© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Co přinesl 47. týden roku 2016
Zemřel Fidel Castro a Andrej Babiš těsně přes spuštěním elektronických pokladen mění pravidla hry. Dvě nejdůležitější zprávy uplynulého týdne ze světového a domácího pohledu.
Smrt bývalého kubánského vůdce nemusí nutně znamenat konec otevírání Kuby světu, zemi řídí už deset let jeho bratr Raúl spolu s byznysově orientovanou armádou. Mnohem více nyní bude záležet na postoji nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který hodlá do svého týmu přizvat lidi protikubánského kurzu.
Co bude znamenat nejnovější otočka ministra financí Andreje Babiše ohledně EET naopak nevíme, necháme se překvapit. Po uplynulém týdnu už tušíme, že zavádění klíčového vládního bodu bude napínavé. Nejen pro samotné podnikatele, ale i pro vládní koalici. Babiš totiž postupuje podle hesla Odvolávám, co jsem odvolal. A slibuji, co jsem slíbil.
Sedm dní před spuštěním elektronických pokladen změnil pravidla hry a chce protlačit novelu zákona, která by přinesla hned dvě výjimky, které přitom dlouhé měsíce před tím odmítal. Jde o bankovní platby e-shopů a drobné živnostníky s nízkými tržbami, na které by se zákon podle nejnovějších plánů ministra neměl nově vztahovat. Co mají živnostníci dělat s už nakoupenými přístroji, pan ministr nesdělil.
K událostem týdne pak patřilo i oznámení Zemanem nedávno oceněného politologa Petra Robejška, že založil pravicově konzervativní stranu. Pojmenoval ji Realisté, což zní trochu paradoxně vzhledem k tomu, že souběžně odhadl šance nové partaje na dvacetiprocentní zisk ve sněmovních volbách v příštím roce.
Robejšek, který se netají svými sympatiemi k politice ruského prezidenta Vladimira Putina, chce v čele partaje hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy.
Kdo bude stranu financovat, zatím není úplně jasné, Robejšek řekl, že bude oslovovat sponzory. Každopádně k němu má blízko Marek Dospiva z investiční skupiny Penta – v minulosti poslal téměř milion korun na účet Institutu 2080, který předcházel vzniku strany. Penta, která v Česku ovládá mimo jiné i vydavatelský dům Vltava Labe Media, se od politických aktivit, (které ji stály pověst na Slovensku), distancovala tímto prohlášením: “Finanční podpora Institutu 20/80 není věcí Penty, ale osobní občanskou angažovaností Marka Dospivy. Nechce žít v Ženevě.”
A jeden pikantní detail. Na zveřejněném profilu Realistů na Wikipedii se záhy objevilo upozornění na možné porušení autorských práv a část obsahu zmizela. Připomínáme, že sám Robejšek má od roku 2003 nálepku plagiátora. Týdeník Respekt tehdy upozornil na rozhodnutí etické komise Německé asociace politických věd, podle níž politolog opisoval z cizího článku, aniž by přiznal autorství převzatých pasáží původnímu autorovi. Robejšek přehmat svedl na svého asistenta a dodnes tvrdí, že je očerňován neprávem.
Z původních zpráv redakce Neovlivní.cz vybíráme:
V příběhu unijní dotace pro luxusní kongresové centrum ministra Andreje Babiše se objevilo nové jméno. Bruselský ombudsman dostal na stůl udání, podle něhož eurokomisařka a Babišova stranická kolegyně Věra Jourová porušila evropský kodex pro komisaře. A to tím, že před ukončením vyšetřování Babišova možného dotačního podvodu celou kauzu Čapího hnízda veřejně komentovala. Kodex pro komisaře je jasný: eurokomisaři musí být nestranní, nemohou nadřazovat zájmy svých zemí zájmům unie a nesmí se vyjadřovat k případům, které unijní struktury dosud neuzavřely. Čtěte zde »
Za všechno můžou úředníci. Asi tak by se dala shrnout veřejná obhajoba ministra financí Andreje Babiše, když včera vysvětloval, proč těsně před startem elektronických pokladen mění pravidla hry a chce udělit výjimky. Jenže realita je trochu jiná: úředníci resortu si stěžují, že klíčový vládní bod v praxi vznikal metodou pokus-omyl a hlavně se během přípravy neustále měnilo zadání.
Redakce Neovlivní.cz z rozhovorů s lidmi, kteří se na přípravě elektronických pokladen podíleli, rekonstruovala průběh procesu zavádění EET, výsledek si můžete přečíst tu ».
Sto dní hájení je za námi, je čas na inventuru: jak si stojí policie poté, co Chovancovo vedení resortu rozhodlo o reorganizaci specializovaných složek? Můžeme čekat, že se v nadcházejícím předvolebním roce kriminalisté pustí do politicky citlivých kauz? A co bude s těmi dříve rozjetými jako byly kauzy Vidkun či Beretta? Dosavadní informace příliš optimistické nejsou, shrnuje šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková v této » analýze.
Už příští úterý by mělo být jasno, nakolik jsou politici schopni zabránit miliardáři Andreji Babišovi, aby vedle své politické kariéry dál budoval své podnikatelské impérium i díky veřejným penězům. Právníci ministra financí vyrukovali s kličkou, na které chtějí celý zákon o střet zájmů shodit (detaily tady »).
Babišovi jde přitom o hodně, podstatná část jeho byznysu stojí na dotacích z veřejných peněz. Pokud by zákon omezující podnikání členů vlády prošel, přišel by o miliardy korun. Už před časem se zákon pokusili okrouhat senátoři za ANO, nyní mají zákon v rukou už podruhé poslanci..
Úřad na ochranu hospodářské soutěže udělil pokutu ministerstvu pro místní rozvoj za zakázku spojenou s aktualizací NENu, elektronického nástroje, který slouží k zadávání veřejných zakázek. Úřad Karly Šlechtové (ANO) má podle verdiktu zaplatit půlmilionovou pokutu. Kvůli aktualizaci NENu resort opakovaně čelil kritice, mimo jiné kvůli navýšení ceny a udělení zakázky bez soutěže. Podrobnosti naleznete v této » zprávě.
Faul, kterého se Šlechtová a její úřad dopustily, řešil s ministryní během bilanční schůzky i premiér Bohuslav Sobotka (více tu »). “Případ je o to vážnější, když ministerstvo pro místní rozvoj plní roli jakéhosi garanta zadávání veřejných zakázek a přitom se samo ocitne pod palbou kritiky, že neumí zakázky řešit,” uvedl důvěryhodný zdroj blízký úřadu vlády.