Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se odehrálo ve 43. týdnu roku 2015.

Po dlouhé době se o nás znovu mluvilo ve světě. Na titulní strany v podstatě všech prestižních titulů pronikla informace, že Vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, hlavně dětí. Zajd Raad Husajn také vyjádřil znepokojení nad “xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků” prezidenta Miloše Zemana.

Koláž: Neo

Koláž: Neo

Tuzemští politici kritiku odmítli s tím, že není na místě. Z Hradu přišla reakce ve smyslu, že jde o útok na prezidenta a stupňující se kampaň. “Věrohodnost kritiky ČR ze strany Vysokého komisaře OSN pro lidská práva snižuje už to, že je muslim,” řekl Českému rozhlasu Plus senátor a Zemanův přítel Jan Veleba…

V Praze se v noci ze čtvrtka na pátek otřásla vládní koalice (viz níže), ale i tak zvládli radní v pátek schválit dlouho přetřásané stavební předpisy. Zelený Matěj Stropnický, který předpisy nejprve připravoval a když mu je smetli ze stolu, nový návrh rozporoval, byl o pár hodin dříve z rady odvolán.

Podle serveru Motejlek se schyluje k multimiliardové transakci: Skupina Rockaway Jakuba Havrlanta s finančním krytím dua Křetínský a Tkáč prý kupuje internetového prodejce Mall.cz, respektive mateřskou společnost Netretail Holding. Informaci zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Týden od okamžiku, kdy detektivové protimafiánského útvaru provedli razii na Olomoucku a v jejich sítích skončili i lidé z tamní Generální inspekce bezpečnostních sborů, zasahoval GIBS na ÚOOZ. O mstu prý nejde. Lidé z GIBS si odvedli detektiva Luďka Vokála; skončil ve vazbě, žalobce jej viní z přijímání úplatků, podplácení a úniků informací z policejních spisů. Podle Lidových novin je v případu stíhána ještě druhá osoba kvůli podplácení.

A o čem jsme psali na Neovlivní.cz?

Kleslová oslabila

Radmila Kleslová a Andrej Babiš. Foto: hnutí ANO

Klíčová figura pražské politiky Radmila Kleslová z hnutí ANO utrpěla další dvě rány, které oslabily její pozici. Zastupitelé během nočního desetihodinového maratonu odvolali z rady jejího hlavního spojence Michala Haška, přes kterého Kleslová řídila klub zastupitelů ANO. A byla nucena rezignovat na posty v PRE a Pražské teplárenské poté, co deník Neovlivní.cz s odvoláním na analýzu Pirátů informoval o jejích příjmech v těchto firmách.

Kleslová si přišla měsíčně na 360 tisíc korun (podrobněji zde »). “Nikdo jiný kromě Radmily Kleslové takhle dobře z městských firem placen není. Od městských firem a Prahy 10, kde dělá starostku, má dohromady více než 400 tisíc měsíčně,” uvedl zastupitel za Piráty Adam Zábranský.

Na informace zareagoval i dosavadní spojenec Kleslové, šéf ANO Andrej Babiš. “Řekl jsem jí, aby odešla ze všech firem. A nikdy tam neměla být,” uvedl pro Neovlivní.cz (více zde »).

V pátek Kleslová své funkce v městských firmách skutečně složila », neopomněla ale zmínit, že jde o reakci na účelovou, štvavou kampaň.

Oslabila i v politice; redakce Neovlivní.cz se pokusila zrekonstruovat dění na čtvrteční noční radě a zjistila, že Kleslová už nemá klub ANO pod kontrolou. Pět členů se postavilo proti jejím instrukcím (čtěte zde »)

A ještě jednou Kleslová: Deník Neovlivní.cz zjišťoval, jakou práci vlastně politička pro městské či státní a polostátní firmy odvádí. Odpověď? V některých firmách panovaly vážné pochyby, zda je odměna pro Kleslovou vůbec oprávněná. A například právnička Českých drah odmítala Kleslové proplatit faktury ».

