Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co jsme pro vás nachystali během 50. týdne roku 2015.

Je třetí neděle adventní a pokud dnes zapalujete třetí svíčku na adventním věnci, vězte, že jde o svíci nazývanou “pastýřská” či “radostná” představující přátelství a vzájemnost.
Time: Osobnost roku, Angela Merkelová
Takže je jen symbolické, že ji zapalujeme v týdnu, kdy časopis Time vybral osobnost roku 2015; stala se jí německá kancléřka Angela Merkel, která “svým pohledem na uprchlíky – jako na oběti hodné záchrany spíše než na vetřelce nutné vypudit – vsadila tato žena vychovaná za železnou oponou na svobodu,” uvedli redaktoři magazínu Time. A dále: “Byla vytrvalou morální vůdkyní (…), po své zemi žádala více, než si troufla většina politiků.”

V Česku probíhaly na půdě sněmovny líté boje o Babišův klíčový zákon o elektronické evidenci tržeb. Nekonečné rozpravy – například tříhodinový monolog šéfa TOP 09 Kalouska na téma Vrbětice – nevedly nikam, poslanci nakonec mimořádnou schůzi přerušili.

Bez zřetelného resumé skončilo také první dějství sněmovního jednání o protikuřáckém zákonu. Návrh, který by znamenal úplný zákaz kouření v restauracích, barech, vinárnách nebo v kavárnách, se přetřásal skoro pět hodin, ale nehlasovalo se o něm. A není jasné, kdy se k němu zákonodárci vrátí.

Co poslanci vládní koalice prohlasovat stačili, je státní rozpočet na příští rok. Schodek má oproti letošku klesnout o 30 miliard na 70 miliard korun. Přidání si vybojovala ministryně školství Valachová – na vysoké školy i sport.

Důležitá byznysová zpráva přišla z Babic. Potravinářskou firmu Hamé koupila norská společnost Orkla, hodnota transakce je podle listu E15 4,7 miliardy korun.

Praha je dál bez jasného vedení. A za této situace se primátorka Adriana Krnáčová zřejmě rozhodla, že popouzet Pražany víc, než je nutné, nebude. Ustoupila od vyhlášky týkající se volného pohybu psů. “Považuji to za zbytečnou šikanu pejskařů,” citovaly vyjádření primátorky ke konci mnohaměsíčních příprav vyhlášky Lidovky.

A teď už ke zprávám, kterým jsme se věnovali na Neovlivní.cz.

Zákon, který ochrání Agrotec i Metrostav

Ilustrační snímek: Shutterstock

Deník Neovlivní.cz exkluzivně informoval (zde »), že poslanci v tichosti finišují se změnou zákona, která fakticky zajistí beztrestnost firmám doposud stíhaným například za korupci či manipulaci při veřejných zakázkách.

Podle analýzy žalobců, kterou redakce získala, tak úřady budou muset podle všeho zastavit například stíhání Babišovy firmy Agrotec, která se podle policie podílela na ohýbání zakázek na státní poště. Nebo společnosti Metrostav, obžalované za ovlivňování stavebních zakázek.  “Bude-li tomuto návrhu vyhověno, půjde o tak zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob,” konstatoval prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula.

Tím, kdo právní kličku připravil, je bývalá ministryně spravedlnosti a současná poslankyně ČSSD Marie Benešová. Kancelář Benešové přitom současně zastupuje Metrostav, jehož se chystá změna nepochybně dotkne. Ona sama v tom konflikt zájmů nevidí (podrobněji zde »)

A ještě jednou k trestní odpovědnosti firem: zde » si můžete prohlédnout, jak málo české firmy v porovnání se světem přijímají protikorupční opatření.

Do nitra ruské propagandy

Juraj Smatana. Foto: Archiv

Připravili jsme pro vás rozsáhlý rozhovor o kremelské propagandě na Slovensku s Jurajem Smatanou – mužem, který loni sestavil soupisku webových stránek, na nichž se šíří ve slovenském i českém jazyce kremelské vidění světa. Na sklonku roku 2014 jich napočítal dohromady čtyřicet. O rok později, s blížícím se koncem roku 2015, má jeho seznam už téměř sto položek.

V rozhovoru pro Neovlivní.cz, (naleznete ho zde »), Smatana například řekl, že poznat prokremelské ohýbání reality lze v publikovaných textech podle mnoha indícií. Třeba tím, jak Evropskou unii vykreslují jako nefunkční, destabilizované místo. Nebo častým využíváním odkazů na 2. světovou válku a boj proti fašismu. Všechny weby pak mají jednu věc společnou: Pracují se strachem. “Čtenáři jsou těmito weby neustále strašeni. Když vypukla krize na Ukrajině, lidé málem vstávali s myšlenkou: ‘Bože můj, co se to na nás valí?’ Když se jich zeptáte dnes, čeho se nejvíc bojí, na Ukrajinu už si nikdo ani nevzpomene. Ani na ‘zlé homosexuály, kteří nám chtějí krást děti’, kteří byli hlavní hrozbou asi před dvěma lety. Dnes se všichni kolektivně bojí muslimů v Evropě,” uvedl Smatana.

