Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 29. týdnu roku 2015.

Poslanci mají prázdniny, a tak veškerý politický provoz obstarávala v uplynulém týdnu vláda. Postavila se čelem vzad k Řecku (Andrej Babiš: “Za řecké dluhy ručit nehodlám. Ať odejdou z eurozóny.”) a čelem v před k uprchlíkům. Prvních 400 má přijít ještě letos a stát si je hodlá vybrat v táborech v Jordánsku a Kurdistánu. Jak taková selekce bude vypadat, není známo.

Přikládáme návod vicepremiéra Bělobrádka:

Pavel Bělobrádek o běžencích

Ač se na záchraně členské země unie podílet nechceme, z EU čerpat peníze chceme. Ale dlouhodobě neumíme. Nejvyšší kontrolní úřad spočetl, že z fondů nemusíme dočerpat až sto pět miliard korun. A co na to ministryně pro místní rozvoj, do jejíž gesce to spadá?

Karla Šlechtová o eurodotacích

Ministr financí Andrej Babiš si jede svou.

Andrej Babiš o EET

Ministr zahraničí Zaorálek se pochlubil:

Zaorálek o diplomatické koncepci

A Sobotka se pochlubil za všechny členy svého týmu:

Bohuslav Sobotka o vládě

Všechno je tedy báječné, jen trpasličí planetka Pluto už ve vesmíru zase osaměla. Sonda New Horizons, která urazila vzdálenost téměř pěti miliard kilometrů během posledních devíti let, proletěla v nejmenší vzdálenosti 12 500 kilometrů a už je zase pryč.

Pluto a New Horizons

Tolik ke zprávám, kterým jsme se nevěnovali.

Sobotkovi věrní

Autor: Newslab

Autor: Newslab

Čemu jsme se naopak věnovali, byl průzkum týmu, kterým se obklopil ministerský předseda Bohuslav Sobotka ».

Zmapovali jsme vliv nenápadné úřednice na Úřadu vlády Běly Hejné, která je dnes výkonnou silou premiéra a bezpochyby jednou z nejvlivnějších žen v zemi. Odvolanému ministrovi Chládkovi nabízela “trafiku”. Přicházela s personálními nominacemi na ministerstvo školství. A nepohodlného poradce premiéra Františka Formánka zase “přesunula” ze Strakovy akademie na ministerstvo zahraničí.

Hejná téměř neposkytuje rozhovory, ráda se zdržuje v ústraní. Málokdo z politiků si dovolí o ředitelce kabinetu premiéra Sobotky veřejně mluvit. “Běla Hejná má společně s právníkem Radkem Pokorným největší vliv na premiéra. Bezpochyby. Když ode mě Bohuslav Sobotka něco potřebuje, pošle ji,” tvrdí jeden z ministrů sociální demokracie. Další podrobnosti naleznete ve článku zde ».

Přísně utajená veselka

svatba

V pražských Popovičkách se před pár dny odehrál utajený večírek s patřičnými bezpečnostními opatřeními: bodyguardi se sluchátky v uších, krycí zástěny u dveří i stráž s dalekohledy na střeše. Pod dohledem ochranky se tu na svatbě sešli nynější poslanci, státní úředníci, podnikatelé, expremiéři, bývalí politici i někdejší vládci politického zákulisí. Mirek Topolánek s manželkou, někdejší místopředsedkyní Sněmovny Lucií Talmanovou. Vlivný zákulisní hráč Tomáš Hrdlička, někdejší starostové Prahy 10 Milan Richter a Bohumil Zoufalík, lobbista a spolumajitel česko-slovenské skupiny J&T Dušan Palcr, právník a mocný šéf Unie sportu Miroslav Jansta, lyžařka Kateřina Neumannová. I Někdejší první dáma ČSSD Petra Buzková. Detaily z veselky – zde »

Citlivá zakázka

Foto: Vladimir Wrangel / Shutterstock.com

Foto: Vladimir Wrangel / Shutterstock.com

Zjistili jsme », že generální ředitel České pošty Martin Elkán, který byl jmenován do funkce teprve vloni, a ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD rozjeli odvážnou operaci. Snaží se přesoutěžit dodavatele veškerých bezpečnostních systémů pošty. Přestože jde dlouhodobě o jednu z nejkritizovanějších oblastí státního podniku, nikdo dosud nenašel odvahu k vypsání otevřeného výběrového řízení.

Důvodem je, že bezpečnostní systémy obstarává už od května 2001 firma ALKOM Security a.s. Od té doby s ní pošta několikrát obnovila rámcovou smlouvu. V listopadu 2013 poslalo ministerstvo vnitra do pošty kontrolu, která konstatovala, že “pošta nepostupovala v době uzavírání původních smluvních vztahů se společností ALKOM účelně a hospodárně”. Dosavadní praxe v oblasti bezpečnosti je přitom jedním z velkých kostlivců státního podniku. Podle informací deníku Neovlivní.cz se o ní intenzivně zajímá policie.

K soudu s Rathem

Soud s bývalým hejtmanem Davidem Rathem, obžalovaným z korupce, spěje do finále; tři dny pronášel závěrečnou řeč. My jsme si z ní vybrali dvě pozoruhodné pasáže a zasadili je do kontextu již zveřejněných odposlechů.

Rathova obhajoba vyrukovala s novým vysvětlením, kde se v krabici od vína, již si Rath při zatčení nesl, vzalo – místo vína – sedm milionů korun. “Peníze se (myšleno Petru Kottovi a Kateřině Pancové, pozn. red.) už jednoduše nevešly do trezoru. Mohla si je ukládat do krabic od vína a doktor Rath si jednu omylem odnesl,” nabídla vysvětlení advokátka. Co k tomu říkají odposlechy – čtěte zde ».

Rath pak během svých hodinových monologů znovu oživil úvahy, že jeho případ souvisí s financováním sociální demokracie. K těmto spekulacím drobná připomínka – zde ».

Profilový rozhovor

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Foto: mpsv.cz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Foto: mpsv.cz

Vladimíra Špidlu označuje za svého guru. Snaží se nezpanštět, ale – s majáčkem už po Praze jela. Právě dopsala návrh, jak by stát měl pomáhat chudým rodinám a na svém ministerstvu si udělala audit, aby zjistila, zda mají ženy a muži na stejných pozicích stejné platy. A teď by podobný chtěla i od dalších úřadů.

Michaela Marksová-Tominová, ministryně práce a sociálních věcí, poskytla redakci profilový rozhovor, jehož první část si můžete přečíst zde ».

Uvedla v něm, že chystá návrat něčeho, čím v minulosti býval sociální příplatek pro rodiny s dětmi. Dávka, jejíž vyplácení zastavil její předchůdce v Nečasově vládě Jaromír Drábek. Podrobnosti o tomto plánu si můžete přečíst zde ».

Děkujeme za pozornost a přízeň a těšíme se příští týden!