Kdo povede Babišův fond? A byl Trumpův emisar v Praze? Zprávy týdne

Co přinesl 2. týden roku 2017

Poslanci v tomto týdnu definitivně uvedli v život lex Babiš. Přehlasovali veto, kterým prezident Miloš Zeman mohl na poslední chvíli zjednodušit život miliardáři a ministrovi financí. Zákon o střetu zájmů platí a Babiš ve své MF Dnes v sobotu zveřejnil, že finišuje s převodem svého majetku do svěřenského fondu.

MF Dnes přinesla i detaily, které ukazují, že kontrolu nad svým byznysem si Andrej Babiš ponechá, byť liteře zákona vyhoví. Správcem fondu má totiž být dlouholetý Babišův podřízený a dosavadní předseda představenstva jeho holdingu Agrofert Zbyněk Průša.

Andrej Babiš na snímku z ledna 2017; vypravil se do Litvínova hovořit o EET. Foto: hnutí ANO

V textu Babišův deník také odkryl detailní strukturu, jak holding a další firmy minulé roky fungovaly. Tedy to, o čem ministr financí vždy velmi nerad mluvil. Pikantní je, že například o fondu Hartenberg list píše, že také míří do svěřenského fondu. Babiš přitom doposud trval na tom, že to je investiční fond, s kterým nemá nic společného, kromě toho, že do něj vložil své peníze. Deník Neovlivní.cz ovšem loni přinesl důkazy (zde »), že Hartenberg není investiční fond podle zákona a tudíž jej Babiš nemůže využít k tomu, aby na ně převedl svůj majetek.

Agrofert, Hartenberg i Synbiol, pod který spadají Babišovy aktivity jako Čapí hnízdo, budou podle MF Dnes do svěřenského fondu vloženy přes společnost AGABSY. Takto Babiš v prosinci přejmenoval svou několik let spící společnost Kostelecké maso uzeniny. Teprve AGABSY naplněná mnohamiliardovým majetkem poputuje do svěřenského fondu.

Andrej Babiš ještě předminulý týden navenek tvrdil, že počítá s tím, že poslanci veto prezidenta přehlasují. Když se tak stalo, stejně se nechal unést. V půlhodinovém emotivním projevu došlo na lháře ve sněmovně, podrazáckého premiéra i na to, že majitelé ovlivňují média. “O mně se permanentně vymýšlejí lži. Máme tu mediální prostor, kdo je financuje? Dobře víte, jak fungují média. Vliv inzerentů, vliv majitelů,” bouřil majitel několika deníků, webů a rádia. A do svého vystoupení dokázal dostat i americkou výzvědnou službu CIA. To když se chtěl vyvrátit, že by byl prorusky orientovaný: “Já jsem byl v centrále Pentagonu. Já jsem byl v centrále CIA.”

Praha se v minulém týdnu dostala do centra pozornosti i ve Spojených státech a to kvůli informaci, že se tu měl loni sejít právník nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským emisarem. Oleg Solodukhin z ruské ambasády se měl podle zpráv amerických tajných služeb sejít v pražském hotelu s právníkem Michaelem Cohenem.

Informace o schůzce se objevila v pražských politických kruzích loni po amerických prezidentských volbách. A byla podle zjištění Neovlivní.cz prezentovaná jako důkaz podezřelých kontaktů na Rusko ze strany nově zvoleného amerického prezidenta. Potíž ale byla, že pro schůzku neexistovaly žádné důkazy. Nebyly součástí zprávy amerických služeb a nenašly se doteď. Solodukhin a Cohen oba striktně popřeli, že by se kdy viděli. Cohen navíc zveřejnil svůj pas, aby dokázal, že v Praze nikdy nebyl.

Na pravdu si budeme muset počkat. Každopádně za zmínku stojí, proč se mluví právě o Praze a zaměstnanci tamní ruské ambasády. Ta má dlouhodobě pověst předimenzovaného velvyslanectví, přičemž podle tuzemských tajných služeb podstatná část zaměstnanců ambasády ve skutečnosti pracuje pro ruské tajné služby a mimo jiné se věnuje propagandě.