Redakce Neovlivní.cz se v týdnu účastnila konference Historie versus propaganda, kterou pořádal Ústav pro studium totalitních režimů. Mezi hlavními řečníky byl třeba významný ruský historik Andrej Zubov nebo Sergej Lukaševskij z Centrum Sacharova. To důležité, co na konferenci zaznělo, najdete na našem účtu na Twitteru zde ».

Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková pak měla o Rusku, ale i o vlivu a politice jako takové veřejnou debatu » na Politologickém klubu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

A nakonec: Zařadili jsme další položku do databáze kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty. Do seznamu jsme přidali Teplický kurýr, který má – názvu navzdory – s Teplicemi jen málo společného. Článek o kurýru naleznete zde ».

Pokuta pro Šlechtovou

Eurodotace, ministerstvo pro místní rozvoj, MMR, EU, Brusel, unie

Úřad na ochranu hospodářské soutěže našel chyby v přípravě politicky citlivé IT zakázky na systém monitorující čerpání evropských dotací. Potvrdil tak výhrady auditorů z financí a ministerstvu pro místní rozvoj udělil dvě padesátitisícové pokuty. Resort Karly Šlechtové proti verdiktu podal rozklad.

Rafajův antimonopolní úřad rozhodl ve dvou částech zakázky v tichosti už před dvěma měsíci. Verdikty zatím ale nezveřejnil, protože jsou nepravomocné.

“Pokud hodnocení nabídek trpí takovou mírou netransparentnosti, jedná se o závažné porušení zákona, neboť postup zadavatele při hodnocení nabídek vylučuje jeho přezkum,” konstatoval mimo jiné úřad v rozhodnutí, které má deník Neovlivní.cz k dispozici – detaily zde »..

O unesených Češích

Odstavený vůz s jejich osobními věcmi, ve kterém Češi v Libanonu cestovali. Repro: The Daily Star

Exkluzivní rozhovor se syrským prezidentem Bášarem Asadem, kterým na sebe minulý týden strhla pozornost Česká televize, měli původně přislíbený Češi unesení před pár měsíci v Libanonu. Dvěma účastníkům výpravy – regionálním novinářům – zařídil podle zjištění Neovlivní.cz přístup k syrskému diktátorovi Libanonec Alí Fajád. Ten čeká v Praze na rozhodnutí, zda bude vydaný do USA kvůli podezření z obchodu se zbraněmi a podpory terorismu.

O plánovaném rozhovoru s Asadem promluvili během výslechů na české policii svědci, kteří stáli na začátku cesty pětice Čechů do Libanonu. Kriminalisté, kteří únos vyšetřují, se role jednotlivých účastníků výpravy snaží rozklíčovat kvůli snaze porozumět pozadí celého spletitého příběhu. Podrobnosti si můžete přečíst zde ».

Rozhovor týdne

Marian Jurečka, ministr zemědělství

V necelých pětatřiceti letech si Marian Jurečka umí vybírat, jak být vidět a slyšet i ve vládě, sestavené z rutinérů partajní politiky, byznysu i šoubyznysu. Jednou z příčin, proč se mu daří vystupovat z davu, je chytrá intuitivní strategie: tolik se nebojí říkat veřejně, přímočaře a s řízenou naivitou, co si myslí. Ani u témat, která nejsou jeho vlastní. Několikrát to předvedl i v obsáhlém rozhovoru pro Neovlivní.cz – zde ».

Když se po celé zemi koná charitativní Národní potravinová sbírka, přijde v džínách, v doprovodu manželky, navlékne dobrovolnickou zástěru – skoro, jakoby byl řadový “civilista”, co prostě jenom v sobotu přišel normálně nakupovat. Když dostane coby ministr úkol oznámkovat rok fungování vlády, bez velkého přemítání zvolí: “Dvě mínus.” Rozhodně ne negativně nízko, ale zároveň s odměřenou mírou skepse, dokonale odpovídající zdravé české náladě v průměrné hospodě. I kdyby to nebyl ministr zemědělství, hodilo by se to přesně: selský rozum. A přesně jako u piva nebo u vína, za chvíli zjistíte, že jste stihli proletět Schengen, uprchlickou i klimatickou krizi, biopaliva, řízení koncernu ČEZ – a český ministr zemědělství se ani nezadýchal.

Přejeme vám pokojnou neděli, děkujeme za pozornost a těšíme se zase příští týden!