Czech first podle Babiše. Kalouskův soumrak a Zprávy týdne

Co přinesl 4. týden roku 2017

Někdejší pravicové kometě TOP 09, která se dle posledních průzkumů pohybuje kolem hranice volitelnosti, začíná docházet, že jeden z otců zakladatelů Miroslav Kalousek může také stranu zničit. Jeho oponenti shánějí hlasy třetiny členů strany, aby dokázali svolat mimořádný sněm a na něm odvolat současné vedení TOP 09.  A to ještě před říjnovými volbami do sněmovny, jak napsali zpravodajové portálu Seznam zprávy.

“Od té doby, co z vedení odešel Karel Schwarzenberg, narůstá mezi členy nespokojenost. Jsou otrávení, původní nadšení po vstupu do politiky skoro zmizelo. Vždyť naším jediným tématem, na které se zmůžeme, je Antibabiš,” popsal Seznamu náladu šéf benešovské TOP 09 Pavel Dvořák, jenž by si v čele strany přál europoslance Luďka Niedermayera. “Věřím, že nové vedení by přitáhlo zpět naše zklamané voliče.”

Miroslav Kalousek na kritiku reagoval stručným konstatováním, že TOP 09 je demokratická strana.

V Americe pak pokračoval v ostrém tempu nový prezident Donald Trump. Podepsal mimo jiné exekutivní příkaz, kterým pozastavil program pro přijímání uprchlíků. Příští čtvrt rok Spojené státy nepřijmou jediného uprchlíka.  Migranti ze Sýrie pak mají vstup do USA zakázaný do odvolání.

“Zavádím nová prověřovací opatření, abych udržel radikální islámské teroristy mimo Spojené státy. Nechceme je tady,” komentoval prezident svůj podpis na příkazu a dodal: “Chceme přijímat pouze ty, kdo budou naši zemi podporovat.”

Když použijeme další americký obrat z poslední doby a přeneseme je do Česka, “alternativní verzi pravdy” by tu mohl vyučovat Andrej Babiš. Když se ho zpravodaj České televize Bohumil Vostal přišel v Bruselu zeptat, proč nemluví pravdu a vytrvale opakuje, že OLAF Čapí hnízdo nevyšetřuje, Babiš prohlásil: “Pane redaktore, ohledně Čapího hnízda jsem se jasně vyjádřil, že OLAF nevyšetřuje. My o tom nevíme, protože žádnou naši firmu nekontaktoval. Takže z mého pohledu nevyšetřuje.”

Reportér se ale nedal a ministrovi četl ze zprávy europoslanců kontrolního výboru, kde je vyšetřování OLAFu směrem k Čapímu hnízdu oficiálně a jasně zmíněno. V tu chvíli rozpoznal hrozící katastrofu jeden jeden z Babišových spolupracovníků a se slovy “Myslím, že vám poděkujeme,” směroval ministra pryč.

Babiš ale ještě před odchodem stačil reportérovi sdělit, že problém není Čapí hnízdo, ale to, že někdo z českých europoslanců ho udal. “Problém našich europoslanců je, že často nehájí zájmy České republiky. Měli bychom se chovat jak říká pan prezident Trump “America first”, tak “Czech first”. A  měli bysme být v zahraničí jednotní. A ne že europoslanci udávají ministry české vlády.

Pro přesnost: udání, které vyšetřování dotace pro Babišovo Čapí hnízdo odstartoval, podával anonym. O angažmá jakéhokoli poslance neexistuje jediný důkaz.

A prezident Miloš Zeman doma oznámil, že svolává své blízké rádce, aby s nimi zkonzultoval, zda má příští rok znovu kandidovat na Hrad. Připomínáme, že už loni jsme zveřejnili zprávu, podle níž je Miloš Zeman rozhodnutý o prezidentský post znovu bojovat. Jedinou překážkou se zdálo být jeho zdraví, nyní jeho okolí všechny ubezpečuje, že je hlava státu fit. Definitivní slovo hodlá Zeman říct hned zkraje února.

A teď původní zprávy, které jsme přinesli na Neovlivní.cz:

Až třetina poslanců ANO nemá kandidátku jistou

O kandidátce hnutí ANO se sice bude rozhodovat skoro až za dva měsíce, už teď je ale v Babišově partaji znát krajní nervozita. V zákulisí se totiž naplno rozjel boj o to, koho hnutí ANO vyšle do podzimních voleb do sněmovny. Podle zdrojů Neovlivní.cz má zhruba třetina současných poslanců jisté, že už se na kandidátní listině neobjeví.
Martin Komárek, Jiří Holeček či Matěj Fitchner. Když se v politickém zákulisí hnutí ANO mluví o tom, kdo má opětovnou kandidaturu nahnutou, tato tři jména padají nejčastěji.
Detaily ze zákulisí chystaných stranických primárek nabízíme v tomto článku ».

