Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co jsme pro vás nachystali během 49. týdne roku 2015.

ransdorf1Začneme asi nejvíc překvapující událostí uplynulého týdne: Švýcarská policie zadržela českého europoslance Miloslava Ransdorfa. Muž, který léta platí za intelektuální tvář komunistické strany, ale který se potýká s dluhy, s podezřením ze zneužívání poslaneckých náhrad a způsobil hned několik dopravních nehod, byl podle týdeníku Respekt zatčen v bance v Curychu. Měl se tu spolu s dalšími lidmi pokoušet vybrat na falešné doklady větší obnos peněz. “Lenin spřádal ve Švýcarsku revoluci, po 100 letech tam Ransdorf kasíruje. Neúprosná logika dějin,” glosoval to na Twitteru komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

Čerstvá data agentury STEM ukazují, že si devětapadesát procent Čechů nepřeje, aby byl Miloš Zeman prezidentem i v dalším funkčním období. Jedenašedesát procent lidí věří, že se někde najde silný kandidát, který by se mohl Zemanovi postavit.

Nevíme, čemu věří Jiří Ovčáček; zřejmě tomu, že může zpucovat kohokoli. Pardon, to byla novinářská zkratka. Narážíme na reakci hradního mluvčí, když kritizoval Adventní výzvu, kterou ve čtvrtek zveřejnilo Kolegium Paměti národa. Autoři výzvy – bývalí političtí vězni a disidenti, například katolický kněz Halík, socioložka Šiklová nebo kardinál Vlk – v ní varují před zneužitím obav z uprchlické krize, rozdělováním české společnosti, píší i fašizující tendenci nemalé části veřejnosti. “Kdo jim dal právo takto bez jediného důkazu lživě paušalizovat, takto nepravdivě osočovat a hanět občany této země? Veřejnost projevuje oprávněné obavy z nekontrolované migrační vlny, která, jak se ukazuje, souvisí s terorismem. A projevení obav není fašizující tendencí,” zlobil se na zasloužilé osobnosti Ovčáček v ČTK.

Svět zbrojí proti Islámskému státu. Německo pošle příští rok do bojů proti teroristům 1200 vojáků, letadla a válečnou loď. Britský parlament odsouhlasil rozšíření náletů na pozice IS v Sýrii. Ruské letectvo a syrská armáda se společně připravují na ofenzívu proti městu Idlib. Evropští politici se dál hádají, co s uprchlíky. A eskaluje spor mezi Moskvou a Ankarou, který odstartovalo sestřelení ruského letounu u turecko-syrské hranice.

A teď už výběr zpráv, kterým jsme se věnovali na Neovlivní.cz.

Babišovy trable s EET

Zdroj: Z videopozvánky ministerstva financí na seminář 'Elektronická evidence tržeb'. Babišův klíčový zákon o zavedení elektronické evidence tržeb ještě ani nebyl schválený a projekt už míří na stůl policie. Deník Neovlivní.cz zjistil, že žalobci řeší trestní oznámení, které bylo na ministerstvo financí podáno kvůli podezření, že Babišův úřad při přípravě projektu neoprávněně vyplácel miliony korun.

Vyšetřování plateb za přípravu projektu elektronických pokladen – vlajkové lodi ministerstva financí – odstartoval anonymní oznamovatel, který podle zjištění Neovlivní.cz zpracoval detailní trestní oznámení. A to pro podezření z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku (další podrobnosti zde »).

V tomto článku » si pak můžete přečíst text trestního oznámení, zveřejnili jsme jej jako dokument.

Andrej Babiš vůbec neměl svůj týden. Další americký novinář se rozepsal o jeho vazbách na Moskvu. Text Gabriela Meyra zveřejnil konzervativní server The Daily Caller a popisuje tři konkrétní události, které mají dokládat Babišovy ruské zájmy. (Více zde »).

Paralyzovaná Praha

Praha

Politické souboje v Praze podle zjištění Neovlivní.cz v podstatě paralyzovaly chod magistrátu. Firmy si stěžují, že stojí rozhodnutí o jejich byznyse, politici oddalují choulostivé verdikty. O zdlouhavých procesech mluví už i lidé ve společnostech vlastněných městem. Situace je tak podobná stavu před každými volbami. Úředníci i politici se bojí rozhodovat.

Jen namátkou: prodloužení končící smlouvy o vedení účetnictví města, dostavba archivního areálu na Chodovci, kdy nečinnost města stojí Pražany měsíčně přes milion korun na správě rozestavěného projektu, výbušný tendr na svoz odpadu, rozhodnutí o pokračování dopravního skeletu. To všechno jsou zakázky či projekty, v nichž mají pražští politici vydat verdikt, ale jejich neschopnost vládnout je poslední měsíc oddaluje. Podrobný rozbor naleznete zde »

Šéfka klubu zastupitelů ODS v Praze Aleksandra Udženija. Foto: ods.cz

V této atmosféře se na magistrátu začalo jednat o rozpočtu na příští rok. Primátorka Krnáčová z ANO oznámila, že hlavní město čeká rozpočtové provizorium, protože si netroufne předložit návrh rozpočtu na rok 2016. Nemá pro něj podporu a opozice by jej rozcupovala. Nakonec si pro návrh vyjednala podporu, ale schůzky to byly bouřlivé.

“Myslela jsem, že špatně slyším. Předložili nám to tak, že je to celé na nás. ‘My tedy rozpočet předložíme, ale vy do toho nesmíte v žádném případě zasahovat. Anebo ho nepředložíme, ale pak to bude vaše vina, že nechcete schválit rozpočet.’ To je podle mě skoro vydírání, diktatura. Nevím, zda je paní Krnáčová takto zvyklá jednak díky tomu, že s ní právě takto jedná její šéf, ale… bylo to naprosto strašný,” popsala jednání šéfka klubu zastupitelů ODS v Praze Aleksandra Udženija v rozhovoru pro Neovlivní.cz. Celé interview si můžete přečíst zde »

Dozvuky olomoucké razie

Ivan Langer. Repro: ČT Protimafiánský policejní útvar finišuje s vyšetřováním okolností výstavby solárního parku v jihočeském Ševětíně a chystá první obvinění. Jako poškozený bude v příběhu vystupovat elektrárenský gigant ČEZ, jeho manažeři ovšem mají rovněž skončit mezi obviněnými.

Vyplývá to z několikatýdenního pátrání deníku Neovlivní.cz, který se na případ zaměřil po říjnové olomoucké razii, během níž policisté provedli domovní prohlídky mimo jiné u bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Případ znovu ožil ve čtvrtek, kdy si policie došla pro chybějící dokumenty do společností, které byly do údajného vyvádění peněz z firmy ČEZ zapleteny.

Ačkoli odposlechy z olomouckého případu naznačují, že v příběhu sehrál důležitou roli Ivan Langer, na něj policie podle zjištění Neovlivní.cz nemá nabito.

Zprávu o stavu vyšetřování naleznete zde ». Souhrn nejdůležitějších událostí k razii si pak můžete projít v tomto speciálu ».

Hackeři u Pokorného

počítač, IT, hackerPolicie, která už několik týdnů vyšetřuje pokus o prolomení počítačové sítě v advokátní kanceláři přítele premiéra a vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného, má podle zjištění Neovlivní.cz indicie, že s útokem mohli mít něco společného lidé z jednoho z velkých mediálních domů.

“Jedna z vyšetřovacích verzí souvisí se zaměstnanci tuzemského vydavatelství. Detaily zatím není možné zveřejnit, za pár týdnů bude jasněji, jestli se to prokáže,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek obeznámený s vyšetřováním. “Každopádně není vyloučeno, že tento pokus souvisí s dalšími podobnými akcemi,” dodal. Více zde ».

Co se děje v politickém zákulisí

Dukovany. Foto: Shutterstock

Jedna z nejčastějších otázek v politickém zákulisí posledních dní zní: odstartoval druhý pokus Andreje Babiše o ovládnutí ČEZ a sestřelení managementu Daniela Beneše? Odpověď zní: I kdyby možná rád, vicepremiér pro to nemá početní převahu ve vládě ani v dozorčí radě firmy.

Poprvé a zatím naposledy se lídr hnutí ANO pokusil vyměnit vedení polostátní energetické firmy před létem v roce 2014. Jeho pokus ale zkrachoval na zarytém postoji premiéra Bohuslava Sobotky, který se za Daniela Beneše postavil.

Teď je ta otázka na stole znovu. Kromě zákulisních spekulací o nevraživosti mezi ministrem financí a ředitelem Benešem ji vyvolaly tři články s negativním vyzněním pro ČEZ, které publikoval v rozmezí čtrnácti dnů list Mf Dnes z Babišova vydavatelství. O co v nich šlo? Čtěte zde ».

Rozhovor o rozhovoru

Syrský prezident zblízka: Michal Kubal během exkluzivního rozhovoru ČT. Foto: ČT

Jak se dělá interview s diktátorem? Zahraniční reportér České televize Michal Kubal pro Neovlivní.cz odkrývá zákulisí rozhovoru se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který ČT odvysílala 1. prosince.

Kubal otevřeně popisuje, jak se domlouvá spolupráce s vládcem země, na jejíchž základech vyrostl Islámský stát, a třeba i to, jaké zásahy si Syřané dopředu vymínili.

“Já jsem samozřejmě tušil, že se kolem toho rozpoutají debaty. Ještě před odjezdem jsem říkal kolegům: ‘Ten rozhovor je super věc, ale z novinářského hlediska to nemůže dopadnout jako výhra. Protože mě tady sežerou z jedné i z druhé strany.’ A to se stalo,” říká během rozhovoru pro Neovlivní.cz Michal Kubal. Interview naleznete zde  ».

Děkujeme vám za přízeň, milí čtenáři, přejeme poklidnou druhou adventní neděli a těším se zase příští týden!