A teď k tomu, co jsme pro vás nachystali na Neovlivní.cz:

Smart Cities v režii ANO: Čím dražší tím lepší

Politikům z hnutí Andreje Babiše se podařilo v tichosti a za většinového nezájmu regionální opozice plošně ovládnout agendu Smart Cities. Projekt, v němž se právě rozjíždí hra o miliardy z veřejných rozpočtů a unijních dotací, původně vznikl v západní Evropě jako nástroj pro efektivnější správu a rozvoj měst. Jak ale bude vypadat v české praxi pod taktovkou Babišových politiků a manažerů? Skutečně zlepší lidem život ve městech, nebo nás čekají předražená dobrodružství typu Opencard? Dosavadní zjištění jsou spíš alarmující.

Podrobnosti najdete v tomto článku ».

A zde » si můžete prohlédnout zevrubnou infografiku s osobami a obsazením.

Za kulisy: Babiš jednal o prodeji Agrofertu s Tvrdíkovými Číňany

Ačkoli vše směřuje k tomu, že Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů převede svůj byznys na svěřenský fond, ve hře byla i varianta vstupu čínského investora do politikova holdingu. Babiš loni podle zjištění Neovlivní.cz oslovil společnost CEFC, za níž veřejně vystupuje Jaroslav Tvrdík, a nabídl jí ve své firmě podíl. Z vyjednávání nakonec vycouval sám Babiš, když došlo na due diligence.

Skutečnost, že Babiš skupinu CEFC ohledně prodeje Agrofertu skutečně loni oslovil, potvrdily deníku Neovlivní.cz dva na sobě nezávislé zdroje. Oba shodně označily za prostředníka rozhovorů právníka Radka Pokorného, který společnosti CEFC poskytuje kompletní právní servis. “Oslovil ho přímo Andrej Babiš,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj.

Oč přesně šlo, zjistíte z této zprávy ».

Radek Pokorný v akci. Na Prahu se valí další soudní pře

Po osmnácti letech vyměnila Praha provozovatele veřejného osvětlení v ulicích hlavního města. A musí zároveň kvůli stamilionovému tendru počítat se soudním sporem. Firma Eltodo, kterou vládnoucí hnutí ANO z lukrativní zakázky vytlačilo, připravuje právní kroky. A najala si právnické eso: před Vánoci převzala zastupování elektrotechnické společnosti advokátní kancelář Radka Pokorného.

Podrobnosti najdete v tomto článku ».

Kauzy Rath a Nagyová: Dva různé pohledy soudů na odposlechy

Dvě ostře sledované kauzy poslední doby, v obou hrají roli odposlechy a u obou k nim soudy přistupují různě. Zatímco David Rath u odvolacího soudu dosáhl toho, že jsou pro údajnou nezákonnost z procesu vyřazeny, v případě bývalé šéfky sekretariátu premiéra Jany Nečasové-Nagyové dnes přispěly tento týden k jejímu odsouzení. U obou přitom existovala stejná námitka: soud při jejich povolení jen zkopíroval návrh žalobce. A tudíž byly podle obžalovaných pořízeny nezákonně. Proč soudy měří různým metrem? Srovnání kauz v této analýze ».

Radkin Honzák: Svět neví, co roupama dělat

Teroristické útoky. Migrační krize. Putinovo zbrojící Rusko. Brexit. Trump. Svět se mění, ale co se nám při tom odehrává v hlavách? Proč podléháme davové morálce a toužíme po charismatických vůdcích ve stylu Čapkových ovcí, které zamíří „třeba na jatka, jen když nás vedou“? A je pravda, že lidé s charismatem, kteří dokážou uhranout davy, jsou dost často psychopati? O dnešní době, myšlenkových pochodech a motivaci, která nás vede k malým i velkým rozhodnutím, jsme mluvili ve velkém rozhovoru s Radkinem Honzákem. Předním českým psychiatrem, který do zákoutí našich myslí nahlíží už dlouhá desetiletí. Rozhovor čtěte zde ».

Terorista v Česku: Echo přišlo z Maroka

Prezident Miloš Zeman na sebe seslal hromy a blesky bezpečnostních expertů a politiků, když v Českém rozhlase oznámil, že se po Česku potuluje terorista z Magrebu. Zjistili jsme, že varování k tomuto člověku podezřelému z terorismu a s kontakty na Islámský stát, dostaly tuzemské bezpečnostní složky od svých partnerů z Maroka. Součástí tajné depeše ovšem nebyla žádná informace, že by se podezřelý muž pokusil spáchat teroristický útok na území České republiky. Podrobnosti jsme sepsali do této zprávy ».

Přejeme Vám úspěšný třetí lednový týden.