaných veřejných účtů. WeChat je součástí přísného cenzurního režimu Číny a odborníci z Global Voices v průběhu roku 2018 ve veřejné databázi sledovali přes čtyři tisíce veřejných účtů, které pokrývaly denní zprávy. (Odkaz na výzkum zde)

“Nikdo v Číně není imunní vůči „zmizení“,” píší autoři výzkumu. “Spolu s mnoha běžnými lidmi se to přihodilo miliardářům, celebritám i vysoce postaveným úředníkům. V roce 2018 došlo k řadě významných zmizení, včetně herečky Fan Bingbing, protestantského kazatele Wang Yi, provozovatele kasina Yang Zhihui , bývalého šéfa Interpolu Meng Chung-wej a miliardáře Jie Ťien-minga. Fan Bingbing byla nejznámější osobou v této skupině a podle očekávání také jedním deseti nejcenzurovanějších témat na WeChat v roce 2018. Na druhém konci spektra byl Jie Ťien-ming, miliardář, jehož případ ale spustil hlavní vlnu cenzury. Stejně jako Fan se jeho případ stal jedním z nejvíce cenzurovaných témat roku na WeChat.”

Autoři výzkumu uvádějí, že první zpráva o zatčení Jie Ťien-minga se objevila v březnu 2018 na webu Caixin, renomovaném finančním a byznysovém zpravodajství. “Zpráva byla zveřejněna a cenzurována jen o několik hodin později,” stoj ve zprávě.

Ostatní mediální zdroje rychle následovaly zprávy portálu Caixin a reprodukovaly své vlastní verze příběhu na WeChat. “Většina těchto přehledů byla o jeden den později smazána a nahrazena poznámkou s textem “smazáno kvůli nelegálnímu obsahu”…V datasetu WeChatscope obsahovaly cenzurované příspěvky o Jie Ťien-mingovi také slova jako nízkoprofilový, tajemný, politický a obchodní vztah, CEFC,  ropný magnát,” dodávají autoři výzkumu.

Jie Ťien-ming, zakladatel společnosti CEFC, byl zatčen loni v březnu a od té doby se na veřejnosti neobjevil. Čínská média uvedla, že je obviněn z korupce, jeho imperium převzal čínský stát. Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal speciálním poradcem prezidenta Miloše Zemana. Ve stejné době, kdy jeho společnost CEFC zahájila v České republice miliardové nákupy statusových symbolů, jakým je třeba nejstarší fotbalový klub Slavia. Sám Miloš Zeman tehdy oznamoval, že čínské investice dosáhnou do roku 2020 dvě stě třiceti miliard.

Skutečnost ale byla zcela jiná, čínské investice nepřišly prakticky žádné a letos jsme zveřejnili, že CEFC nakupovala v Česku především za půjčené peníze od skupiny J&T.

Ukázalo se navíc, že Miloš Zeman a jeho okolí naletěli. Kromě toho, že Jie Ťien-ming žádné slibované investice do Prahy nepřivedl a nepocházel z žádné čínské prominentní rodiny, zjistili jsme, že naopak využil českého prezidenta k tomu, aby si otevřel dveře u čínského prezidenta. Byl to totiž právě Miloš Zeman, kdo pana Jie přizval do své oficiální delegace při návštěvě Pekingu v září 2015 a překvapivě jej představil svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi.

Navzdory čínskému vyšetřování zůstává Jie Ťien-ming speciálním poradcem Miloše Zemana i nadále, jak Neovlivní.cz v úterý potvrdil mluvčí Jiří Ovčáček.

Čínským vazbám prezidentova okolí a jeho poradci Jie Ťien-mingovi jsme se opakovaně věnovali v tištěném časopise Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: