Modří už vědí, ministrovy krabice a koho přehrál Zimola? Zprávy týdne

        Co přinesl 17. týden roku 2017

Uplynulý týden ukázal, že předvolební kampaň jede naplno. Premiér Bohuslav Sobotka poprvé reálně řeší, jestli vyhodí z vlády Andreje Babiše kvůli nejasnostem kolem jeho byznysu. A Andrej Babiš to hned využil jako marketing pro kampaň, viz obrázek z jeho twitteru.

“Bude mi to moc líto, mám tady spoustu práce, kterou jsem chtěl dokončit, ale pokud se pan premiér rozhodne mě odvolat, jsem připraven.” Z Facebooku Andreje Babiše.

V novém týdnu uvidíme, jestli to tentokrát Bohuslav Sobotka dotáhne dokonce nebo šlo jen o jeho další planá slova.

Jihočeský kraj má novou koalici. Poté, co hnutí ANO nejvíc tlačilo na odchod Jiřího Zimoly z funkce hejtmana a na vznik nové koalice, ve finále skončilo v opozici. Zimola tedy svůj vliv neztratil a Babišovy místní lidi přehrál.

Nová vláda nad krajem je složená opět ze socialistů, Jihočechů 2012 a uskupení Pro Jižní Čech. Místo hnutí ANO jim nově sekundují lidovci. ČSSD zůstal post hejmana pro Ivanu Stráskou.

Policie také v minulém týdnu udělala průlomový krok, který otevírá cestu k objasnění kauzy soláry. Jak upozornila uznávaná ekonomická reportérka Jana Klímová, detektivové obvinili jednu z klíčových postav celého byznysu Martina Shenara. Jeho jméno sice veřejnosti mnoho neřekne, ale právě bývalý vydavatel lifestylových časopisů Shenar zná zákulisí miliardových obchodů se solárními elektrárnami jako nikdo jiný v této zemi.

Jeho obvinění se může stát klíčem k samotné podstatě solárního byznysu, který byl založený na tom, že “modří už vědí”. Úzký okruh nadstandardně informovaných VIP osob, zpravidla důmyslně ukrytých za propletencem offshorových firem a advokátních kanceláří, vydělal na právních nejasnostech, které provázely udělování dotací na solární elektrárny. Dodnes existuje podezření, že tyto nejasnosti nebyly náhodné.

A co jsme psali na Neovlivní.cz:

Za kulisy: Sobotkův plán a jak se Babiš připravuje na odchod z vlády

Andrej Babiš už to má za hotovou věc: premiér Bohuslav Sobotka se jej chce zbavit a navrhne prezidentovi, aby jej odvolal z vlády. A podle zjištění Neovlivní.cz není daleko od pravdy. Sobotka je tentokrát připravený jej odvolat. Varianta odchodu ANO z vlády se řešila už před dvěma týdny na grémiu ČSSD. A současně s lidmi z prezidentova okolí. Sobotka by totiž rád dovládnul do podzimních voleb v menšinovém kabinetu s KDU-ČSL. Zeman ale na to ještě nekývnul.
Pohled do zákulisí politika nabízíme zde ».

TOP 10 vlivných v českém šoubyznysu: Rok 2017, čas návratů

Továrna na sny, pozlátko a součást her, které lid potřebuje vedle chleba. To je showbyznys. Kdo ovšem tu továrnu aktuálně řídí? Tváře, které diváci estrád, návštěvníci divadel či muzikálů a hltači bulvárních zpráv často ani neznají. Mediální manažeři, píáristé, celebrity, které ze svého jména vytvořily nezpochybnitelné značky. Kdo patří mezi deset klíčových hráčů?
Aktualizovaný pohled na žebříček vlivu v českém šoubyznysu přinášíme na tomto místě ».

Pašování zbraní v režii státu: Dědictví z éry premiéra Zemana

Trvalo patnáct let, než se šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková rozhodla vypátrat, co se odehrávalo v pozadí kauzy Karla Srby. Muže, kterého soudy odsoudily za to, že ji chtěl dát zabít. I přes jasný rozsudek zůstala řada věcí nedořečených a bylo zřejmé, že paralelně běžel ještě jiný příběh než jen ten s nájemnou vraždou. Ten, na který tehdy tandem Slonková-Kubík neměl přijít. Některé věci potřebují svůj čas, novináři tak mohli až po letech odhalit nečekané tajemství státního aparátu z doby, kdy nám ze Strakovy akademie vládl Miloš Zeman. Který právě uplynulý týden zahájil kampaň za své znovuzvolení prezidentem. Odemkli při té příležitosti článek z tištěného magazínu Neovlivní.cz.
Článek si můžete přečíst tady ».

Spočítáno: Jak nevýhodně Praha pronajala slovanský dům

Je to už dvacet let, co tehdejší političtí vládci Prahy pronajali na sedmdesát sedm let Slovanský dům v centru hlavního města. Teprve dnes ale vychází najevo, jak extrémně byla nájemní smlouva pro město nevýhodná. Piráti shromáždili kompletní dokumentaci k případu a spočítali, že zatímco čistý zisk nájemce přesáhl půl miliardy, město z celé transakce získalo jen 170 milionů.
Případ jednoho symbolického pronájmu popisujeme na tomto místě ».

Přejeme úspěšný týden. A pokud ještě nemáte dubnový magazín Neovlivní.cz, návod, jak jej získat, najdete zde:


Štítky: