Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co jsme pro vás nachystali během 48. týdne roku 2015.

Obvykle začínáme výčtem podstatných událostí ze světa i z domova, ale tentokrát jsme si řekli: ne. Byl by to neradostný výčet a o dnešní neděli – první adventní – se s vámi raději podělíme o zprávy radostné.

Například o informaci, že Čechům není lhostejný osud těch, kterým se tolik nedaří. V rámci Národní potravinové sbírky, která se 21. listopadu odehrála ve více než 470 obchodech po celé zemi, nakoupili pro potřebné celkem 236 tun potravin. To je o je o 63 tun více, než kolik se v Česku vybralo rok předtím. Detailní výsledky sbírky si na stránkách webu Potraviny pomáhají můžete prohlédnout zde ».

Navzdory zvýšené opatrnosti kvůli hrozbě teroristických útoků se po Evropě otevírají tradiční vánoční trhy. “Věřím, že lidé přijdou. Nemůžeme a nechceme měnit náš způsob života,” vzkázal v německé televizi tamní ministr vnitra Thomas de Maiziére. Vánoční strom už svítí i ve Vídni, která pořádá zřejmě vůbec nejstarší vánočních trhy v Evropě, hovoří se až o 700 let dlouhé historii.

Foto: Turistické a informační centrum města Brna

Foto: Turistické a informační centrum města Brna

V Praze, která byla v zajetí akce “z bezpečnostních důvodů je tajné, kdy se strom rozsvítí” – máme smrk ztepilý z České Lípy, na kterém svítí 20 000 LED diod a visí na něm na 600 vánočních baněk a zlaté hvězdy. Hlavní brněnský strom osvěcuje 30 tisíc LED diod a 15 světelných koulí. A pozor, média hlásí, že se v Brně na trzích odehrává revoluce; místo do kelímku-voskáče si můžete nechat svařené víno či punč natočit do hrnku keramického s motivem Ježíška. Záloha 70 korun.

A ještě jeden důvod, proč vyrazit do Brna. Tamní falický orloj začíná 29. listopadu “vyplivávat” kuličky-skleněnky s vánočním motivem. Kdo z vás to má?

Pokud ještě nemáte hotový adventní věnec, pak vězte, že: “Letos jsou dekorace ve znamení návratu k přírodě a tradicím. Vládne retro, vintage styl a skandinávská jednoduchost,” prozradila v Mf Dnes floristka a dekoratérka Veronika Kutnarová s tím, že in jsou staré ozdoby z drobných korálků po babičce, stejně jako rustikální nelakované svíčky a krajka.

Už jste se vánočně naladili? Brzděme nadšení: “Zatím se můžeme řídit jenom klimatologickými modely, a ty naznačují, že prosinec bude opět teplotně nadprůměrný,” předpověděla Vánoce na blátě pro Novinky Dagmar Honsová z Meteopressu.

A teď zpátky ke zprávám, které jsme pro vás v uplynulém týdnu připravili na Neovlivní.cz.

Olomoucká aféra

Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje. Foto: kr-olomoucky.cz

Po měsíci a půl stráveném ve vazbě přicházejí klíčovým postavám olomoucké kauzy – podnikateli Ivanu Kyselému a policejnímu důstojníkovi Karlovi Kadlecovi – lákavé nabídky na spolupráci. Policie a žalobci by z nich podle zjištění Neovlivní.cz rádi udělali spolupracující obviněné. Výměnou za příslib nižšího trestu. “Ty nabídky už přišly v podstatě všem obviněným, kteří jsou ve vazbě. Ale zatím nikdo z obviněných na to nepřistoupil,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním. Další detaily si můžete přečíst zde ».

Stejný tah vyšel kriminalistům v kauze Davida Ratha, kdy stěžejní odposlechy doplnila klíčovým svědectvím jedna z obviněných, podnikatelka Ivana Salačová. Za to, že se stala spolupracující obviněnou a pomohla rozkrýt celou síť zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji, dostala ve finále nižší trest.

Další zjištění, které jsme k olomoucké aféře publikovali, se týká obviněného hejtmana Jiřího Rozbořila.

