© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Zpravodajský otisk 44. týdne roku 2015 na Neovlivní.cz.
Těžko něco dodávat k uplynulému týdnu, ve kterém prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav vzniku republiky ocenil vedle stíhacího esa RAF Josefa Františka třeba bývalého místopředsedu Štrougalovy komunistické vlády Miroslava Tomana. Kde Vladislavský sál vestoje tleskal otci studenta Petra Vejvody, který přebíral medaili za mrtvého syna, jenž položil život při obraně spolužačky – a pak přihlížel, jak hlava státu připíná metál na hruď Františka Ringa Čecha. Nebo Jitky Frantové Pelikánové, herečky, která Zemana podpořila v prezidentské kampani a podle Aktuálně.cz spolupracovala s StB – donášet měla třeba na Wericha. Výčet signatářů Anticharty snad ani nebudeme připojovat.
Na Hradě to vůbec byla zajímavá sešlost. Dostavil se třeba hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, jehož stíhá policie pro podezření z korupce. Prezident Miloš Zeman mu přesto na slavnost, kam odmítl pozvat několik rektorů vysokých škol, pozvánku poslal (podrobněji jsme psali zde »).
Rozbořil ovšem ve středu nebyl na Hradě jediným sociálním demokratem, o něhož se zajímá policie. Jako jednoho z prvních Miloš Zeman ve Vladislavském sále zdravil Jaroslava Palase, někdejšího hejtmana a dnešního senátora, kterému policie vyšetřovala osobní majetky v souvislosti s výstavbou jeho pensionu na Bruntálsku.
A teď už ke kauzám, kterým se redakce Neovlivní.cz intenzivně věnovala.
Pokračuje rozvrat pražské buňky hnutí ANO.
Primátorka Adriana Krnáčová se z kraje týdne rozhodla podle informací Neovlivní.cz pro pokus sestřelit svou sokyni Radmilu Kleslovou (více zde »). “Argument je jediný: dokud bude Kleslová řídit pražské ANO, klub nebude nikdy jednotný a vždy bude část stát proti vlastní primátorce,” prozradil redakci magistrátní zdroj detailně obeznámený se situací.
Kleslová ovšem Krnáčovou předběhla. Dva dny před klíčovým jednáním své organizace oznámila, že se rozhodla v čele buňky skončit (více zde »). V podstatě tedy neměla na vybranou – tlačil na ni Andrej Babiš, který chtěl, aby se Prahy vzdala.
Pro “odstřel” Radmily Kleslové posloužily informace, že si jen na odměnách za členství v orgánech městských firem vydělá měsíčně 360 tisíc korun. V pražském ANO ovšem zdaleka není jedinou trafikantkou. V dozorčích radách městských firem sedí 44 členů hnutí ANO (detailněji zde »).
Ve čtvrtek se ukázalo, že tito členové hnutí za Kleslovou stojí. Daleko spíše než za Krnáčovou. Klub pražských zastupitelů totiž odmítl vyměnit své vedení věrné právě starostce Prahy 10. A Andrej Babiš nesplnil své hrozby pro tento případ – pražskou organizaci nenechal zrušit (o jednání za zavřenými dveřmi jsme zprávu přinesli zde »).
Deník Neovlivní.cz jako první upozornil, že Evropská komise pozastavila čerpání dotací jednoho z operačních programů. A to v souvislosti s problematickou zakázkou na monitorovací systém pro proudění unijních peněz. Zakázka spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, vyšetřuje ji policie a před časem se stala rozbuškou vztahů mezi ministryní Karlou Šlechtovou a dnes již bývalým prvním náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem.
Informace o pozastavení čerpání do Česka dorazila už 14. října. Toto datum nese dopis generálního ředitele pro regionální politiku EK Waltera Deffaa, který o rozhodnutí komise informoval českého velvyslance při Evropské unii Martina Povejšila (o rozhodnutí EK více zde »).
Úřad ministryně Šlechtové kontroval prohlášením, že vlastně o nic nejde. A že proplácení dotací operačního programu nebylo zastaveno. Ve skutečnosti je to z české strany jen “slovíčkaření” a realita je jiná. V operačním programu aktuálně neprobíhá čerpání, to přijde nejdříve ke konci roku, kdy Praha pošle své další požadavky na proplacení do Bruselu. A jak stojí v citovaném dopise Waltera Deffaa, pokud nebudou odstraněny chyby, dotace nebudou (V čem MMR mlží? Čtěte zde »).
Dvě těžké váhy z právnického světa v blízké době svedou bitvu o ovládnutí stamilionového byznysu s arbitrážemi.
Jeden z nejznámějších právníků Tomáš Sokol hodlá ochránit svoji arbitrážní společnost před vlivným zákulisním hráčem Radkem Pokorným, kterého podezřívá, že si připravuje monopol na arbitráže (více zde »).
Spor o arbitráže pomohl odstartovat Nejvyšší soud, který před časem svým výrokem v jedné z kauz zvýhodnil na trhu největší Rozhodčí soud při Hospodářské komoře. Nejvyšší soud tehdy vydal sjednocující právní názor, podle něhož nemají brát soudy zřetel na pravidla menších soukromých rozhodčích firem a jediný rozhodčí řád, kterým se mají věřitel a dlužník řídit, bude právě ten Rozhodčího soudu při hospodářské komoře. Ten fakticky ovládá přítel premiéra Radek Pokorný.
S Tomášem Sokol jsme přinesli rozhovor, který se sporu o arbitráže týká. Naleznete jej zde ».
V příběhu olomoucké razie padlo nové trestní oznámení.
Podal jej nynější poslanec za ODS Martin Novotný, který byl v letech 2006-14 primátorem Olomouce. Směřuje na tři konkrétní osoby: Ivana Langera, jeho obchodního partnera a přítele Ivana Kyselého a faktického šéfa olomoucké policie Karla Kadlece (Kadlec a Kyselý jsou po razii ve vazbě, pozn. red.).
Serveru Aktuálně.cz Novotný řekl, že má podezření, že Kadlec lustroval jeho majetkové poměry – třeba peníze na bankovním účtu nebo nákup auta – a informace pak vynášel k Langerovi a Kyselému.
Nejnovější vývoj v aféře a veškeré relevantní informace jsme shromáždili v tomto speciálu ».
Z neekologické firmy za šestnáct let vybudoval nejekologičtější kalírnu v republice.
V Galvametu využívají toho, co příroda sama nabízí. Třeba stroje ochlazuje voda, která přitéká z lesa. Ta se tím zahřeje, takže ji pak použijí k vytápění celé fabriky. “Ohřejeme celou budovu, aniž bychom museli dát korunu za teplo. A navíc neznečišťujeme vzduch zplodinami ze spalování, protože kotelnu jsme mohli zrušit,” vypráví majitel vsetínského Galvametu Aleš Šlechta, který před pár dny od nevládní platformy Byznys pro společnost získal v prestižní národní soutěže hlavní cenu pro TOP Odpovědná malá firma 2015. Už podruhé, poprvé si ocenění odnesl před dvěma lety.
Jak se ze zkrachovalé zbrojovky stane firma, která nejen prosperuje, ale chová se odpovědně k zaměstnancům, okolní přírodě i lidem, kteří se ocitli v nouzi? Rozhovor s Alešem Šlechtou naleznete zde ».
Děkujeme vám za přízeň a pozornost, těšíme se zase příští týden!