Babiš s Chovancem na schůzce. Co řešili?

Při pohledu na sociální sítě a veřejné výroky to vypadá, že si nejsou schopni sednout za jeden stůl. Pro mnohé proto bylo předvánoční setkání Milana Chovance a Andreje Babiše v pražském hotelu Augustine překvapením. Týmy obou politiků to ale líčí jako pragmatické setkání, obsah schůzky ovšem popisují výrazně odlišně.
Schůzka se odehrála před měsícem v restauraci hotelu Augustine nedaleko ministerstva financí, jinak také oblíbeným místem Babišových schůzek. Setkání obou mužů potvrdili redakci Neovlivní.cz lidé z týmu spolupracovníků Andreje Babiše, následně i straničtí kolegové Chovance. Andrej Babiš ponechal schůzku bez komentáře, na sms dotaz nereagoval.Milan Chovanec ji pak na přímý dotaz nepopřel.
Jak týmy obou politiků schůzku vysvětlují najdete v tomto textu ».

Volby v severočeském Palermu: Senátoři za STAN se distancují od svého kandidáta

Opakované senátní volby v Mostě, které proběhly tento víkend, přinesly další střípek do obrazu severočeského Palerma. Senátoři za hnutí Starostové a nezávislí se distancovali od chování svého vlastního kandidáta. A to kvůli způsobu, jakým vede kampaň.
Za STAN kandidoval v senátním obvodu číslo 4 lékař Jiří Biolek. V původních volbách, které byly zrušené kvůli vnitřním rozbrojům v hnutí Severočeši, primář mostecké nemocnice Biolek prohrál rovněž s lékařkou a současnou senátorkou Aleny Dernerové a Jiřím Šlégrem.
Nyní proti sobě oba lékaři stáli znovu a Biolek rozjel kampaň zostra. Vítězku říjnových voleb Dernerovou nepravdivě obvinil, že právě kvůli ní se musí volby opakovat a daňoví poplatníci to musí zaplatit. Dernerová i napodruhé vyhrála, případ má ale dohru v hnutí STAN.
Jaká byla reakce vedení STAN? Odpověď v této zprávě ».

Daniel Herman: Politik na odrazovém můstku

Po třech měsících se v Česku znovu mluví o aféře Brady. A v nečekané souvislosti: Kvůli videu s kompromitujícím obsahem, které stálo za pádem nyní již bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Jak zjistili reportéři investigativního seriálu Zvláštní vyšetřování Sabina Slonková z Neovlivní.cz a Jiří Kubík ze Seznamu, o kompro projevil zájem referent z ministerstva kultury. Prý právě kvůli kauze Brady. V níž šlo o strýce ministra kultury. Daniel Herman tehdy Hrad veřejně obvinil z vydírání: metál pro strýce výměnou za nepřijetí dalajlámy. Redakce Neovlivní.cz po aféře, která Hermanovi vynesla nebývalou popularitu, vypracovala jeho zevrubný portrét. Co jej zformovalo jako politika i jako člověka?
Text jsme vydali v tištěném magazínu Neovlivní.cz. Nyní, když aféra Brady opět ožila, jsme text zveřejnili i na webu.
Zevrubný profil ministra Hermana naleznete zde ».

Mítinky jsou mrtvé. O kampaních s Jakubem Horákem

Politici už pro svou propagaci nepotřebují tradiční média. Nebo spíš – potřebují je mnohem méně než kdy dřív. Stačí Nova, Blesk, sociální sítě a můžete sbírat body. Tedy, pokud máte charismatického vůdce. A marketingové experty, kteří se ponoří do nejrůznějších dat a pak vám namixují ten správný slogan. Jaký by měl být ve volebním roce 2017? „Lidi už nezajímají ideje, ale to, kdy si budou žít jako lidé v západních státech,“ říká zkušený marketingový expert Jakub Horák v pátečním rozhovoru na Neovlivní.cz.
O kampaních a koblihách nabízíme v tomto článku ».

Přeje vám úspěšný start v měsíci únoru, kdy předplatitele čeká první letošní číslo tištěného magazínu.