Začíná být zřejmé, proč se politik tak zarytě drží křesla a i přes výzvy stranického šéfa a premiéra Sobotky odmítá rezignovat. Z informací, které redakce Neovlivní.cz nashromáždila, vyplývá, že případ zdaleka není tak jasný a policie bude mít dost těžkou práci, aby korupci popsanou v Rozbořilově obvinění prokázala. Klíčovým a v zásadě jediným důkazem proti Rozbořilovi jsou odposlechy. A ty výslovnou nabídku sociálnědemokratického hejtmana neobsahují (podrobněji zde »).

A do třetice k tomuto příběhu: Zjistili jsme, že zákulisní tlaky na odstřelení zřejmě nejvlivnějšího policejního důstojníka, šéfa protimafiánského ÚOOZ Roberta Šlachty, zesílily. Jde po něm Generální inspekce bezpečnostních sborů. “Vnímám to tak, že ten tlak je velký. Neustále se objevují informace o tom, co jsem měl všechno udělat. A zesiluje to. O tom, kdo konkrétně za tím stojí, bych nechtěl spekulovat,” prohlásil Šlachta. O co přesně běží, si můžete přečíst zde »).

Zeman vs. Sobotka

yakub88 / Shutterstock.com

Veřejné pokárání od premiéra Sobotky, který v reakci na Zemanovo vystoupení 17. listopadu na Albertově řekl, že prezident šíří v Česku nenávist, nezůstalo bez reakce. Miloš Zeman v rozhovoru pro čtvrteční Mf Dnes označil premiéra za zlobivého kluka, který svým postojem k migraci ohrožuje bezpečnost Česka.

Bohuslav Sobotka přitom patří k nemnoha českých premiérům, kteří nalezli zálibu ve studiu bezpečnostních informací. Na prezidentovu kritiku reagoval slovy, že i nadále trvá na tom, že prezident republiky nemá vystupovat na jednom podiu společně s extremisty a xenofoby.” O celé přestřelce si více můžete číst zde »).

A Hrad podruhé: Prezidentův nejbližší poradce Martin Nejedlý sice sliboval, že po jeho společnosti Lukoil Aviation nezůstane ani koruna dluhu, ke splacení milionů Správě státních hmotných rezerv se však nemá. Lukoil poslal do likvidace a firma nyní státu oznámila, že pohledávku neuznává. Celou story naleznete zde ».

Co dělá Radmila Kleslová

Radmila Kleslová. Repro: ČT

Přesně před měsícem byla Radmila Kleslová dotlačená k odchodu z městských společností. Reziganci na posty v Pražské teplárenské a PRE sice oznámila, minimálně do teplárny však podle svědků chodí dál.

Předminulý týden chodila bývalá první žena hnutí ANO po holešovické budově Pražské teplárenské, jako by se nic nestalo. “Kopírovala si dokumenty, účastnila se jednání. Tvářila se, že rozhodně nic neskončilo,” popsal pro Neovlivní.cz jeden ze svědků (více zde »).

Firma to vysvětluje výpovědní lhůtou. Přitom v Pražské energetice – další firmě s podílem města, v níž oznámila svoji rezignaci – po zásahu vedení firmy skončila prakticky okamžitě.

Bitva s Pokorného soudem

arbitráž

Čerstvý verdikt obvodního soudu, díky němuž šéf Vítkovických železáren Jan Světlík zatím nemusí platit 1,7 miliardy korun korun Davidovi Beranovi za prohranou arbitráž, znamená dílčí prohru po rozhodčí soud ovládaný právníkem Radkem Pokorným.

Rozhodci původně nařídili Světlíkovi, aby Beranovi zaplatil. Obvodní soud ale nevylučuje, že Světlík má pravdu, když tvrdí, že arbitráž neproběhla fér.

Pro přesnost: obvodní soud automaticky neříká, že arbitráž byla nezákonná a její miliardový verdikt by měl být zrušen, to posoudí jiný soud. Podle zjištění Neovlivní.cz ale obvodní soud připouští, že na Světlíkových argumentech například o podjatosti rozhodců může něco být. Jinak řečeno – nesmetl jeho tvrzení jako nepodložená (podrobnosti zde »).