Olomoucká aféra

Martin Major. Foto: ODS

V příběhu olomoucké razie se objevilo nové jméno z politiky. Deník Neovlivní.cz zjistil, že se kriminalisté zaměřili na vazby ústředních postav příběhu – policisty Kadlece a podnikatele Kyselého – na prvního náměstka olomouckého primátora Martina Majora. Zajímají je mimo jiné hotovostní vklady na Majorův účet v Komerční bance.

Majo si na účet složil ve dvou částkách v hotovosti celkem půl milionu korun. A dostal od dua Kadlec-Kyselý varování, aby si peníze uklidil, protože se o něj zajímá policie v jedné z kauz spojených s olomouckou radnicí (více zde »).

Majora policejní razie zjevně rozrušila. V rozhovoru pro Neovlivní.cz řekl, že stále nerozumí, proč se o něm hlavní aktéři v odposlouchávaných rozhovorech bavili. To, že jej Kyselý varoval před policejní šťárou a radil mu, ať vybere peníze z banky, označil za “hospodské tlachání” (rozhovor zde »).

Celou aféru včetně reakcí politiků či obhájců obviněních jsme shrnuli ve speciálu, který si můžete projít zde ».

Ivan Langer story

Ivan Langer poté, co jej příslušníci ÚOOZ eskortovali z pražského do olomouckého bytu. Repro: Čt24

Policie (nezávisle na olomoucké razii) už delší dobu prošetřuje případ fotovoltaické elektrárny v jihočeském Ševětíně; prověřuje informace, podle nichž byla v rámci projektu fiktivním navýšením ceny poškozena polostátní společnost ČEZ, která solární park koupila. A policie má podezření, že část peněz pak putovala do advokátní kanceláře, v níž pracuje Ivan Langer.

Ten zároveň figuruje na odposleších v případu ovlivňování kauz. A protože obě věci vyšetřuje stejný útvar – protimafiánský Roberta Šlachty -, šli detektivové během domovních prohlídek u Langera právě po věcech spojených s fotovoltaickým byznysem. Podrobněji o soláru a Langerovi zde ».

V tomto textu » jsme pak shrnuli byznysové aktivity Ivana Langera v Olomouci během posledních let.

Problémy ministra zdravotnictví

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví. Foto: Facebookový profil SN

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček před vládním angažmá šéfoval ostravské fakultní nemocnici. Zařízení za jeho éry proslulo nákupy předražených přístrojů. Jeden takový nákup teď ministra dohání – policie pokročila ve vyšetřování koupě stroje CyberKnife. Nákup před rokem zpochybnil úřad ministra Babiše, ministerstvo podalo trestní oznámení.

Ostravská policie nyní pokročila ve vyšetřování a podle Mf Dnes dospěla k závěru, že nákup byl předražený o 65 milionů korun. Na účtu jedné z dodavatelských firem už kriminalisté zamrazili část peněz, které z nemocnice odtekly. Ministr Němeček potvrdil, že už byl kvůli kauze dny vypovídat na policii. “Nejsem ani vyšetřován, ani obviněn,” uvedl (více zde »)

Rozhovor týdne

Civilní fotka Martina Lébla. Foto: Archiv ML

Kdyby si Martin Lébl potrpěl na vitríny, měl by v nich co vystavovat. Vítěz italského poháru, mistr republiky v šestkovém i plážovém volejbale, pětinásobný volejbalista roku… Martin Lébl si na vitríny nepotrpí. S kariérou profesionálního sportovce se před třemi roky bez velkého sentimentu rozloučil a vrhl se do světa financí. Financí ve sportu. Radí mladým hráčům, jak s penězi nakládat, aby, až přijdou úrazy a výkonnost půjde dolů, padali do měkkého.

“Když je někdo talentovaný a má od těch patnácti nadprůměrné příjmy, jednoduše si zvykne, že peníze furt jsou. A sportovci fungují tak, že se na účet moc nekoukají, peníze jim tam každý měsíc přijdou a oni si to vesele užívají. Jaksi neznají jejich pravou hodnotu. Nějaký odpovědnější přístup, jak s nimi nakládat, už neřeší,” vysvětluje Lébl.

Rozhovor o penězích a životě “po životě” – myšleno tom sportovním – naleznete zde ».

Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se zase příští týden!