Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 4. týdne roku 2016.

Popisek stojí za to, pozn. red.

Popisek stojí za to, pozn. red.

Tak co tu máme, po uplynulém týdnu? Především čerstvou zprávu o stavu extremismu v Česku, kterou pravidelně připravuje ministerstvo vnitra. Tentokrát v ní upozorňuje, že se extremisté z obou táborů – zleva i zprava – přiživují na strachu z migrace; jejich akcí meziročně přibylo. V této společnosti se ocitl prezident Miloš Zeman, kterého analýza výslovně zmiňuje hned dvakrát, spojuje jej s působením protiislámských iniciativ.

“Jen potrava pro média,” vyjádřil se k tomu pro Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Miloš Zeman se nevyjádřil, oznámil ale, že plánuje další cestu do Ruska.

Prezident na sebe upozornil ještě jednou hojně přetřásaným výrokem o útočné pušce (psali jsme zde »). Většina politiků nad jeho ?bonmotem? vyjádřila zděšení, Miroslava Němcová z ODS dokonce navrhla zařadit chování hlavy státu na program jednání sněmovny. “A já navrhuji, aby tento bod byl vyřazen a někteří poslanci byli urychleně převezeni do Bohnic.” Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák je gentleman.

3

Když jsme se zastavili u ČSSD: Lidové noviny přinesly zprávu od Nejvyššího soudu, který potvrdil dřívější rozsudky Karla Březiny, šedé eminence pražské politiky. Černé na bílém, Karel Březina podváděl, aby mohl inkasovat odměny za práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. “Nikdo po mně v tuto chvíli odchod nepožaduje a ani já sám to nemám v plánu,“ řekl LN Březina.

Pro ty z vás, kteří si jako my lámali hlavu, jak se řekne Lítačka anglicky.

Pro ty z vás, kteří si jako my lámali hlavu, jak se řekne Lítačka anglicky.

Pražská politika za sebou má i jinak pozoruhodný týden. Primátorka Adriana Krnáčová oznámila, že už ví, co nahradí předraženou tramvajenku z éry Pavla Béma. Pražané budou místo na Opencard jezdit na Lítačku. Krnáčová ovšem Lítačku nachystala v naprostém utajení, takže jejím představením překvapila své spolustraníky a zaskočila i radní ostatních partají. Ti zpochybnili, že karta vyřeší problém s Opencard, což se později tak trochu potvrdilo. Nová karta má totiž fungovat na programu dopravního odbavovacího systému (DOS), který patří firmě eMoneyServises = Opencard. Připomínáme, že hlavní město zatím za Opencard zaplatilo 1,7 miliardy korun.

A ještě jednou z Prahy: Zastupitelstvo schválilo novelu vyhlášky, která redukuje pouliční umění. Nově se zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů a zapovězena jsou rovněž vystoupení se zvířaty. Případným pouličním umělcům doporučujeme vyhlášku prostudovat: Pro levý břeh a pravý břeh platí různé časy produkcí.

2

Sobotkův kabinet završil dva roky vlády. “Opozice slabá, nezaměstnanost nízká, obliba nezvykle vysoká,” tweetovala ČT24. Vicepremiér Andrej Babiš oslavil výročí tím, že popudil kolegy z ČSSD i KDU-ČSL. Rozhodl se oznámit v televizi, že sníží DPH u točeného piva. Zlobili se hlavně lidovci, kteří s podobným návrhem přišli dřív, ale Babiš jim to kvůli obavám o výběr daní zatrhl (psali jsme zde »).

1

Policie obvinila z tunelování Mostecké uhelné sedm lidí. Stalo se tak dva a čtvrt roku poté, co je vinnými z podvodů a praní špinavých peněz uznal (zatím nepravomocně) soud ve švýcarské Bellinzoně (psali jsme zde »). Ano, jde o tytéž lidi.

Meteorologové na Šumavě zaznamenali o 50 stupňů vyšší teploty než minulý týden.

A co jsme psali na Neovlivní?

Česká policie řeší korupci v blízkosti ukrajinského premiéra

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na snímku z jara 2013. snig / Shutterstock.com

Deník Neovlivní.cz exkluzivně informoval, že tuzemská policie oficiálně rozjela vyšetřování korupční kauzy, která míří do těsné blízkosti ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka (na snímku).

Jde o podezření, že plzeňská společnost Škoda JS uplácela Jaceňukova nejbližšího spolupracovníka a dlouholetého šéfa energetické komise Mykolu Martynenka, aby na Ukrajině získala zakázky. Vyšetřování se vede kvůli kontraktům na dodávky zařízení pro jaderné elektrárny na Ukrajině a původně je před více než rokem odstartovaly švýcarské úřady. Vedení Škody JS, v níž na přelomu roku došlo po deseti letech k výměně generálního ředitele, trvá na tom, že ze strany firmy nikdy nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání. Detailní zprávu o celé kauze si můžete přečíst zde ».

Zeman for prezident

MIloš Zeman

Na Neovlivní jste si jako na vůbec prvním místě mohli přečíst zprávu (podrobně zde »), že je Miloš Zeman připravený za dva roky i podruhé usilovat o post hlavy státu – pokud mu to zdraví dovolí. Řekl to v rozmezí uplynulých dvou měsíců přátelům, s nimiž o tom redakce hovořila. Oficiálně hodlá Zeman o své kandidatuře promluvit až za rok, v březnu 2017.