Nejnovější verdikt obecného soudu je ale pro arbitry o to nepříjemnější, že celou kauzu řeší policie. Ta prověřuje, zda svým rozhodnutím v miliardovém sporu Světlík-Beran rozhodci nespáchali trestný čin (více zde »).

Pohledem ruského novináře

Alexandr Kuranov před rokem ve vysílání České televize komentoval ruský postup na Krymu. Repro: Neo

Ministerstvo zahraničí před časem neprodloužilo akreditaci pražskému zpravodaji ruských médií Russia Today a RIA Novosti Alexandru Kuranovovi. Muži, který se v Česku živí jako novinář 27 let. Dodnes neví, proč se tak stalo a co mu český stát vyčítá. Když se ptá, dostává stále stejnou odpověď: Je to tajné.

Fakticky krok, který Černínský palác učinil, neznamená téměř nic. Alexandr Kuranov prostě nedostal plastovou kartičku dokládající, že je novinářem akreditovaným ministerstvem zahraničí. Psát dál může, pobyt má také v pořádku, v Praze žije už třicet let. Ale subjektivně cítí, že se mu stala křivda.

“Pořád si myslím, že se musela stát nějaká chyba. Jediná domněnka, kterou mám, je, že je to celé spojené s činností agentury, pro kterou teď píšu. Možná vadí Russia Today. Ale já pro ni jenom píšu články, nevyvíjím žádnou jinou činnost. Za ten rok, rok a půl, co s Russia Today spolupracuji, jsem napsal pro agenturu přibližně 1200 článků o České republice, o Slovensku. Jsou to zprávy o tom, co se tu děje, prohlášení českých činitelů. Jsou to texty, které jsem opíral o zprávy předních českých deníků, českého rozhlasu, televize, není tam nic vymyšleného, žádná propaganda. Nerozumím tomu, proč ministerstvo zahraničí rozhodlo, jak rozhodlo,” uvedl. Celý rozhovor si můžete přečíst zde »).

Exprimátor na výslechu

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček. Foto: Archiv

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček strávil v pátek tři hodiny na výslechu. Policie prověřuje jeho roli v aféře Škodova paláce, jejíž vznik se datuje do dob vlády Pavla Béma. Ve stejný den se také někdejší Hudečkovi podřízení z magistrátu zodpovídali před soudem v dalším líčení ke kauze Opencard, která jde rovněž za politiky z Bémovy éry. Ty ale nikdo nestíhá.

Z informací, které redakce nashromáždila, vyplývá, že se policie zajímá hned o tři příběhy, ve kterých Hudeček z pozice primátora zasahoval. Kromě Škodova paláce jde ještě o stěhování Dopravního inspektorátu do Kongresového paláce a kauzu zmařeného realitního projektu developera Sebastiana Pawlowskeho v pražských Benicích. A právě Pawlowski na primátora podal trestní oznámení. O detailech případu si můžete více přečíst zde ».

Páteční rozhovor

Starosta sedmého pražského obvodu Jan Čižinský. Foto: David Binar

Byl to jeden z velkých příběhů obecních voleb na podzim 2014: Zavedené politiky v sedmém pražském obvodě porazilo zespoda vyrostlé sousedské hnutí. Uskupení Praha 7 sobě složené z lidí kolem aktivisty Jana Čižinského, kterým už došla trpělivost se špinavými ulicemi, hernami a drahým chodem radnice, porazilo ostatní partaje s náskokem více než třiceti procentních bodů.

Dnes je Čižinský, středoškolský učitel latiny a dějepisu, rok starostou. A neměnil by. Byť v rozhovoru pro Neovlivní.cz přiznal, že některé sliby, které dal, se mu neplní zrovna snadno. Zrovna ten o čistých ulicích. “Teď rozjíždíme plán, aby chodníky byly ještě čistší. To nejdůležitější ale je, jakou si lidi Prahu 7 sami dělají. Žádné město nemá dost peněz, aby uklidilo ulice, když je lidem jedno, jak to na těch ulicích vypadá. Neexistuje město, které by ufinancovalo občany, kterým nezáleží na tom, jak to tam vypadá,” posteskl si například. Celý rozhovor naleznete zde ».

Děkujeme vám za pozornost a přízeň, milí čtenáři. Těšíme se zase příští týden!