“Úřad ho baví, nijak ho to nevyčerpává. Je přesvědčený, že jeho chvíle – například s ohledem na problematiku uprchlíků či islámského státu – ještě přijdou. A nechce si to nechat ujít,” potvrdil zdroj blízký současnému prezidentovi.

Jako předzvěst volební kampaně tak lze podle prezidentových blízkých vykládat současné turné v regionech. Chce si na nich otestovat sílu svojí podpory.

Vrah kmotra Mrázka

Foto: Rodinný archiv, neo

Psal se 25. leden 2006, bylo krátce po osmé večer, když v potemnělé Durychově ulici padl jediný výstřel. František Mrázek, společník podnikatele Tomáše Pitra a klíčová postava podnikatelů sdružených kolem potravinářské společnosti Setuza, devastujícímu zásahu kulky podlehl.

Deník Neovlivní.cz zrekonstruoval klíčové výpovědi vyšetřovatelů, kteří se snažili Mrázkova vraha i toho, kdo jej najal, vypátrat. Jednoznačně z nich vyplývá, že je policie přesvědčena o tom, že ví, kdo přesně před deseti lety Mrázka zabil. Má jméno muže, o němž je přesvědčena, že střílel. Ví, kdo jej poslal. Do dnešního dne ale nenashromáždila takové důkazy, aby je státní zástupce uznal a případ poslal k soudu. Více tady » 

Politici a propaganda

Foto: Shutterstock

V pravidelném monitoringu “O kremelské propagandě v Česku”, v němž tým analytiků nevládní organizace Evropské hodnoty rozebírá obsah proruských informačních zdrojů, se tento týden objevila i nečekaná jména: Šéf KDU-ČSL, předseda ODS, lidovecký ministr či zástupci České pirátské strany, kteří reálně ovlivňují chod v hlavním městě. Ti všichni publikují své články i na webech, které analytici označují jako prokremelské či dezinformační. O studii více zde » 

Dotčení politici se proti závěrům think-tanku ohradili. Tvrdí, že s neautorizovaným přebíráním svých textů nemohou nic dělat. A tak, navzdory týmům odpovědným za média, to lidé ve stranách ani příliš nezkoušejí řešit (detailněji zde »).

K tématu jsme publikovali také video: debatu, v níž odborníci v diskusi se šéfredaktorkou Neovlivní.cz Sabinou Slonkovou rozebírají, proč tuzemští politici mnohdy citují z propagandistických webů. A proč se k článkům, které si na nich přečtou, chovají jako k důvěryhodným zdrojům. Video si můžete pustit zde ».

Rozhovory o médiích

foto: Shutterstock

“Sestra Smrt dávala koňské dávky léků na spaní!” “Vraždy v Rumburku: Sestra smrt se cítí jako oběť spiknutí.” “Proces se ‘sestrou smrt’ pokračuje.” To je jen velmi stručný výběr titulků z posledních měsíců, jimiž tuzemské televize (Nova, Barrandov), ale i deníky (od bulvárních po regionální) doprovázely zprávy o vyšetřování smrti šesti pacientů v rumburské nemocnici, které žaloba přičítala tamní zdravotní sestře. Soud ji na sklonku minulého týdne v plném rozsahu osvobodil.

Verdiktu přímo u soudu přihlížel Artur Janoušek, reportér Ústecké Mf Dnes, který kauzu Věry Marešové sledoval od samého začátku. Byl tím, kdo přinášel nové informace k případu, kdo popisoval, co se odehrálo v Rumburku, když obvinění vyplula na povrch. Mluvil s tamními lékaři, se sestrami, jako první zjistil, že kriminalisté mají v hledáčku už šest podezřelých úmrtí.

V rozhovoru pro Neovlivní popsal, jak celý případ sledoval a proč neměl osvobozující verdikt být až takovým překvapením. “V říjnu vystoupili znalci – psychologové, kteří řekli pro mě zásadní věc. Že postrádají jakýkoli motiv,” uvedl Janoušek. “Řekli, že obžalovaná podle nich není nemorální, není necitelná, nezjistili u ní žádné agresivní, ani protispolečenské rysy. A nevědí, proč by to dělala.” Celý rozhovor si můžete přečíst zde ».

Blbé vtipy k soudu nepatří

Jiří Maryško. Zdroj: Cinoherak.czMiloš Zeman a výrok s kalašnikovem? Prostě špatný vtip. A za špatný vtip by nikdo neměl být předvoláván k soudu, říká herec Jiří Maryško.

Ví, o čem mluví. Před rokem udělal sám dost nepovedený vtip. Hrozilo mu vězení, nakonec dostal pokutu 25 tisíc korun a veřejně prospěšné práce. “Úřady po mně skočily velice rychle. A původně mě chtěly soudit za šíření nenávisti vůči skupině obyvatel. Přitom to byl rychlý, nepromyšlený fór. Že by se za to mělo soudit, mi dodnes přijde trapné. Trapnější, než samotný můj fór,” podotkl Maryško během rozhovoru, v němž mluvil o svém zločinu a trestu. A také o hulvátských výrocích hlavy státu. Interview naleznete zde ».

Děkujeme vám za pozornost a těšíme se zase příští týden!